Seszele słyną z tropikalnych plaż, ekskluzywnych kurortów, kolorowych raf koralowych i mnóstwa rzadkiej przyrody i bujnych lasów. Istnieje jednak wiele niewiadomych jeśli chodzi o inne kwestie związane z tym małym wyspiarskim krajem. Jedną z najważniejszych kwestii jest poziom bezpieczeństwa – czy na Seszelach jest bezpiecznie?
Chociaż może się wydawać, że jest to raj na ziemi, kraj ten ma swoje problemy z przestępczością, rabunkami, włamaniami i innymi przestępstwami. Niemniej jednak nie ma powodu do paniki i nie trzeba unikać podróży na Seszele. Nawet Polski MSZ na swojej oficjalnej stronie uspokaja, że umiarkowane jest zagrożenie przestępczością i wystarczy zachować zwykłą ostrożność. W dalszej części artykułu dogłębnie przyjrzymy się zagadnieniu bezpieczeństwa na Seszelach, nie pozostawiając Ci żadnych wątpliwości.
Informacje ogólne – czy Seszele są bezpieczne?
Seszele są ogólnie bezpieczne. Wskaźniki przestępczości jest niski, co czyni ten kraj bezpiecznym miejscem podróży. Warto na początek zauważyć, że Seszele składają się z aż z 115 wysp. Największa z nich, czyli Mahe ma stosunkowo większy problem z przestępczością, niż małe wyspy, na których znajdują się praktycznie wyłącznie hotele i przestępczość jest znikoma.
Wskaźnik przestępczości w kraju jest niski, ale wczasowicze powinni pamiętać o kilku rzeczach podczas podróży na Seszele. Zalecamy, aby nigdy nie chodzić po odosobnionych plażach ani nie pływać przy dużych falach, bez ratownika, nie zalecamy noszenia przy sobie dużej ilości gotówki lub kosztowności, takich jak złoty łańcuszek.

W Seszele jest ogromna różnica w bogactwie między bogatymi i biednymi, jest to jeden z powodów, przez które może dochodzić do drobnych przestępstw. Nikt jednak nie zna dokładnych liczb; wątpliwe jest zresztą, na ile wiarygodne byłyby “oficjalne” liczby. Brakuje także danych zewnętrznych,
Zagrożenie, jakimi przestępstwami istnieje? Istnieje ryzyko włamań, napadów, i kradzieży oportunistycznych. Przestępstwa są na ogół pozbawione przemocy, bardziej powszechne są drobne kradzieże, podczas których przestępcy wykorzystują nieuwagę turystów. Czasami odnotowuje się rabunki poprzez włamanie do samochodu, lub podczas nocnego spaceru, w niewłaściwych miejscach – o czy w dalszej części wpisu.
Wraz z rozwojem turystyki na Seszelach podnosi się poziom bezpieczeństwa
Turystyka na Seszelach rozwija się od czasu otwarcia międzynarodowego lotniska w latach 70. ubiegłego wieku i akcji marketingowych w ostatniej dekadzie. Turystyka jest zdecydowanie jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki Seszeli, ponieważ pracuje w niej 15% mieszkańców wysp i turystyka odpowiada za około 50% PKB kraju. Z tego też względu, rząd przykłada coraz większą uwagę do kwestii bezpieczeństwa.
Sprawdź również czy Kenia jest bezpieczna
Na co uważać na Seszelach?
Oto najważniejsze kwestie, na które należy uważać na rajskich Seszelach.
Uważaj na niektóre rejony
Chociaż nie ma żadnych szczególnie niebezpiecznych obszarów, istnieje kilka miejsc, w których należy zachować nieco większą ostrożność. Wymieniliśmy je poniżej:
- Mahe nocą – uważaj po zmroku. Szczególnie w obszarach miasteczek Beau Vallon i Bictoria.
- Wszelkie odległe obszary i małe boczne uliczki – słuchaj swojego przeczucia, jeśli wysyła ci mieszane lub złe sygnały, prawdopodobnie jest ku temu powód!
- Jachty i otwarty ocean – choć szanse są niewielkie, zdarzały się doniesienia o piratach. Jeśli to możliwe, zapytaj lokalnych rybaków lub nawet policję o działalność piratów w okolicy, jeśli planujesz pływać jachtem w okolicach Seszelów.
Uważaj na zagrożenia katastrofami naturalnymi na Seszelach
Na Seszelach występują cyklony tropikalne od listopada do kwietnia. Z reguły przez wyspy nie przechodzi oko cyklony, może pojawić się jednak silny wiatr i dużo deszczu. Następstwem mokrego sezonu są także powodzie w dolinach wysp i osuwanie się ziemi. Seszele są także narażone na podnoszenie się poziomu mórz, co jest globalnym problemem wynikającym ze zmian klimatycznych.
Uważaj na drogach na Seszelach
Obywatele Polski mogą prowadzić zarówno samochód, jak i skuter, w przypadku posiadania na te pojazdy licencji i wyrobienia międzynarodowego prawa jazdy. Jeśli zdecydujesz się na taki krok, warto znać standardy bezpieczeństwa na drodze na Seszelach. Otóż kraj ten jest górzysty, a drogi są wąskie i kręte, często ze stromymi spadkami i zakrętami. Nie wszystkie takie drogi są wyposażone w bariery bezpieczeństwa. Największym problemem jest jednak jazda pod wpływem alkoholu, z czego słyną lokalni, więc mogą zachowywać się oni nieobliczalnie na drodze.
Czy trzeba uważać na choroby tropikalne? Dostęp do usług medycznych na Seszelach
Doskonała wiadomość jest taka, że na Seszelach nie ma komarów przenoszących malarię i innych chorób tropikalnych, więc nie musisz obawiać się zachorowanie. Na największych wyspach Seszeli, dostęp do dobrej jakości szpitali, ale już na innych, mniejszych wyspach dostęp do usług medycznych jest bardzo ograniczony. W praktyce w przypadku zachorowania lub wypadku prawie zawsze trzeba będzie się udać na jedną z trzech wymienionych wysp. Oczywiście należy pamiętać, że trzeba mieć wykupione ubezpieczenie, albo trzeba będzie pokryć koszty z własnej kieszeni – najczęściej przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu.
Czy plaże i piesze wycieczki są bezpieczne na Seszelach?
Plaże mogą być bezpieczne do pływania w niektórych porach roku, a niebezpieczne w innych. Zachodnie wybrzeże wysp jest niebezpieczne podczas monsunu północno-zachodniego (od grudnia do marca), a wschodnie wybrzeże wysp jest niebezpieczne podczas sezonu wiatrów południowo-wschodnich (od maja do września). Plaże na południowym krańcu wysp nie nadają się do pływania o żadnej porze. Dodatkowo, na popularnej plaży Beau Vallon i niektórych innych plażach występują niebezpieczne prądy morskie, które wciągają kąpiących się w głąb oceanu. Na plażach nie ma wielu ratowników. Piesze wycieczki na Seszelach są bardzo bezpieczne. Wyspy są małe, więc trudno jest się zgubić.
Sprawdź również na co uważać w Maroku
Czego nie robić na Seszelach?

- Nie noś przy sobie dużych sum pieniędzy – absolutnie odradzamy noszenie przy sobie dużych sum pieniędzy. Dotyczy to również wartościowych przedmiotów, jak zegarek, czy złoty łańcuszek, lub ważnych dokumentów, takich jak paszporty. Po prostu nie jest to warte zachodu. Chociaż jest stosunkowo bezpiecznie, poziom bezpieczeństwa nie jest aż taki wysoki jak w Polsce, czy w Europie. Na przykład ktoś może się skusić i zerwać złoty łańcuszek jadąc na motocyklu. Dla miejscowego będzie to prawdopodobnie zdobycz mająca wartość jego kilkumiesięcznych zarobków. Jeśli chodzi o dokumenty, lepiej mieć przy sobie kserokopię paszportu, a oryginały przechowywać w hotelu.
- Uważaj na to, co nosisz – wszelkie odkrywające ubrania lub stroje kąpielowe należy nosić wyłącznie na plażach, lub przy basenie. W przeciwnym razie miejscowa ludność może “krzywo” się patrzeć, lub komentować wygląd w nieprzyjazny sposób. Najlepiej jest starać się ubierać, podobnie jak miejscowi.
- Nie daj się oszukać – nieuczciwi ludzie są wszędzie. Na Seszelach wielu takich osób prowadzi nielicencjonowane hotele, schroniska i pensjonaty. Może się to okazać miły pobyt w zadziwiająco niskich cenach, ale ostatecznie możesz zostać okradziony/ okradziona z gotówki, będąc poza pokojem. Złotą zasadą w tym przypadku jest korzystanie z platform internetowych oraz dogłębne sprawdzanie opinii. Oczywiście w drogich i renomowanych hotelach takie sytuacje są rzadkością.
- Nie wymieniaj pieniędzy na ulicy, od podejrzanych osób – jeśli chcesz wymienić pieniądze na lokalną rupię seszelską, dokonaj transakcji w bakku, w hotelu, lub w kantorze wymiany walut. “Nie rzucaj” się w dobrze zastawione pułapki nieautoryzowanych cinkciarzy. Po pierwsze taka wymiana walut jest nielegalna na Seszelach, a po drugie, możesz paść ofiara oszustwa – w takiej sytuacji mogą zostać Ci wręczone nic niewarte banknoty, na przykład z innego kraju.
Sprawdź również czego nie robić w Egipcie
Co jest zakazane na Seszelach?

- Wszelkiego rodzaju narkotyki – konsumpcja, posiadanie, sprzedaż narkotyków podlega surowej karze pozbawienia wolności do 30 lat. Wyrok może być nawet większy, jeśli udostępnia się narkotyki nieletnim.
- Istnieją ściśle regulacje dotyczące leków psychotrpoowych i antydepresyjnych – jeśli chcesz wwieźć na teren Szeszeli leki takie jak kodeina, oksykodon, benzheksol, zopiklon i tak dalej, musisz przesłać do Ministerstwa Zdrowia Seszeli kopię recepty, a także informacje o ilości przewożonej dawki, oraz o długości planowanego pobytu. Następnie uzyskasz odpowiednie upoważnienie
- Nie wolno wwozić nasion i roślin – wwóz roślin, nasion i wszelkich innych produktów rolnych jest ściśle kontrolowany. Nie radzimy tego robić.
- Nie wolno wywozić fauny i flory – należy powstrzymać się od zbierania muszelek wzdłuż plaż, ponieważ wiele z nich jest siedliskiem krabów pustelników. Zabronione jest zbieranie muszelek w rezerwatach przyrody, parkach morskich i rezerwatach na Seszelach. Nie wolno także wywozić żadnej flory jako pamiątki. Jeśli chcesz przywieźć cokolwiek ze sobą, musisz uzyskać certyfikat i oficjalne pozwolenie na wywóz od władz.
- Prawa LGBT – chociaż stosunki homoseksualne nie są karalne na Seszelach, społeczeństwo jest dosyć konserwatywne, więc zaleca się unikanie publicznego okazywania uczuć.
Sprawdź również co jest zakazane na Madagaskarze