Tu zaczynają się Twoje wakacje
Tu zaczynają się Twoje wakacje

Czy na Malediwach jest bezpiecznie?

Czy na Malediwach jest bezpiecznie
Czy na Malediwach jest bezpiecznie – donvictorio – shutterstock.com

Malediwy kojarzą się wszystkim z rajem turystycznym. I takie faktycznie są. Rajskie plaże ze złotym piaskiem, błękitne wody, które pomagają stwierdzić, co tak naprawdę znajduje się na dnie. Wizja wakacji w takim miejscu na pewno przypadnie wielu osobom do gustu. Nie brakuje tutaj luksusowych resortów, które przyciągają turystów z całego świata. Warto jednak w odpowiedni sposób przygotować się do podróży, nie tylko planując atrakcje, które można tam zobaczyć. Należy również dowiedzieć się czy na Malediwach jest bezpiecznie.

Informacje ogólne – czy Malediwy są bezpieczne?

Polski MSZ zaleca wszystkim osobom podróżującym do tego rajskiego zakątka rejestrację w systemie Odyseusz. Zalecane jest to po to, aby w razie czego polskie organy mogły skontaktować się ze swoimi obywatelami na wypadek wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej.

Ogólnie mówiąc można powiedzieć, że Malediwy są bezpiecznym miejsce na wakacje. Tzn. nie ma tutaj na pewno takiego zagrożenia, jak w Meksyku lub w Kolumbii, gdzie w niektórych regionach kartele narkotykowe są czymś jak najbardziej “naturalnym”. Jest jednak kilka kwestii, które ogólnie należy wziąć pod uwagę planując pobyt na tamtejszych wyspach. Na pewno należy uważać na swoje rzeczy. Tzn. jeżeli ktoś pozostawi je bez opieki, z dużą dozą prawdopodobieństwa może ich już nie odzyskać. Aczkolwiek, złodziejaszki trafiają się wszędzie.

Na pewno należy uważać na wodę. Tzn.woda w ośrodkach turystycznych jest czysta. Jednak poza nimi jest niezdatna do picia. Warto mieć przy sobie wodę w butelce, aby móc zadbać o swoje zdrowie.

Czy Malediwy są bezpieczne
Czy Malediwy są bezpieczne | źródło: BlueOrange Studio – shutterstock.com

Chcąc być pewnym tego, że do kraju będzie można wjechać bez problemu, należy mieć przy sobie paszport. Nikomu nie uda się opuścić lotniska, jeżeli będzie miał przy sobie jedynie paszport tymczasowy lub dowód. Główne lotnisko znajduje się w Male. Jest to stolica Malediwów. Jeżeli ktoś będzie wybierał się na inne wyspy należące do archipelagu, to może być pewny, że to właśnie stąd będzie odbywała się dalsza podróż. Między wyspami kursują łodzie, jak również mniejsze samoloty. Jednak należy uwzględnić to, że kursują one jedynie od wschodu do zachodu słońca. W nocy nie ma szans przedostać się na inną wyspę.

Na Malediwach potrzebna jest turystom wiza, która z miejsca wydawana jest na lotnisku na 30 dni. Nie trzeba nic za nią płacić. Należy jedynie przedstawić urzędnikowi paszport, który będzie ważny jeszcze przez minimum 30 dni. Do tego potrzebny będzie również dowód, który będzie potwierdzeniem tego, że pobyt w hotelu jest już opłacony. Uwzględniony zostanie także dowód posiadania wystarczających środków na pokrycie pobytu i wydatków na Malediwach. Nie można zapomnieć o tym, że podstawą wydania miesięcznej wizy jest również bilet powrotny do domu.

Każda osoba podróżująca na Malediwy musi również wypełnić deklarację podróżnego zarówno przy wjeździe na Malediwy i wyjeździe z kraju. 

Na co uważać na Malediwach?

Na swoje zdrowie. Wśród chorób, które mogą stanowić zagrożenie dla turystów, wymienić można cholerę, tyfus, żółtaczkę typu A, B i E. Można więc pomyśleć o tym, aby przed przyjazdem do kraju, zapewnić sobie dodatkowy pakiet szczepień. W tym celu należy udać się do internisty i poinformować go o miejscu, gdzie odbywać się będą wakacje. Swego czasu na wyspach istniało zakażenie wirusem Zika, który może być groźny w szczególności dla kobiet w ciąży. W ostatnich latach ryzyko to jednak mocno spadło. Jednak przed samym wyjazdem należy ponownie zasięgnąć opinii w Głównym Inspektoracie Sanitarnym.

Turystom zaleca się wykupienie stosownej polisy ochronnej. W szczególności na wypadek zachorowania. Malediwy nie przynależą do Unii Europejskiej, więc za wizytę u lekarza trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni – co też może okazać się sporym wydatkiem finansowym. Chyba że będzie ktoś miał polisę turystyczną. Warto mieć świadomość tego, że na Malediwach znajdują się jedynie dwa szpitale. Pozostaje mieć nadzieję, że żaden turysta nie będzie musiał korzystać z takiego miejsca.

Można zabrać ze sobą własne leki. W szczególności, jeżeli ktoś ma do czynienia z chorobami przewlekłymi. Trzeba mieć je w takiej ilości, która będzie spożytkowana w trakcie całego pobytu. Do tego należy mieć również przy sobie ważną receptą/dokumentacją medyczną w języku angielskim. Wszystkie leki muszą być zawsze przechowywane w oryginalnych opakowaniach. Planując tutaj wakacje, warto wyposażyć się także w środki na komary. Kupienie ich na miejscu może okazać się dużym wydatkiem.

Malediwy są naprawdę urokliwe. Trzeba poznawać je na piechotę. Owszem, istnieje możliwość wypożyczenia samochodu. W szczególności, jeżeli chodzi o Male. Jednak zdecydowanie lepszą opcją są własne nogi. Każda wyspa jest takiej wielkości, że będzie można ją przejść wzdłuż i wszerz ze spokojem. Po co marnować pieniądze na wynajem samochodu, skoro można je wydać na inne przyjemności.

Malediwy należy odwiedzić wtedy, kiedy w Polsce jest zima. Maksymalnie do końca kwietnia. Wtedy bowiem ma się do czynienia z najładniejszą pogodą. Nie tylko można cieszyć się upałem, który oscyluje w granicach 30 stopni Celsjusza. Do tego nie trzeba obawiać się deszczów. Na Malediwy można przyjechać od maja także do zimy. Wtedy jednak ma się do czynienia z porą deszczową. Zdarzają się również tajfuny, więc wypoczywaniem na plaży może już nie sprawiać takiej przyjemności. Aczkolwiek, wiosną i latem wycieczki na Malediwy są zdecydowanie tańsze. Nie brakuje jednak chętnych osób na wakacje w tym okresie. Często wśród nich można spotkać surferów, którzy korzystają z występujących tutaj wiatrów. Stwarza to idealne warunki do surfingu. Trzeba jednak podejść do tego z głową, aby przy okazji nie narazić się na utratę zdrowia lub życia.

Warto wykazać się uwagą, ponieważ Malediwy leżą w strefie aktywnej sejsmicznie. Zdarzają się tu także trzęsienia ziemi.

Czego nie robić na Malediwach?

Każdy turysta powinien trzymać się z dala od narkotyków i wszystkiego, co jest z tym związane. Tutejsza władza jest bardzo mocno uczulona na tematy z tym związane. Już samo posiadanie narkotyków może wiązać się ze sporymi karami. Osoby, które zostaną przyłapane na tym, że narkotyki przywożą do kraju, mogą liczyć się z ograniczeniem wolności na kilkanaście lat lub też dożywociem. Tutejsze władze są również mocno przeczulone na pijane osoby. Tzn. możliwe jest spożywanie alkoholu na wakacjach. Jednak możliwe jest to poza kurortami. Władze nie dopuszczają do tego, aby turyści mieli przy sobie alkohol w innych miejscach. Może dlatego też szanse na to, aby stać się uczestnikiem niechcianej “burdy” alkoholowej są tu naprawdę nikłe.

Czego nie robić na Malediwach
Czego nie robić na Malediwach | źródło: ShotPrime Studio – shutterstock.com

Nie można łamać obowiązujących tu przepisów prawa. Część z nich mówi o tym, że homoseksualizm w tym kraju jest nielegalny. Niestety, ale na Malediwach bardzo uważnie podchodzi się do tego tematu. Jeżeli dojdzie do okazywania sobie aktów miłości (nawet złapanie za rękę lub niewinny całus), można spodziewać się nałożenia kar cielesnych. Co więcej, władze mogą zdecydować o deportacji lub pozbawieniem wolności czy też karą śmierci.

Zabroniony jest eksport skorup żółwi i koralowców. Nie można także zbierać ich na plażach. To fakt, że są one bardzo piękne, ale zbierając je na własny użytek, również można spodziewać się nałożenia kary. Jeżeli komuś bardzo mocno zależy na takiej pamiątce, może jedynie kupić ją w sklepie.

Na Malediwy nie można przywozić/wywozić:

  • broni, amunicji i materiałów wybuchowych,
  • materiałów i publikacji pornograficznych,
  • rzeczy uznanych za naruszające zasady islamu, w tym przedmiotów innych kultów i religii,
  • alkoholu, który – jak było wspomniane – można spożywać jedynie na terenie kurortów turystycznych,
  • wieprzowiny i produktów z niej pochodzących.

Jak już było wspomniane, na Malediwach ma się do czynienia z islamem. Jest to bowiem kraj, gdzie “rządzą” muzułmanie. To do ich przepisów należy podporządkować się na wakacjach. . Zaleca się przestrzeganie odpowiednich zasad zachowania i ubioru w miejscach publicznych. Stroje kąpielowe dozwolone są tylko i wyłącznie na plaży. Ewentualnie, w barach, które znajdują się tuż obok plaż. Nudyści to słowo, które oficjalnie jest zakazane.

Co jest zakazane na Malediwach?

Niewłaściwie zachowanie. Muzułmanie bardzo rygorystycznie podchodzą do swojej religii. Fakt, nie mają oni nic do tego, że wśród turystów nie brakuje innych wyznań. Jednak nie warto się z tym obnosić. Nie można także przeszkadzać lokalnej ludności w ich modlitwach, które odbywają się pięć razy w ciągu dnia. Wszystkie sklepy oraz wiele innych miejsc, w ciągu dnia mogą okazać się zamknięte na kwadrans. Wtedy to właściciele udają się na modlitwę. Nie ma co robić awantury z tej okazji, ponieważ takie zachowanie może zostać surowo ukarane. Jest to kraj muzułmański i powinno się uszanować miejscowe zwyczaje.Także wtedy, jeżeli ktoś będzie miał ochotę zwiedzać lokalne meczety. Strój zakrywający nogi i ciało jest tutaj świętym obowiązkiem.

Co jest zakazane na Malediwach | źródło: Summit Art Creations – shutterstock.com

Mówiąc o Malediwach, należy także wspomnieć o tym, aby nie korzystać z motorówek podróżując pomiędzy wyspami. Fakt, jest to kusząca propozycja. Tym bardziej że motorówka dostępna jest praktycznie od ręki. Tylko że jeden taki kurs może kosztować od osoby ok. 30 USD. Za prom, który będzie podróżował w tym samym kierunku, zapłaci się jedynie 2USD od osoby. Jeżeli komuś zależy na pieniądzach, to na pewno wybierze dla siebie tańszą opcję.

Przygotowując się do wakacji na tej wyspie, warto wyposażyć się w lokalną walutę. Są to rupie malediwskie. Co prawda, sam polski MSZ nie nakazuje dokonania tego. Na każdej wyspie śmiało można skorzystać z dolarów. Jednak w oczach tubylców dolary są synonimem luksusu. Może się okazać, że przez to cena za poszczególne produkty i usługi będzie wyższa. Turyści posługujący się tutejszą walutą, traktowani są bardziej po przyjacielsku, prawie jak “swoi”. Zamiany na tutejszą walutę lepiej dokonać jeszcze przed przylotem na miejsce. Dla równowagi można mieć tylko samo co dolarów, co rupii. W razie gdyby komuś zabrakło rupii, zawsze będzie mógł dokonać wymiany na miejscu. Wakacje na Malediwach są prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Czy w Egipcie jest bezpiecznie?

Next Post

Czy w Turcji jest bezpiecznie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *