Tu zaczynają się Twoje wakacje
Tu zaczynają się Twoje wakacje

Czy na Malcie jest bezpiecznie?

Czy na Malcie jest bezpiecznie
Czy na Malcie jest bezpiecznie – sakkmesterke – shutterstock.com

Nie bez powodu Malta uznawana jest za jedno z najpiękniejszych państw na świecie. Corocznie przybywa tu mnóstwo turystów  z różnych zakątków globu, aby znaleźć dla siebie najdogodniejszą formę wypoczynku. Na Malcie świetnie będą się czuli zarówno miłośnicy poznawania historii, jak i sportów wodnych, całodziennego plażowania czy wizyt w klubach. To wyspa, na której z chęcią znalazłoby się wiele osób, jednak zastanawiają się nad tym, czy na pewno Malta pod względem bezpieczeństwa jest dobrym kierunkiem na zagraniczny odpoczynek. Kolejną istotną kwestią są zasady obowiązujące na wyspie. Malta ma je dość surowe, dlatego przed wycieczką, by nie wpaść w kłopoty należy się z nimi zapoznać.

Informacje ogólne – czy Malta jest bezpieczna?

Malta uznawana jest za jedno z najbezpieczniejszych miejsc na świecie (znacznie bezpieczniejszych niż wiele polskich miast) – tu stopień zagrożenia terrorystycznego jest jednym z najniższych na świecie. Jednak jak wiadomo, sytuacja polityczna i społeczna w różnych zakątkach świata bywa dynamiczna, dlatego każda osoba tuż przed podróżą na Maltę powinna zapoznać się z zaleceniami Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znaleźć można w nich informacje o tym, gdzie aktualnie jest bezpiecznie, a gdzie sytuacja jest niezbyt dobra, dlatego warto w miarę możliwości dla bezpieczeństwa zrezygnować z wyjazdu w te strony. Choć w teorii na Malcie nie ma zagrożenia terrorystycznego, nie oznacza, że na turystów nie czekają również inne zagrożenia. Dlatego udając się na wyspę, koniecznie trzeba pamiętać o zdrowym rozsądku oraz poznać zasady panujące w tym państwie – może zdarzyć się tak, że zachowanie, które dla nas jest całkowicie normalne i naturalne, gdzie indziej zostanie uznane za rażące naruszenie prawa.

Czy Malta jest bezpieczna
Czy Malta jest bezpieczna | źródło: Zigres – shutterstock.com

Skoro zagrożenie terrorystyczne na Malcie jest znikome skąd w turystach obawy, że nie jest tam bezpiecznie? Takie obawy mają związek przede wszystkim z kryzysem emigracyjnym zarówno ze strony Bliskiego Wschodu jak i z Afryki (z uchodźcami z tego kontynentu Malta ma problem już od dobrych kilkunastu lat). W rzeczywistości imigracja na Malcie nie jest jednak tak wielkim problemem – trafia tu zdecydowanie mniej obcokrajowców z imigracji niż do pozostałych państw europejskich. Na maltańskich ulicach można zobaczyć różne rasy i narodowości, jednak nie wynika to z tego, że na wyspie na stałe nie przebywa zbyt wielu imigrantów.

Malta to tak naprawdę bezpieczny i spokojny kraj. Tu nie ma zwyczaju (jak to jest np. w Polsce) zamykania auta na noc czy zostawiania go na ulicy z otwartymi oknami. Co więcej, wielu maltańczyków nie zamyka nawet swoich drzwi do domu na klucz. Oczywiście w związku z tym zdarzają się mniejsze lub większe kradzieże, czasie, też można usłyszeć o jakimś morderstwie, jednak skala agresji i niebezpieczeństwa na Malcie nieporównywalnie mniejsza niż w przypadku pozostałych państw europejskich. Dlatego zastanawiając się nad tym, czy warto lecieć na Maltę, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, to nie ma się czym martwić (co nie oznacza, że należy całkowicie beztrosko podejść do tematu podróży i odpowiedniego zachowania po przylocie i w czasie wycieczki). To wyjątkowo bezpieczne miejsce, a przy tym zachwycające swoim pięknem.

Sprawdź również czy Cypr jest bezpieczny

Na co uważać na Malcie?

Bezpieczne podróżowanie, niezależnie od tego, czy jest to wycieczka na Maltę, czy w jakikolwiek inny zakątek świata wymaga rozwagi i rozsądnego podejścia. Oczywiście, na urlopie ważne jest to, by odpocząć i się zrelaksować, jednak nie może się to odbyć bez zachowania choćby podstawowych zasad bezpieczeństwa. Na Malcie ryzyko spotkania terrorysty jest znikome, jednak jest kilka innych zagrożeń mogących stwarzać turystom poważne problemy.

Na co zatem należy uważać na Malcie? Tu podobnie jak w wielu innych typowo turystycznych krajach należy uważać na kradzieże. Warto być czujnym i jeśli jest to możliwe nie zabierać ze sobą na wyprawę wartościowych przedmiotów. Jeśli jednak musimy mieć je ze sobą, nie należy pozostawiać ich bez nadzoru i bez odpowiedniego zabezpieczenia. Jeżeli hotel dysponuje sejfem warto z niego skorzystać, lokując w nim ważne dokumenty, biżuterię czy wszystkie inne cenne rzeczy.

Na Malcie podobnie jak i w innych państwach istnieją dzielnice uznawane za niezbyt bezpieczne, ze względu na zwiększone ryzyko kradzieży. Wybierając się na Maltę, warto sprawdzić, jakie okolice uznawane są za niebezpieczne i omijać je, szczególnie w nocy, gdy robi się tam zdecydowanie bardziej niebezpiecznie niż w ciągu dnia.

Na co jeszcze uważać na Malcie? Poza tym, że można paść ofiarą kradzieży, dla niektórych turystów problematyczny może być ruch drogowy. Poruszając się wynajętym autem, warto pamiętać, że jest to państwo, w którym obowiązuje ruch lewostronny (a nie prawostronny jak w Polsce), do którego należy się bezwzględnie dostosować, aby nie spowodować zagrożenia w lokalnym ruchu drogowym. Ważne jest zachowanie ostrożności, ponieważ na Malcie mnóstwo osób podróżuje skuterami i motorowerami.

Udając się na Maltę, szczególnie w szczycie sezonu turystycznego kiedy est najgoręcej, dla bezpieczeństwa należ również zadbać o ochronę przed słońcem. Narażenie się na nadmierne promieniowanie może być naprawdę niebezpieczne (i nie chodzi tu jedynie o oparzenia skórne). Na wakacjach na Malcie dobra ochrona przeciwsłoneczna, nakrycie głowy i picie dużej ilości wody (odwodnienie jest niebezpieczne dla zdrowia) to podstawa.

Sprawdź również na co uważać we Włoszech

Czego nie robić na Malcie?

Na Malcie podobnie jak i w każdym innym kraju obowiązują pewne zasady, których zarówno rodzimi mieszkańcy jak i turyści dla dobra społecznego nie powinni łamać. Co jest niemile widziane na Malcie i surowo karane?

Czego nie robić na Malcie
Czego nie robić na Malcie | źródło: fokke baarssen – shutterstock.com

Jedną z zakazanych rzeczy na wyspie jest nagość w miejscach publicznych, a wynika to z tego, że mieszkańcy mają w sobie silnie zakorzenione wartości katolickie. Skąpy strój może zostać uznany za wykroczenie przeciwko obyczajności publicznej.

Malta od wielu lat zmaga się z problemem nadmiaru odpadów, z którymi w żaden sposób nie jest w stanie sobie poradzić (ten problem powodują między innymi liczne grupy turystów wypoczywających na wyspie). Dlatego nie należy pozostawiać po sobie śmieci gdziekolwiek byśmy nie przebywali – te powinny znaleźć się wyłącznie w najbliższym śmietniku, po uprzedniej segregacji.

Przed wyprawą na Maltę warto się dowiedzieć, że jest to kraj, w którym palenie papierosów w miejscach publicznych (plaże, parki, restauracje, bary, place zabaw, chodniki, przystanki autobusowe itp.) jest zabronione. Złamanie tej zasady jest surowo karane. Palić należy wyłącznie w strefach, które są do tego wyznaczone. Podobnie ma się sprawa z ograniczeniami w stosunku do terenów chronionych. Na Malcie jest im całkiem sporo. W tym kraju bardzo dbają o swoją historię i dobra, które posiadają, dlatego w kraju jest wiele zabytków objętych ścisłą ochroną, na których obowiązują bardzo restrykcyjne zasady co do ich zwiedzania. Uszkodzenie jakiegokolwiek zabytku lub dziedzictwa maltańskiego jest surowo karane, a osoba, która dokonała tego czynu może mieć bardzo poważne problemy.

Rodzimi mieszkańcy Malty to z natury ludzie mili, pomocni, uprzejmi (oczywiście jak wszędzie mogą się zdarzyć też nieliczne wyjątki od tej reguły). Dlatego nie jest tu mile widziane przeklinanie, śmiecenie, awanturowanie się czy obrażanie innych ludzi.

Sprawdź również czego nie robić w Grecji

Co jest zakazane na Malcie?

Udając się na zagraniczne wycieczki, należy pamiętać o tym, że przybywając do jakiegoś kraju, jesteśmy w nim gościem, dlatego każdy powinien wiedzieć, jak się w danym miejscu zachować. Z tego wynika konieczność zapoznania się, zapamiętania i zrozumienia zasad, w jaki sposób żyje lokalna ludność. To kwestia nie tylko szacunku dla lokalnej ludności, ich kultury i zasad moralnych. Przestrzeganie pewnych reguł postępowania pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji w postaci wysokich kar pieniężnych, a nawet więzienia. Surowo karane w tym kraju jest palenie papierosów w miejscach publicznych, w strefach które nie są do tego wyznaczone. To jednak nie jedyna zasada, której muszą przestrzegać turyści przebywający na Malcie.

Malta jest jednym z tych państw, w których całkowicie zakazany jest brak tolerancji religijnych. Żadna forma negowania jakiegokolwiek wyznania nie jest tu akceptowalna. Udając się na wyprawę w to miejsce, należy pamiętać o zachowaniu szacunku do każdego wyznania, nawet jeżeli jego zasady są dalekie od wyznawanego przez nas światopoglądu. W końcu jesteśmy tu tylko gośćmi, którzy mają wypoczywać, nie narzucać innym swój światopogląd.

Co jest zakazane na Malcie
Co jest zakazane na Malcie | źródło: NadyaEugene – shutterstock.com

Na Malcie surowo karane jest molestowanie seksualne oraz handel narkotykami (wraz z posiadaniem, przemytem i konsumpcją). Oczywiście są to przestępstwa karane również w innych krajach, choć na Malcie są one jednymi z najsurowszych.

Również zakłócanie ciszy nocnej na Malcie nie jest mile widziane, a nawet w niektórych regionach karane.

Dbałość o środowisko i własne otoczenie jest dla mieszkańców Malty bardzo ważną kwestią. Nikogo zatem nie powinno zdziwić, że zanieczyszczanie czy niszczenie prywatnej przestrzeni mieszkańców lub doprowadzenie do uszkodzenia prywatnej, czy publicznej własności jest karane. A w tym przypadku kary za nieodpowiedzialne zachowanie mogą być bardzo wysokie i zepsuć całą przyjemność z urlopu.

Przed każdą podróżą należ zapoznać się z lokalnymi przepisami i zakazami – to ważne i pozwoli uniknąć późniejszych nieprzyjemności lub – co gorsza – konsekwencji prawnych. Na Malcie obowiązuje całkiem sporo zakazów, jest też kilka zachowań, na które lokalni mieszkańcy nie patrzą zbyt przychylnie.

Malta to niezwykle piękny, malowniczy kraj pełen atrakcji – tu nikt, niezależnie od tego, co lubi, nie będzie się nudził. Przed wyprawą warto jednak zagłębić się w kwestie bezpieczeństwa – co można, a czego absolutnie nie wolno robić w tym państwie. Taka wiedza pozwoli uniknąć wielu  nieprzyjemnych sytuacji, do których mogłoby dojść w efekcie łamania lub naruszania maltańskiego prawa. Świadomość lokalnych zasad i kultury sprawi, że urlop będzie jeszcze wspanialszy bez ryzyka konsekwencji za złamanie przepisów obowiązujących na wyspie.

Sprawdź również co jest zakazane w Albanii

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Czy na Cyprze jest bezpiecznie?

Next Post

Czy na Wyspach Kanaryjskich jest bezpiecznie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *