Czy podróż na wyspę Zanzibar znajdującą się w Tanzanii jest bezpieczna? Zanzibar jest coraz popularniejszym kierunkiem egzotycznych wakacji dla Polaków, ale jeśli pragniesz poznać tę afrykańską wyspę, zapewne masz wątpliwości co do bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie odbyłeś/ odbyłaś podróży w tamten region. Afryka Wschodnia jest dla wielu wielką niewiadomą i owiana jest złą reputacją – ale czy to prawda? Czy na Zanzibarze jest bezpiecznie, czy niebezpiecznie? Oto rzetelne informacje w tym temacie.
Informacje ogólne – czy Zanzibar jest bezpieczny?
Zanzibar jest znany z naprawdę rajskich i błękitnych plaż (nie tylko na pocztówce) i tropikalnych parków narodowych, ale w żadnym miejscu nie da się cieszyć z atrakcji turystycznych, jeśli nie jest zagwarantowane poczucie bezpieczeństwa, dlatego chcielibyśmy udzielić Ci praktycznych informacji i porad na temat bezpieczeństwie w na Zanzibarze, aby Twój pobyt przebiegł w błogim spokoju i abyś na koniec wyjazdu mógł/ mogła powiedzieć: “Hakuna matata” (o nic się nie martw), z wielkim uśmiechem na twarzy.

Na początek musimy wyjaśnić, że Zanzibar to nie państwo a wyspa należąca do Zanzibaru, niemniej jednak sytuacja dotycząca bezpieczeństwa w dużym stopniu się różni między Afryką lądową a Zanzibarem, w szczególności, że jest to miejsce turystyczne (generalnie na wyspach jest spokojniej i jest mniejsza przestępczość), niemniej jednak pod żadnym względem nie jest tak bezpiecznie, jak jesteśmy do tego przyzwyczajeni w Polsce i reszcie Europy. Oto garść konkretniejszych danych i informacji:
Oświadczenia MSZ na temat bezpieczeństwa na Zanzibarze
Rzetelnym źródłem informacji w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa za granicą jest MSZ. Co możemy wyczytać na stronie ministerstwa?
Okazuje się, że kraj ten nie jest wolny od zagrożeń terrorystycznych m.in. ze strony organizacji Al-Shabaab. Chociaż ostatni poważny atak miał miejsce w 1998 r., ministerstwo radzi zachować czujność w miejscach, gdzie skupia się duża ilość ludzi – czyli podczas widowisk sportowych, uroczystości religijnych, w środkach transportu publicznego itd. Ponadto jeśli zdecydujesz się wybrać do lądowej, miejscami, których należy unikać, jest granica z Mozambikiem (region Mwatara) i miasto Dar es Salaam. Na Zanzibarze zdarzają się także zamieszki polityczne, dlatego lepiej unikać zgromadzeń i wieców.
MSZ podkreśla, że większość wakacyjnych wyjazdów przebiega bezpiecznie, jednak mogą zdarzyć się napady na turystów, takie jak kradzieże (wyrwanie) rzeczy przez dwóch mężczyzn na motocyklu, lub rabunki na opustoszałeś plaży w nocy.
Komentarz od redakcji: Istnieje jednak dużo mniejsza szansa na rabunek z bronią, jak to ma miejsce w Ameryce Południowej i Środkowej, ale nie jest też tak bezpiecznie jak np. w Azji Południowo-Wschodniej, czyli w innym popularnym wśród turystów tropikalnym regionie.
Co mówią statystyki na temat bezpieczeństwa na Zanzibarze?
- Według indeksu Global Peace Index, mierzącego bezpieczeństwo ochronę obywateli i obecność wojen, Zanzibar (Tanzania) zajmuje 91 miejsce na liście. Polska na tej samej lisice zajmuje 29 miejsce.
- Według znanego portalu Numebo, porównującego koszty życia w różnych miejsca (i między innymi kwestię bezpieczeństwa), Zanzibar w 100 punktowej skali otrzymał punktację 42.73, natomiast dla porównania Polska otrzymała punktację 69.22.
- Jeśli chodzi o liczbę zabójstw, statystyki pokazują, że na Zanzibarze odnotowuje się około 4 przypadki na 100 tysięcy mieszkańców. W Polsce wskaźnik ten wynosi 0,66.
Podsumowując, czy Zanzibar jest bezpieczny? Otóż nie należy popadać w paranoje
Czytanie tego wszystkiego mogło sprawić, że zacząłeś/ zaczęłaś na poważnie rozmyślać o zmianie planów dotyczących wakacji na Zanzibarze, jednak nie ma takiej potrzeby! W 2023 roku wyspę tę z powodzeniem odwiedziło ponad 600 000 tysięcy osób – wielu z tych podróżników zwiedzało atrakcje turystyczne na własną rękę, bez jakichkolwiek problemów.
Oczywiście, podobnie jak w innych krajach afrykańskich, konieczne jest podjęcie dodatkowych środków ostrożności niż w Azji czy Europie, ale nie trzeba popadać w paranoję i być stale czujnym podczas podróży. Podróżowanie do Tanzanii i Zanzibaru jest bezpieczne, ale zawsze należy zachować zdrowy rozsądek.
Turystyka stanowi 17% PKB Tanzanii, więc zarówno mieszkańcom tej pięknej wyspy, jak i rządzącym zależy na turystach – naszym zdaniem wyspa w ciągu kilkunastu lat lepiej się rozwinie (obecnie infrastruktura wciąż raczkuje) i będzie dużo popularniejsza, dlatego do kwestii bezpieczeństwa podchodzi się coraz poważniej, aby przyciągnąć turystów.
Prawdą jest jednak, że w dużych miastach należy zachować ostrożność, zwłaszcza w nocy i w odizolowanych obszarach. Podobnie jak w innych miejscach, należy uważać, aby nie rzucać się w oczy i mieć oko na swoje kosztowności.
Sprawdź również czy Malediwy są bezpieczne
Na co uważać na Zanzibarze?
- Uważaj na choroby – w kraju występuje malaria (niemniej jednak wskaźnik zachorowalności na malarię w Zanzibarze wynosi obecnie poniżej jednego procenta – jest najniższy w Tanzanii oraz w Afryce Wschodniej i Środkowej, a także występują przypadki cholery, błonicy i dengi. Wysokiej jakości usługi medyczne są rzadkością. W przypadku poważnych problemów zaleca się udanie do Dar es Salaam, lub opuszczenie kraju. Podstawą jest podróżowanie z dobrym ubezpieczeniem w Tanzanii.
- Uważaj na natarczywych sprzedawców – będąc na Zanzibarze co chwilę będziesz zaczepiany/zaczepiana przez sprzedawców, w szczególności na plaży. Radzimy podchodzić do nich z dozą sceptycyzmu i ZAWSZE pytać o cenę przed zakupem produktu, czy jedzenia. Ponieważ potem może się okazać, że cena będzie 10 razy wyższa.
- Czy należy uważać na jakieś konkretne dzielnice, czy miejsca na Zanzibarze? Na Zanzibarze nie ma konkretnych miejsc, które są niebezpieczne – wszystkie miasteczka są przyjazne dla turystów. Niektórzy zalecają, aby nie zatrzymywać się w stolicy wyspy, czyli Stone Town, którą mimo wszystko warto odsiedzieć, ponieważ jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ale najlepiej nie wybierać tego miejsca jako stałego zakwaterowania.
- Uważaj na bezpieczeństwo na drodze – kolejną kwestią jest bezpieczeństwo na drogach. Wypadki drogowe są częstsze na Zanzibarze niż w wielu innych miejscach turystycznych, częściowo ze względu na lokalne ukształtowanie terenu i standardy jazdy. Korzystając z transportu publicznego, takiego jak lokalne autobusy “dala dala”, należy pamiętać o przepełnieniu i złym utrzymaniu pojazdów. Wynajęcie samochodu z renomowanym przewodnikiem jest często bezpieczniejszą i wygodniejszą opcją.
- Napaści na tle seksualnym – podróżujące samotnie kobiety, a także grupy kobiet mogą czasami otrzymywać niechciane uwagi (a już na pewno propozycje małżeństwa) od lokalnych mężczyzn, szczególnie na plażach. Chociaż rzadko dochodzi do aktów agresji, może to być uporczywe. Chociaż według Wikipedii, w ankiecie przeprowadzonej wśród 1004 kobiet W Tanzanii, 20% zgłosiło, że zostało zgwałconych w ciągu swojego życia, a tylko 10% zgłosiło to zdarzenie na policję. Niemniej jednak 92,4% przypadków sprawca był znany ofierze, także nie były to ataki na turystkach, niemniej jednak unikaj samotnych spacerów po pustych ulicach lub plażach, zwłaszcza podczas odpływu, kiedy plaża staje się bardziej odosobniona, ponieważ prawda jest taka, że statystyki w Afryce są mało rzetelne.
Czego nie robić na Zanzibarze?

- Unikaj nieoznakowanych taksówek – najlepiej unikać taksówek z ulicy i korzystać tylko i wyłącznie z aplikacji. Dlaczego? Ponieważ wśród niebezpieczeństw związanych z podróżowaniem do Tanzanii, zdarzają się “krótkie porwania” dokonywane przez fałszywych taksówkarzy. Polegają one na zabraniu turysty w odosobnione miejsce, w którym zostaje okradziony. Alternatywnie ofiarę zabiera się do bankomatu w celu “wyczyszczenia” konta.
- Nie dawaj pieniędzy żebrakom, w szczególności dzieciom – rada ta powinna być powtarzana, aż do skutku. Za żebrzącymi dziećmi stoją swoiste gangi i rodzice, które wykorzystują je do zarabiania pieniędzy. Takie dziecko, zamiast iść do szkoły, wysyłane jest do żebrania pieniędzy, co jest oczywiście krótkowzrocznym myśleniem. Z drugiej strony starsze osoby proszące o pieniądze nierzadko stają się agresywne (nawet, jeśli dasz im pieniądze, ale za mało), dlatego najlepiej “podziękować” i iść w innym kierunku.
- Nie pij wody z kranu – woda z kranu na Zanzibarze nie jest bezpieczna do picia ze względu na ryzyko chorób przenoszonych przez wodę i zanieczyszczeń. Woda butelkowana jest łatwo dostępna w większości miejsc.
- Nie zostawiaj swoich rzeczy bez opieki – nie zostawiaj swoich toreb ani kosztowności bez nadzoru. Paszport i duże sumy pieniądze lepiej zostaw w zakwaterowaniu, chyba że spodziewasz się wizyty sprzątaczki, wtedy lepiej zabrać cenne rzeczy, to właśnie w takich momentach najczęściej dochodzi do kradzieży w hotelach.
Sprawdź również czego nie robić w Egipcie
Co jest zakazane na Zanzibarze?

Podczas pobytu w Tanzanii podlegasz wszystkim lokalnym przepisom i karom, w tym takim, które mogą wydawać się surowe, według polskich standardów. Dlatego warto wiedzieć, co jest zakazane, jeśli chodzi o aktywności wykonywane na typowych wakacjach:
- Nie spożywaj, ani nie noś nielegalnych narkotyków. Kary za przestępstwa narkotykowe są na Zanzibarze surowe i obejmują długie wyroki więzienia.
- Nielegalne jest również posiadanie materiałów pornograficznych.
- Plastikowe torby są zakazane w Tanzanii – oczywiście nie otrzymasz za to kary, ale nie dostaniesz ich na wyspie.
- Poważne przestępstwa, takie jak zdrada stanu i morderstwo, podlegają karze śmierci.
- Za niektóre przestępstwa grozi kara cielesna. Obejmuje to gwałt lub rabunek z użyciem przemocy.
- Zwracaj uwagę na to, w jaki sposób korzystasz z mediów społecznościowych i co publikujesz online. Rząd Tanzanii nie lubi, gdy się go krytykuje.
- Jeśli chodzi o przepisy dotyczące osób LGBT, to aktywności tego typu są nielegalne. Władze mogą pozbawić Cię wolności na okres do 30 lat. Członkowie społeczności LGBT i ich obrońcy mogą być celem nękania. Regularnie zdarzają się przypadki aresztowań przez władze oraz zastraszania przez członków społeczeństwa.
Sprawdź również czy w Tunezji jest bezpiecznie