Tu zaczynają się Twoje wakacje

Czy na Sri Lance jest bezpiecznie?

Czy na Sri Lance jest bezpiecznie
Czy na Sri Lance jest bezpiecznie – Soloviova Liudmyla – shutterstock.com

Sri Lanka to bardzo atrakcyjny, wyspiarski kraj, który od lat cieszy się zainteresowaniem wielu turystów z całego świata, w tym także i z Polski. Zanim jednak wybierzemy się tam na wakacje, koniecznie powinniśmy dowiedzieć się, czy jest to kraj bezpieczny. Szczególnie przydatne będą informacje na temat tego, na co należy uważać na Sri Lance, jakich zachowań unikać, a które są wręcz zakazane. 

Informacje ogólne – czy Sri Lanka jest bezpieczna?

Rozprawiając na temat bezpieczeństwa na Sri Lance nie można wystrzec się pewnych uogólnień. Można zatem stwierdzić, że kraj ten zalicza się do stosunkowo bezpiecznych, ale to nie oznacza, że na turystów nie czyhają tam żadne zagrożenia. W oparciu o aktualne, pochodzące z 2024 roku materiały dostarczone przez Kanadyjski Departament Spraw Zagranicznych turystom zaleca się zachowanie zwiększonej ostrożności na terenie całego kraju. Jest to w pewnym stopniu związane z chwiejnym prawem, które często ulega zmianom. Skutki poważnego kryzysu gospodarczego, który dotknął ten kraj w roku 2022 na ogół nie są już odczuwalne, ale nadal mogą zdarzyć się krótkie przerwy w dostawie prądu. Nie powinno nas to zaskoczyć i wzbudzać większego niepokoju. Warto też nadmienić, że nie wszystkie rejony Sri Lanki są bezpieczne w takim samym stopniu. Uważa się, że największe potencjalne zagrożenia czyhają na osoby odwiedzające ten kraj w jego północno-wschodnich rejonach. Mowa tu przede wszystkim o Dżafnie, która jest stolicą jednej z prowincji, ale także o Mannar czy Vavuniya. 

Czy Sri Lanka jest bezpieczna
Czy Sri Lanka jest bezpieczna | źródło: Soloviova Liudmyla – shutterstock.com

Jeśli chodzi o katalog konkretnych zagrożeń, z jakimi należy liczyć się na Sri Lance, będzie to na pewno zagrożenie pospolitą przestępczością. Uwagę należy zwrócić także na ryzyko powiązane z transportem, zwłaszcza tym publicznym. Szczególną ostrożność podczas podróżowania powinny zachowywać kobiety, zwłaszcza te, które zwiedzają Sri Lankę samotnie. Zagrożenie mogą stwarzać także choroby, przede wszystkim dla turystów przybywających na Sri Lankę z daleka, a więc chociażby z Polski. Nie wolno też zapominać o tym, że służba zdrowia na Sri Lance dla osób nieposiadających odpowiedniego ubezpieczenia również może stanowić pewien problem. Jeśli zaistnieje konieczność skorzystania z pobytu w szpitalu bądź jakiegoś skomplikowanego zabiegu, turysta musi z własnego portfela pokryć związane z tym koszty. Kolejne potencjalne niebezpieczeństwo dla turystów mogą stanowić niektóre gatunki egzotycznych zwierząt.

Sprawdź również czy Turcja jest bezpieczna

Na co uważać na Sri Lance?

Jak już zaznaczono wyżej, jednym z zagrożeń czyhających na turystów odwiedzających Sri Lankę jest przestępczość. Na szczęście na ogół nie trzeba obawiać się poważnego uszczerbku na zdrowiu czy wręcz utraty życia. Zamachy na życie turystów należą do rzadkości, a żeby jeszcze bardziej zmniejszyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia, zaleca się przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i zwyczajów panujących w kraju. Wydaje się, że turyści, zwłaszcza ci przyzwyczajeni do europejskich zwyczajów są wyjątkowo narażeni na kradzieże kieszonkowe. Dochodzi do nich najczęściej w dużych miastach, w skupiskach ludzi. W takich miejscach jak lotnisko, bazar czy ważne obiekty kulturalne należy zachować daleko posuniętą ostrożność. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie nosić przy sobie dużej ilości gotówki. Karty debetowe, kredytowe oraz dokumenty osobiste warto zaś trzymać jak najbliżej siebie. Jeżeli będą znajdowały się w dużej torbie czy plecaku, staną się stosunkowo łatwym łupem dla potencjalnego złodzieja. Wypoczywając na Sri Lance należy też pamiętać o pilnowaniu swoich napoi oraz jedzenia. Niestety, zdarza się, że cudzoziemcy padają ofiarą przestępstw o charakterze seksualnym na skutek wcześniejszego odurzenia. Wówczas może dojść także do kradzieży. 

Będąc na Sri Lance należy również bardzo uważać na transport publiczny. Przede wszystkim, infrastruktura drogowa w tym wyspiarskim kraju nie należy do najlepszych i warto zdawać sobie z tego sprawę jeszcze przed podróżą. Tak naprawdę problem ten nie dotyczy tylko dużych miast. Za potencjalnie niebezpieczne uznawane jest podróżowanie publicznymi autobusami. Kierowcy mogą przejawiać dosyć agresywne zachowania, nie zważając na prośbę o zwolnienie czy zatrzymanie się.  To między innymi z tego względu wypadki komunikacyjne w transporcie publicznym na Sri Lance nie należą do rzadkości. Kolejnym ich powodem bywa zły stan techniczny pojazdów oraz wałęsające się po lokalnych drogach zwierzęta. Warto również dodać, że samotne kobiety podróżujące autobusami mogą być narażone na niekulturalne zaczepki, a w niektórych przypadkach nawet na molestowanie seksualne. 

Zagrożenie na Sri Lance stwarzają również rozmaite choroby. Przed niektórymi z nich można się zabezpieczyć, korzystając z wymaganych prawem bądź dodatkowych szczepień. Jeśli chodzi o katalog schorzeń, na które jesteśmy narażeni jako turyści, wymienić trzeba przede wszystkim dur brzuszny, zapalenie wątroby typu A i B, a także japońskie zapalenie mózgu. Na Sri Lance występuje też większe niż w Polsce ryzyko zarażenia się wścieklizną. Turyści powinni uważać też na żółtą gorączkę. 

Podróżując na Sri Lankę warto zwrócić też uwagę na zagrożenia ze strony niektórych zwierząt. Co dość ciekawe, ale i potencjalnie niebezpieczne, w niektórych rejonach Sri Lanki można spotkać dzikie słonie. Z tego właśnie względu nie powinno się wędrować pieszo po zapadnięciu zmroku. Zagrożenie stanowią też komary, które mogą przenosić niebezpieczne choroby, takie jak chociażby wspomniane już japońskie zapalenie mózgu. 

Dość oczywiste jest także to, że jako turyści sami możemy stworzyć dla siebie zagrożenie, nie przestrzegając obowiązujących na Sri Lance przepisów prawnych i zwyczajów. Dlatego też, kluczowe dla własnego bezpieczeństwa jest zaznajomienie się z nimi, najlepiej jeszcze przed planowaną podróżą.

Sprawdź również na co uważać w Tajlandii

Czego nie robić na Sri Lance?

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo i radość z wypoczynku na Sri Lance do maksimum, zaleca się unikanie zachowań, które mogłyby sprowadzić na nas ryzyko. Ostrożność należy zachować już na etapie planowania podróży. Warto prześledzić aktualne doniesienia medialne, aby upewnić się, że rejon Sri Lanki do którego chcemy się udać jest bezpieczny. Oceniajmy nie tylko ryzyko zawirowań politycznych, ale i zagrożeń naturalnych. 

Czego nie robić na Sri Lance
Czego nie robić na Sri Lance | źródło: Val Shevchenko – shutterstock.com

Będąc na Sri Lance, możemy na ogół liczyć na to, że mieszkający na wyspie ludzie będą do nas bardzo przyjaźnie nastawieni. Niemniej jednak, na dworcach autobusowych czy lotniskach mogą pojawiać się osoby, które niekoniecznie mają uczciwe zamiary. Łatwo dać się wówczas okraść lub naciągnąć, nie zachowując zasad należytej ostrożności. Dlatego też najlepiej nie wdawać się w pogawędki z przypadkowo napotkanymi na lotniskach czy dworcach osobami. 

Przebywając w miejscach publicznych na Sri Lance można czuć się dość bezpiecznie nawet wtedy, gdy jest się samotnie podróżującym turystą. Powinno się jednak unikać miejsc, w których na co dzień nie przebywa zbyt wielu ludzi. Samotne wędrówki po parkach czy lasach raczej należą do zachowań, których należy za wszelką cenę unikać. 

Z uwagi na to, że ataki złodziei, w tym kieszonkowców nie należą na Sri Lance do rzadkości, jako turyści odwiedzający ten kraj powinniśmy pamiętać o tym, by nie obnosić się z posiadaną gotówką. Nie pokazujmy zatem nikomu, ile mamy pieniędzy i nie chwalmy się nimi. Unikajmy również w miarę możliwości robienia ogromnych zakupów w jednym miejscu. Może to bowiem zwrócić uwagę osób, które niekoniecznie mają uczciwe zamiary. Podczas wizyty na lokalnym targowisku o wiele lepiej zrobić drobne zakupy u kilku sprzedawców niż ogromne u jednego z nich.

Sprawdź również czego nie robić na Malediwach

Co jest zakazane na Sri Lance?

Niektóre zachowania są prawnie zakazane na Sri Lance, a innych zakazują lokalne zwyczaje oraz tradycje. Dla własnego bezpieczeństwa warto unikać zarówno jednych, jak i drugich. Przede wszystkim, trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że związki osób tej samej płci są na Sri Lance uznawane za nielegalne. Osoby LGBT podróżujące do tego kraju muszą zatem zachować daleko posuniętą ostrożność, za wszelką cenę unikając okazywania sobie czułości, zwłaszcza w miejscach, w których towarzyszą nam inni ludzie. Szczególnie dużymi karami zagrożone są akty homoseksualne dokonywane przez mężczyzn. Muszą oni liczyć się nawet z karą więzienia. 

Co jest zakazane na Sri Lance
Co jest zakazane na Sri Lance | źródło: BlueOrange Studio – shutterstock.com

Zakazane na Sri Lance jest również opalanie się topless bądź bez kostiumu kąpielowego. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety. Ponadto, nie wolno opalać się w miejscach, które nie są do tego przeznaczone. Można wówczas narazić się na mandat, ale przede wszystkim na ostracyzm że strony lokalnych mieszkańców.

Każdy turysta podróżujący na Sri Lankę musi również zdawać sobie sprawę z faktu, że wszelkie przestępstwa narkotykowe są w tym kraju surowo zabronione. Mowa tu zarówno o przyjmowaniu substancji psychoaktywnych, jak również o posiadaniu czy handlowaniu nimi. W żadnym razie nie należy więc przyjmować od osób nieznajomych podejrzanych pakunków czy prezentów. Warto też dokładnie sprawdzać swój bagaż przed podróżą po to, aby ocenić, czy nie podrzucono nam czegoś prawnie zakazanego. Za przemyt bądź za posiadanie narkotyków można zostać ukaranym nawet śmiercią.

Sprawdź również co jest zakazane w Dubaju

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Czy w Wietnamie jest bezpiecznie?

Next Post

Czy w Czarnogórze jest bezpiecznie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *