Tu zaczynają się Twoje wakacje
Tu zaczynają się Twoje wakacje

Czy na Kubie jest bezpiecznie?

Czy na Kubie jest bezpiecznie
Czy na Kubie jest bezpiecznie – simonovstas – shutterstock.com

Kuba, największa wyspa na Karaibach, znana jest ze swoich plaż z krystalicznie czystą wodą, legendarnej Hawany, muzyki salsa i energicznej kultury. Pomimo wszystkich swoich uroków, sytuacja polityczna i społeczna kraju sprawia, że wielu podróżników zastanawia się, czy podróż na Kubę jest bezpieczna. Dlatego w tym artykule wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie na Kubie.

Informacje ogólne – czy Kuba jest bezpieczna?

Być może dla wielu osób może to być zaskakująca informacja, ale Kuba jest jednym z krajów o najniższym wskaźniku przestępczości w obu Amerykach. Kraj ten jest bezpieczniejszy niż z większość krajów w regionie, takich jak Meksyk, Kolumbia, czy nawet Dominikana. Istnieje niska szansa na bycie okradzionym, obrażonym, czy zaatakowanym fizycznie. Bardzo rzadko zdarzają się także włamania do domu, czy samochodu. Zwiedzanie w dzień jest bardzo bezpieczne. Co odróżnia Kubę od innych krajów Ameryki Łacińskiej to fakt, że po zmroku również jest bezpiecznie, zachowując podstawowe środki bezpieczeństwa. W nocy radzimy jednak unikać dzielnic takich jak Centro Habana (w szczególności okolic barrio Colón, oraz ulicy Amistad i Monte), a także dzielnicy Habana Vieja), oraz dzielnicy San Miguel del Padron Lawton, Arroyo Naranjo Cerro, 10 de Octubre.

Czy Kuba jest bezpieczna
Czy Kuba jest bezpieczna | źródło: Maridav – shutterstock.com

Z czego wynika stosunkowo niski poziom przestępczości na Kubie? Generalnie kubański reżimowy rząd nie toleruje przestępczości, tym bardziej przestępstw dokonywanych na turystach. Kubańskie więzienia są także jednymi z najcięższych na świecie, także istnieje powszechne przekonanie wśród Kubańczyków, że nie warto uciekać się do przestępczości. 

Na kubie, w tym w Hawanie nie ma także niebezpiecznych dzielnic, których koniecznie należy omijać, ze względu na brak bezpieczeństwa. Radzimy jednak unikać biedniejszych dzielnic, ponieważ są one nieprzyjemne z wielu powodów: są generalnie niehigieniczne, przygnębiające i często zdarza się że na ulice może spaść część rozpadającego się budynku – choć to zdarza się także, w historycznym centrum Hawany.  W tym miejscu warto zauważyć, że chociaż Kuba jest generalnie bezpieczna, mierzy się ona z potężnymi problemami społecznymi – na wyspie brakuje podstawowych rzeczy, takich jak leki, pożywienie i wiele innych. Istnieje także problem z dostawami prądu, paliwa, czy z dostępem do Internetu. Oczywiście w 5-gwiazdkowym hotelu wszystkie te produkty i usługi będą zapewnione, ale decydując się na podróż niskobudżetową, trzeba będzie się liczyć z brakami.

Mimo dobrego poziomu bezpieczeństwa należy zachować ostrożność

Mimo to nie można być zbyt pewnym siebie. Jak wszędzie na świecie, nawet jeśli podróż na Kubę jest bezpieczna, zdarzają się kradzieże. W większości przypadków kradzione są portfele i torebki w restauracjach i barach w obszarach turystycznych, takich jak Stara Hawana, Centro Habana i Vedado. Kradzieże występują także w pokojach hotelowych (najczęściej przez obsługę hotelu) i w kwaterach prywatnych (casas particulares).

Czasami dochodzi także do napadów, które mogą być nawet przeprowadzane z użyciem przemocy. Zdarza się, że torebki, telefony i inne rzeczy są kradzione także na plażach – najczęściej na plażach na wschód od Hawany, ale także na plażach w okolicach miasteczka Trynidadu i Cienfuegos. Jeśli chodzi o popularne wśród turystów Varadero, jest ono lepiej chronione przez miejscowe służby bezpieczeństwa. W przypadku kradzieży nie ma co jednak liczyć na miejscową policją, ponieważ zeznania mogą trwać wiele godzin i prawdopodobnie nie przeniosą one skutku. 

Uwaga na sezon huraganowy

Zalecamy również uważne śledzenie prognozy pogody, ponieważ huragany są częstym zjawiskiem na Kubie. Sezon huraganów na Kubie trwa od 1 czerwca do 30 listopada, ale najbardziej problematyczny jest okres od sierpnia do października.

Huragany średnio zdarzają się około 7 razy w roku. Jednak huragany te często nie sięgają lądu i nie osiągają niebezpiecznych skali. Większość z nich, powoduje silniejsze podmuchy wiatru i ulewny deszcz na lądzie. Najbardziej dotknięte przez huragany regiony to Pinar del Río, Isla de la Juventud i Artemisa. Najsilniejszym huraganem, który nawiedził Kubę, w ciągu ostatnich 12 miesięcy był huragan “Idalia”. Osiągnął on prędkość wiatru do 139 km/h w dniu 29 sierpnia 2023. 

Sprawdź również czy Meksyk jest bezpieczny

Na co uważać na Kubie?

Podobnie jak w przypadku wielu krajów, które żyją z turystyki, bardzo często zdarza się, że niektórzy ludzie próbują zarobić trochę łatwych pieniędzy, wykorzystując turystów. Oto najczęstsze oszustwa i rzeczy, na które należy uważać:

  • Uważaj na Jineteros, czyli kubańskich naganiaczy. Ze względu na skomplikowaną sytuację panującą obecnie na Kubie, wielu Kubańczyków odczuwa potrzebę poszukiwania kreatywnych sposobów na zarabianie pieniędzy. Jednym z tych sposobów jest natarczywe oferowanie usług podróżnym, takich jak zakwaterowanie, restauracje i wycieczki. Osoby te, powszechnie znane jako “jineteros”. Są zazwyczaj całkiem przyzwoitymi i przyjaznymi ludźmi, ale niestety ich upór może stać się irytujący. Co jeszcze bardziej komplikuje sytuację, to fakt, że ci tak zwani jineteros często nie są przejrzyści w swoich interesach i ukrywają swoje motywy, zamiast tego wykazując zainteresowanie, zostanie Twoim przyjacielem. Jako “przyjaciel” będą zarabiać na Tobie, znajdując ci zakwaterowanie lub restauracje w bardzo wysokiej cenie i potajemnie pobierając prowizje. Generalnie stają się oni nachalni i manipulują, dążąc do zarobienia wysokiej prowizji, napiwku itd. Jest to jedna z najczęstszych skarg, jakie podróżnicy zagraniczni mają na temat swojego pobytu na Kubie.
  • Uważaj na osoby i sklepy oferujące cygaro. Jest to jedno z najczęstszych oszustw na Kubie. Sprzedawcy twierdzą, że w sprzedają najlepsze hawańskie cygara w kraju i że mają do nich dostęp po przystępnej cenie, ale nie daj się na to nabrać! W większości przypadków, są to podróbki i cygara niskiej jakości.
  • Uważaj na autostopowiczów. Jedno z najczęstszych przestępstw na Kubie, ma miejsce zazwyczaj na drogach i stacjach benzynowych. Na Kubie z powodu braku samochodów i benzyny, bardzo popularny jest autostop. Zdarza się jednak, że miejscowi proszą o podwiezienie do pobliskiego miejsca lub oferują się jako przewodnik w celu okradzenia turystów, czasami z użyciem przemocy. Dlatego odradza się zabieranie autostopowiczów. Warto zaznaczyć, że każdy może łatwo rozpoznać turystów, ponieważ wypożyczony samochód ma tablicę rejestracyjną z literką “T” (turystyczną).
  • Przebite opony. Jeśli w Twoim samochodzie w tajemniczy sposób została przebita opona i przypadkowo od razu spotkałeś kogoś, kto zna znajomego, który mógłby to naprawić, to zasadzka! Jeśli zdarzy Ci się taka sytuacja, zadzwoń to wypożyczalni po pomoc. 
  • Uważaj także na choroby. Na Kubie można zarazić się chorobami, takimi jak denga, Zika i chikungunya, szczególnie w cieplejszych miesiącach lub w porze deszczowej. Zwykle nie są to choroby śmiertelne, ale zaleca się stosowanie środków odstraszających komary, aby uniknąć zarażenia się nimi. Cholera jest również regularnym zjawiskiem. Aby uniknąć cholery i problemów jelitowych, zawsze dokładnie myj ręce, unikaj wody z kranu i surowej żywności. Zalecamy zabrać także wszystkie przybory toaletowe i apteczkę pierwszej pomocy. Możesz mieć trudności ze znalezieniem najbardziej podstawowych przedmiotów, takich jak plastry opatrunkowe czy szczoteczka do zębów. Warto także dodać, że, w porównaniu do większości krajów na świecie, podróżując na Kubę trzeba mieć wykupione ubezpieczenie zdrowotne.

Sprawdź również na co uważać na Dominikanie

Czego nie robić na Kubie?

Czego nie robić na Kubie
Czego nie robić na Kubie | źródło: TravnikovStudio – shutterstock.com
  • Nie rozmawiaj o polityce. Większość Kubańczyków, jest podzielona na dwie grupy, tych, którzy popierają rząd i tych, którzy są przeciwko rządowi, jeśli wypowiadasz się publicznie przeciwko rządowi lub rewolucji przed niewłaściwymi ludźmi, możesz skończyć na niewygodnym przesłuchaniu na posterunku policji, więc rozmawianie o polityce nie ma większego sensu na Kubie i przyniesie ci tylko problemy.
  • Nie pij wody z kranu. Chociaż woda z kranu jest “pitna” dla Kubańczyków, nie jest ona zalecana dla turystów. 
  • Nie noś drogiej biżuterii. Biżuteria przyciąga uwagę szemranych osób, które nie będą miały problemu z kradzieżą Twoich rzeczy. Choć rzadko, może się to zdarzyć. 
  • Nie wydmuchuj nosa w miejscach publicznych! Kubańczycy uważają to, za wyjątkowo niegrzeczne, tak więc jeśli jesteś przeziębiony/ przeziębiona lub masz alergię, lepiej załatwić te sprawy na osobności.
  • Radzimy nie wymieniać pieniądze w bankach, kantorach (CADECA) lub w recepcji hotelowej. Chociaż są to legalne i oficjalne miejsca, w których wymienia się walutę, placówki te oferują dużo gorszy kurs, niż osoby wymieniające na ulicy. Upewnij się tylko, że otrzymujesz właściwe banknoty i ich odpowiednią ilość.

Sprawdź również czego nie robić w Egipcie

Co jest zakazane na Kubie?

Co jest zakazane na Kubie
Co jest zakazane na Kubie | źródło: simonovstas – shutterstock.com
  • Posiadanie narkotyków… jakiegokolwiek rodzaju. Najpoważniejsze kary dla obcokrajowców to pozbawienie wolności na okres od 15 do 30 lat. Dzieje się tak, jeśli dana osoba w jakikolwiek sposób uczestniczy w działaniach związanych z międzynarodowym handlem. W przypadku posiadania niewielkiej ilości trzeba będzie zapłacić bardzo wysoką łapówkę. 
  • Fotografowanie obiektów wojskowych lub policyjnych, portów oraz obiektów kolejowych i lotniskowych jest nielegalne. W przeciwnym razie, możesz być narażony na niepotrzebne przesłuchania przed wyjazdem. W najgorszym wypadku mogą oni “skonfiskować” narzędzie zbrodni, lub żądać łapówki.
  • Zawsze miej przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, lub jego kopię. Jeśli go nie masz, funkcjonariusze mogą Cię zatrzymać.
  • Istnieje zakaz kwaterowania obcokrajowców  bez zezwolenia. Jeśli policja lub władze migracyjne przyłapią obcokrajowca śpiącego bez zezwolenia w domu Kubańczyka, właścicielowi domu może grozić surowa grzywna.
  • Demonstracje publiczne. Kubański kodeks karny karze za demonstrowanie niezgodnie z prawem, jednak nie ma przepisów regulujących sposób demonstrowania, dlatego w praktyce władze brutalnie tłumią każdą demonstrację. W ostatnim czasie ilość demonstracji się jednak zwiększa Jedna z większych miała miejsce w marcu bieżącego roku, z powodu braku jedzenia i elektryczności. Niemniej jednak, jeśli znajdziesz się w centrum jednej z demonstracji, radzimy oddalić się od niej jak najszybciej, aby nie wpaść w kłopoty.

Sprawdź również co jest zakazane na Zanzibarze

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Czy w Meksyku jest bezpiecznie?

Next Post

Czy w Tajlandii jest bezpiecznie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *