Kuba, największa wyspa na Karaibach, znana jest ze swoich plaż z krystalicznie czystą wodą, legendarnej Hawany, muzyki salsa i energicznej kultury. Pomimo wszystkich swoich uroków, sytuacja polityczna i społeczna kraju sprawia, że wielu podróżników zastanawia się, czy podróż na Kubę jest bezpieczna. Dlatego w tym artykule wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie na Kubie.
Informacje ogólne – czy Kuba jest bezpieczna?
Być może dla wielu osób może to być zaskakująca informacja, ale Kuba jest jednym z krajów o najniższym wskaźniku przestępczości w obu Amerykach. Kraj ten jest bezpieczniejszy niż z większość krajów w regionie, takich jak Meksyk, Kolumbia, czy nawet Dominikana. Istnieje niska szansa na bycie okradzionym, obrażonym, czy zaatakowanym fizycznie. Bardzo rzadko zdarzają się także włamania do domu, czy samochodu. Zwiedzanie w dzień jest bardzo bezpieczne. Co odróżnia Kubę od innych krajów Ameryki Łacińskiej to fakt, że po zmroku również jest bezpiecznie, zachowując podstawowe środki bezpieczeństwa. W nocy radzimy jednak unikać dzielnic takich jak Centro Habana (w szczególności okolic barrio Colón, oraz ulicy Amistad i Monte), a także dzielnicy Habana Vieja), oraz dzielnicy San Miguel del Padron Lawton, Arroyo Naranjo Cerro, 10 de Octubre.
Z czego wynika stosunkowo niski poziom przestępczości na Kubie? Generalnie kubański reżimowy rząd nie toleruje przestępczości, tym bardziej przestępstw dokonywanych na turystach. Kubańskie więzienia są także jednymi z najcięższych na świecie, także istnieje powszechne przekonanie wśród Kubańczyków, że nie warto uciekać się do przestępczości.
Na kubie, w tym w Hawanie nie ma także niebezpiecznych dzielnic, których koniecznie należy omijać, ze względu na brak bezpieczeństwa. Radzimy jednak unikać biedniejszych dzielnic, ponieważ są one nieprzyjemne z wielu powodów: są generalnie niehigieniczne, przygnębiające i często zdarza się że na ulice może spaść część rozpadającego się budynku – choć to zdarza się także, w historycznym centrum Hawany. W tym miejscu warto zauważyć, że chociaż Kuba jest generalnie bezpieczna, mierzy się ona z potężnymi problemami społecznymi – na wyspie brakuje podstawowych rzeczy, takich jak leki, pożywienie i wiele innych. Istnieje także problem z dostawami prądu, paliwa, czy z dostępem do Internetu. Oczywiście w 5-gwiazdkowym hotelu wszystkie te produkty i usługi będą zapewnione, ale decydując się na podróż niskobudżetową, trzeba będzie się liczyć z brakami.
Mimo dobrego poziomu bezpieczeństwa należy zachować ostrożność
Mimo to nie można być zbyt pewnym siebie. Jak wszędzie na świecie, nawet jeśli podróż na Kubę jest bezpieczna, zdarzają się kradzieże. W większości przypadków kradzione są portfele i torebki w restauracjach i barach w obszarach turystycznych, takich jak Stara Hawana, Centro Habana i Vedado. Kradzieże występują także w pokojach hotelowych (najczęściej przez obsługę hotelu) i w kwaterach prywatnych (casas particulares).
Czasami dochodzi także do napadów, które mogą być nawet przeprowadzane z użyciem przemocy. Zdarza się, że torebki, telefony i inne rzeczy są kradzione także na plażach – najczęściej na plażach na wschód od Hawany, ale także na plażach w okolicach miasteczka Trynidadu i Cienfuegos. Jeśli chodzi o popularne wśród turystów Varadero, jest ono lepiej chronione przez miejscowe służby bezpieczeństwa. W przypadku kradzieży nie ma co jednak liczyć na miejscową policją, ponieważ zeznania mogą trwać wiele godzin i prawdopodobnie nie przeniosą one skutku.
Uwaga na sezon huraganowy
Zalecamy również uważne śledzenie prognozy pogody, ponieważ huragany są częstym zjawiskiem na Kubie. Sezon huraganów na Kubie trwa od 1 czerwca do 30 listopada, ale najbardziej problematyczny jest okres od sierpnia do października.
Huragany średnio zdarzają się około 7 razy w roku. Jednak huragany te często nie sięgają lądu i nie osiągają niebezpiecznych skali. Większość z nich, powoduje silniejsze podmuchy wiatru i ulewny deszcz na lądzie. Najbardziej dotknięte przez huragany regiony to Pinar del Río, Isla de la Juventud i Artemisa. Najsilniejszym huraganem, który nawiedził Kubę, w ciągu ostatnich 12 miesięcy był huragan “Idalia”. Osiągnął on prędkość wiatru do 139 km/h w dniu 29 sierpnia 2023.
Sprawdź również czy Meksyk jest bezpieczny
Na co uważać na Kubie?
Podobnie jak w przypadku wielu krajów, które żyją z turystyki, bardzo często zdarza się, że niektórzy ludzie próbują zarobić trochę łatwych pieniędzy, wykorzystując turystów. Oto najczęstsze oszustwa i rzeczy, na które należy uważać:
- Uważaj na Jineteros, czyli kubańskich naganiaczy. Ze względu na skomplikowaną sytuację panującą obecnie na Kubie, wielu Kubańczyków odczuwa potrzebę poszukiwania kreatywnych sposobów na zarabianie pieniędzy. Jednym z tych sposobów jest natarczywe oferowanie usług podróżnym, takich jak zakwaterowanie, restauracje i wycieczki. Osoby te, powszechnie znane jako “jineteros”. Są zazwyczaj całkiem przyzwoitymi i przyjaznymi ludźmi, ale niestety ich upór może stać się irytujący. Co jeszcze bardziej komplikuje sytuację, to fakt, że ci tak zwani jineteros często nie są przejrzyści w swoich interesach i ukrywają swoje motywy, zamiast tego wykazując zainteresowanie, zostanie Twoim przyjacielem. Jako “przyjaciel” będą zarabiać na Tobie, znajdując ci zakwaterowanie lub restauracje w bardzo wysokiej cenie i potajemnie pobierając prowizje. Generalnie stają się oni nachalni i manipulują, dążąc do zarobienia wysokiej prowizji, napiwku itd. Jest to jedna z najczęstszych skarg, jakie podróżnicy zagraniczni mają na temat swojego pobytu na Kubie.
- Uważaj na osoby i sklepy oferujące cygaro. Jest to jedno z najczęstszych oszustw na Kubie. Sprzedawcy twierdzą, że w sprzedają najlepsze hawańskie cygara w kraju i że mają do nich dostęp po przystępnej cenie, ale nie daj się na to nabrać! W większości przypadków, są to podróbki i cygara niskiej jakości.
- Uważaj na autostopowiczów. Jedno z najczęstszych przestępstw na Kubie, ma miejsce zazwyczaj na drogach i stacjach benzynowych. Na Kubie z powodu braku samochodów i benzyny, bardzo popularny jest autostop. Zdarza się jednak, że miejscowi proszą o podwiezienie do pobliskiego miejsca lub oferują się jako przewodnik w celu okradzenia turystów, czasami z użyciem przemocy. Dlatego odradza się zabieranie autostopowiczów. Warto zaznaczyć, że każdy może łatwo rozpoznać turystów, ponieważ wypożyczony samochód ma tablicę rejestracyjną z literką “T” (turystyczną).
- Przebite opony. Jeśli w Twoim samochodzie w tajemniczy sposób została przebita opona i przypadkowo od razu spotkałeś kogoś, kto zna znajomego, który mógłby to naprawić, to zasadzka! Jeśli zdarzy Ci się taka sytuacja, zadzwoń to wypożyczalni po pomoc.
- Uważaj także na choroby. Na Kubie można zarazić się chorobami, takimi jak denga, Zika i chikungunya, szczególnie w cieplejszych miesiącach lub w porze deszczowej. Zwykle nie są to choroby śmiertelne, ale zaleca się stosowanie środków odstraszających komary, aby uniknąć zarażenia się nimi. Cholera jest również regularnym zjawiskiem. Aby uniknąć cholery i problemów jelitowych, zawsze dokładnie myj ręce, unikaj wody z kranu i surowej żywności. Zalecamy zabrać także wszystkie przybory toaletowe i apteczkę pierwszej pomocy. Możesz mieć trudności ze znalezieniem najbardziej podstawowych przedmiotów, takich jak plastry opatrunkowe czy szczoteczka do zębów. Warto także dodać, że, w porównaniu do większości krajów na świecie, podróżując na Kubę trzeba mieć wykupione ubezpieczenie zdrowotne.
Sprawdź również na co uważać na Dominikanie
Czego nie robić na Kubie?
- Nie rozmawiaj o polityce. Większość Kubańczyków, jest podzielona na dwie grupy, tych, którzy popierają rząd i tych, którzy są przeciwko rządowi, jeśli wypowiadasz się publicznie przeciwko rządowi lub rewolucji przed niewłaściwymi ludźmi, możesz skończyć na niewygodnym przesłuchaniu na posterunku policji, więc rozmawianie o polityce nie ma większego sensu na Kubie i przyniesie ci tylko problemy.
- Nie pij wody z kranu. Chociaż woda z kranu jest “pitna” dla Kubańczyków, nie jest ona zalecana dla turystów.
- Nie noś drogiej biżuterii. Biżuteria przyciąga uwagę szemranych osób, które nie będą miały problemu z kradzieżą Twoich rzeczy. Choć rzadko, może się to zdarzyć.
- Nie wydmuchuj nosa w miejscach publicznych! Kubańczycy uważają to, za wyjątkowo niegrzeczne, tak więc jeśli jesteś przeziębiony/ przeziębiona lub masz alergię, lepiej załatwić te sprawy na osobności.
- Radzimy nie wymieniać pieniądze w bankach, kantorach (CADECA) lub w recepcji hotelowej. Chociaż są to legalne i oficjalne miejsca, w których wymienia się walutę, placówki te oferują dużo gorszy kurs, niż osoby wymieniające na ulicy. Upewnij się tylko, że otrzymujesz właściwe banknoty i ich odpowiednią ilość.
Sprawdź również czego nie robić w Egipcie
Co jest zakazane na Kubie?
- Posiadanie narkotyków… jakiegokolwiek rodzaju. Najpoważniejsze kary dla obcokrajowców to pozbawienie wolności na okres od 15 do 30 lat. Dzieje się tak, jeśli dana osoba w jakikolwiek sposób uczestniczy w działaniach związanych z międzynarodowym handlem. W przypadku posiadania niewielkiej ilości trzeba będzie zapłacić bardzo wysoką łapówkę.
- Fotografowanie obiektów wojskowych lub policyjnych, portów oraz obiektów kolejowych i lotniskowych jest nielegalne. W przeciwnym razie, możesz być narażony na niepotrzebne przesłuchania przed wyjazdem. W najgorszym wypadku mogą oni “skonfiskować” narzędzie zbrodni, lub żądać łapówki.
- Zawsze miej przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, lub jego kopię. Jeśli go nie masz, funkcjonariusze mogą Cię zatrzymać.
- Istnieje zakaz kwaterowania obcokrajowców bez zezwolenia. Jeśli policja lub władze migracyjne przyłapią obcokrajowca śpiącego bez zezwolenia w domu Kubańczyka, właścicielowi domu może grozić surowa grzywna.
- Demonstracje publiczne. Kubański kodeks karny karze za demonstrowanie niezgodnie z prawem, jednak nie ma przepisów regulujących sposób demonstrowania, dlatego w praktyce władze brutalnie tłumią każdą demonstrację. W ostatnim czasie ilość demonstracji się jednak zwiększa Jedna z większych miała miejsce w marcu bieżącego roku, z powodu braku jedzenia i elektryczności. Niemniej jednak, jeśli znajdziesz się w centrum jednej z demonstracji, radzimy oddalić się od niej jak najszybciej, aby nie wpaść w kłopoty.
Sprawdź również co jest zakazane na Zanzibarze