Tu zaczynają się Twoje wakacje
Tu zaczynają się Twoje wakacje

Czy na Dominikanie jest bezpiecznie?

Czy na Dominikanie jest bezpiecznie
Czy na Dominikanie jest bezpiecznie – S.Borisov – shutterstock.com

Położona na Karaibach Dominikana jest popularnym celem podróży dla turystów z całego świata – w 2023 roku kraj ten zanotował historyczny rekord w postaci ponad 10 milionów wizyt.  Kraj ten ma jednak reputację niebezpiecznego miejsca, ale w jakim stopniu ta reputacja opiera się na stereotypach, a w jakim na rzeczywistości?  Ten szczegółowy przewodnik turystyczny pomoże Ci dowiedzieć się, czy Dominikana jest bezpiecznym miejscem do odwiedzenia – poznasz aktualne statystyki dotyczące przestępczości, dowiesz się, na co uważać, czego nie robić, oraz co jest nielegalne. 

Informacje ogólne – czy Dominikana jest bezpieczna?

Dominikana to zdecydowanie miejsce, w którym należy podjąć dodatkowe środków ostrożności, aby zachować bezpieczeństwo. Podobnie jak w przypadku wielu innych krajów karaibskich i Ameryki Łacińskiej, kraj ten ma wysoki wskaźnik przestępczości. Niemniej jednak miliony turystów odwiedzających Dominikanę każdego roku opuszczają kraj bez niemiłych doświadczeń, trzeba jednak przyznać, że wielu turystów nie opuszcza terenu hotelu i zwiedza kraj za pomocą zorganizowanych wycieczek, tak więc chociaż nie istnieją statystyki w tej kwestii, zwiedzanie Dominikany na własną rękę może być bardziej niebezpieczne.

Sprawdź również czy w Egipcie jest bezpiecznie

Oświadczenia MSZ na temat bezpieczeństwa na Dominikanie

Niezależnie jednak czy jesteś turystą all-inclusive, czy wolisz zwiedzić Dominikanę na własną rękę, weź pod uwagę fakt, że polskie MSZ na swojej oficjalnej stronie ostrzega przed “przestępczością pospolitą, której poziom jest bardzo wysoki.” Można także wyczytać, że “odnotowuje się znaczny wzrost napadów oraz kradzieży”.

Innym sprawdzonym źródłem informacji w tym zakresie jest Departament Stanów Zjednoczonych, który na chwilę obecną przypisał Dominikanie “Poziom 2: Zachowaj zwiększona ostrożność” w 4 poziomowym indeksie – taką samą punktację uzyskały np. Niemcy, Oman, Albania, czy Kostaryka, a Polska została sklasyfikowana na Poziomie 1: Zachowaj normalne środki ostrożności.

Czy Dominikana jest bezpieczna
Czy Dominikana jest bezpieczna | źródło: AbElena – shutterstock.com

Rejony turystyczne są lepiej patrolowane niż inne części Dominikany

Chociaż przestępstwa takie jak: pickpocketing, włamania do pojazdów, napady z bronią w ręku są codziennością na Dominikanie, nie oznacza to, że doświadczysz ich lub nawet będziesz ich świadkiem podczas swojego pobytu. W rzeczywistości turyści na Dominikanie są prawdopodobnie bezpieczniejsi niż miejscowi, ponieważ rząd zainwestował znaczne środki (w końcu turystyka stanowi 15 % PKB), w zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym. Obszary wypoczynkowe często są patrolowane przez specjalne siły policyjne. Nie spodziewaj się jednak takich środków poza rejonami turystycznymi.

Sprawdź również czy Malediwy są bezpieczne

Co mówią statystyki na temat bezpieczeństwa na Dominikanie?

Podobnie jak wiele innych krajów w regionie, Dominikana ma wysoki wskaźnik zabójstw wynoszący 12 przypadków na 100 000 osób, gdzie w Polsce odnotowuje się 0,7 na 100 000 osób, przypadków rocznie. Niemniej jednak zorganizowane grupy przestępcze i zwykle gangi uliczne operują w biedniejszych obszarach Dominikany, co sprawia, że jest mało prawdopodobne, abyś spotkał/ spotkała je na wakacjach.

Mieszkańcy Dominikany zdecydowanie zgadzają się, że kraj ten ma problem z przestępczością. Kraj ten uzyskał 60.94 na 100 punktów w indeksie przestępczości znanej strony Numbeo, co jest wysoką wartością. Polska odnotowała 30.10 punktów.  Przestępczość jest zdecydowanie problemem na Dominikanie, ale rozkłada się nierównomiernie, ponieważ jak wspomnieliśmy, rejony turystyczne są najbezpieczniejszymi w kraju, choć wciąż daleko im do europejskich standardów.

Czy Dominikana jest bezpieczna dla samotnych kobiet?

Ogólnie rzecz biorąc, tak jak na całym świecie, podstawą zawsze powinna być rozsądna ocena sytuacji. Molestowanie seksualne wobec podróżnych nie jest powszechne na Dominikanie, chociaż jeśli jesteś kobietą, musisz być przygotowana na otrzymanie niechcianej uwagi od dominikańskich mężczyzn, w postaci krzyków i gwizdów. Nie ma to na celu wyrządzenia krzywdy, więc po prostu ich zignoruj i idź dalej. Na publicznych plażach zobaczysz wielu tak zwanych sankis – młodych mężczyzn próbujących uwieść podróżnych z zamiarem wyłudzenia pieniędzy lub nawiązania relacji w nadziei, że podróżni zaproszą ich do swojego kraju.

Czy na Dominikanie istnieje zagrożenie żywiołami naturalnymi? 

Na Dominikanie występuje tak zwany sezon huraganowy. Jeśli wybierasz się na wakacje w czasie od czerwca do końca października, powinieneś/ powinnaś uważnie monitorować lokalne i międzynarodowe aktualizacje pogodowe. Ostatni silny huragan miał miejsce we wrześniu 2022 roku, kiedy to Huragan Fiona spowodował lokalne powodzie i uszkodzenia budynków we wschodniej i północnej części kraju. Wcześniej miał miejsce huragan Irma i Maria na północy i wschodzie kraju we wrześniu 2017 r.

Na Dominikanie sporadycznie występują także trzęsienia ziemi. Jeśli poważne trzęsienie ziemi wystąpi w pobliżu brzegu, pamiętaj, że w ciągu kilku minut może nadejść tsunami.

Na co uważać na Dominikanie? 

Przede wszystkim uważaj na następujące dla typowe dla Dominikany oszustwa:

  • Zawyżanie cen – przygotuj się na zawyżanie cen, szczególnie w Punta Cana. Doszło do tego, że ceny w miejscach turystycznych podawane są w dolarach, a nie w peso dominikańskim. Jeśli chodzi o ceny, to pamiątki, które normalnie kosztują 12 złotych, są sprzedawane nawet za 100 złotych (bez targowania), a 10-minutowa taksówka potrafi kosztować 120 złotych i więcej (z powodu typowej dla miejsc turystycznych mafii taksówkarskiej). Zanim wsiądziesz do taksówki lub zanim coś kupisz, zawsze pytaj o cenę i się targuj. 
  • Oszustwo z małpkami i papugami – jaka jest pierwsza reakcja ludzi, gdy widzą uroczą małą małpkę i kolorowe papugi? Prawdopodobnie myślą o zrobieniu sobie z nimi zdjęcia! Właściciel zwierzaka również do tego zachęca. Potem patrzysz na zdjęcia i uśmiechasz się, bo są dobre. Następnie właściciel podchodzi do ciebie i prosi o pieniądze… więc pytasz – ile jestem winien? Prawdopodobnie pomyślisz o może 10, albo 20 złotych, ale nic z tych rzeczy, oszust powie Ci, że jesteś winny/ winna 400 złotych! Więc jeśli chcesz podobne zdjęcie, ZAWSZE pytaj o cenę wcześniej. 
  • Oszustwo bankomatowe – ten proceder ma miejsce praktycznie na całym świecie, również na Dominikanie. Sugerujemy, aby nie wypłacać pieniędzy z bankomatów typowo w turystycznych miejscach (typu eurocash, euronet). Bankomaty te pobierają absurdalną kwotę za wypłatę gotówki. Często kilka kroków dalej znajdują się bankomaty dominikańskich banków – to tam warto wypłacić pieniądze z dużo mniejszą prowizją. 
  • Taksówki z lotniska – lepiej zorganizować transport z lotniska przed przylotem, lub zainstalować aplikacje (na Dominikanie dobrze działa InDriver, lub DiDi). Taksówki na lotnisku nastawione są na łatwy zarobek i pobierają niedorzeczne kwoty typu 200 złotych za 20-minutowy przejazd. 

Inne kwestie, na które należy uważać na Dominikanie 

  • Kradzieże torebki – drobne kradzieże są bardzo powszechne w każdym miejscu w kraju, a złodzieje często atakują turystów ze względu na ich względną zamożność w porównaniu do miejscowej ludności. Powszechną formą kradzieży torebek są napady typu drive-by. Złodzieje, zazwyczaj młodzi mężczyźni, podjeżdżają na motocyklach i wyrywają torby z ramion przechodniów lub przez otwarte okna samochodów. Aby temu zapobiec, zawsze noś torebkę z dala od ulicy. Jeśli jesteś w samochodzie, zawsze zamykaj okna i drzwi.
  • Unikaj niebezpiecznych dzielnic/ rejonów, takich jak: w Santo Domingo dzielnic: La Duarte,Naco, Gazcue, Cristo Rey, Villa Agricola, Los Guandules, uważaj także w miastach Boca Chica, Azua, Sosua i Puerto Plata, które mają najwyższy wskaźnik przestępczości w kraju. 

Czego nie robić na Dominikanie?

Czego nie robić na Dominikanie
Czego nie robić na Dominikanie | źródło: Olesia Bilkei – shutterstock.com
  • Unikaj samotnych spacerów, po opustoszałych ulicach późno w nocy – jest to prawdopodobnie najważniejsza rada w tym poradniku. W takich miejscach nawet policja Cię “okradnie”, szukając problemu, aby tylko znaleźć wymówkę do otrzymania łapówki. 
  • Nie polecamy wynajmu samochodu – podobnie jak powyżej, korupcja na Dominikanie ma się dobrze, policja często zatrzymuje obcokrajowców, nawet za zmyślone naruszenia ruchu drogowego, prosząc o niedorzeczne sumy pieniędzy. 
  • Unikaj nielicencjonowanych taksówek – zamiast tego korzystaj z taksówek, które mają na dachu znak z nazwą firmy. Zawsze pytaj o ceny przed odbyciem przejazdu, 
  • Nie noś krzykliwej biżuterii podczas chodzenia po ulicach – zrzyciąga ona uwagę złodziei, którzy zazwyczaj poruszają się na motocyklach – miejscowi mają nawet nawyk odwracania się, gdy słyszą motocykl blisko siebie.
  • Nie używaj telefonu przy ruchliwej ulicy – jeśli chcesz zadzwonić lub sprawdzić mapę, przed wyjęciem telefonu oddal się nieco od ulicy, wejdź do  sklepu, kawiarni, czy restauracji.
  • Unikaj dawania pieniędzy dzieciom ulicy – zachęca to do żebrania i rozrostu gangów. Zasada to ma zastosowanie na całym świecie. 
  • Na tej karaibskiej wyspie odnotowano przypadki gorączki denga, wirusa zika i wirusa chikungunya –  szczególnie w porze deszczowej/huraganowej, dlatego w tym okresie lepiej nosić długie rękawy i spodnie oraz ewentualnie spać pod moskitierą.
  • Nigdy nie zostawiaj drinka bez opieki w barze – jest to szczególnie istotne w Ameryce Łacińskiej, gdzie popularne jest dodawanie skopolaminy do drinków – wygląda to tak, że budzisz się w swoim, lub nieznanym mieszkaniu bez kosztowności i nie pamiętasz, co się stało.

Co jest zakazane na Dominikanie?

Co jest zakazane na Dominikanie
Co jest zakazane na Dominikanie | źródło: Valentin Valkov – shutterstock.com
  • Dominikana jest krajem chrześcijańskim z silnymi społecznościami katolickimi i ewangelickimi, chociaż nie jest to zakazane, publiczne okazywanie uczuć (takie jak trzymanie się za ręce lub całowanie) między parami przeciwnej lub tej samej płci jest rzadkością.
  • Lokalne postawy wobec społeczności LGBT są w większości konserwatywne na całych Karaibach. Chociaż stosunki seksualne osób tej samej płci są legalne na Dominikanie, małżeństwa osób tej samej płci nie są prawnie uznawane. Publiczne okazywanie uczuć może przyciągać niechcianą  uwagę i negatywne komentarze. Prawie wszystkie hotele na Dominikanie przyjmują klientów LGBT.
  • Wzrasta liczba konfiskat produktów w portach i na lotniskach Dominikany – należy spakować własny bagaż i nie przewozić niczego przez odprawę celną dla nikogo innego.
  • Unikaj za wszelką cenę narkotyków. Postępowanie sądowe w takich sprawach może trwać nawet kilka lat. Często są także ustawki, czy przeszukania przez policje, które skończą się na potrzebie zapłaty ogromnej łapówki. Obecnie zdekryminalizowane jest posiadanie 28 gramów konopi na własny użytek. 
  • Alkohol sprzedawany jest od 18 lat, zakazana jest jazda samochodem powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi. 

Sprawdź również czego nie robić w Maroku

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Czy w Maroko jest bezpiecznie?

Next Post

Czy w Tunezji jest bezpiecznie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *