Tu zaczynają się Twoje wakacje
Tu zaczynają się Twoje wakacje

Czy w Boliwii jest bezpiecznie?

Czy w Boliwii jest bezpiecznie
Czy w Boliwii jest bezpiecznie – Nataliya Derkach – shutterstock.com

Pomimo że Boliwia nie zalicza się do grona najpopularniejszych destynacji turystycznych na świecie, to i tak jej znaczenie wśród fanów podróży systematycznie rośnie. Jest ona znana z bardzo atrakcyjnego klimatu, a także dosyć dużej liczby zabytków. Jeśli lubisz egzotyczne podróże, to zapewne przypadnie Ci ona do gustu. Duża część turystów ma jednak obawy przed lotem do Boliwii ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Jak jest w praktyce – czy Boliwia rzeczywiście jest tak niebezpiecznym krajem i czy trzeba się jej bać?

Informacje ogólne – czy Boliwia jest bezpieczna?

Państwa Ameryki Południowej mają to do siebie, że wśród Europejczyków często uchodzą za niebezpieczne. Choć w tych opiniach na pewno jest ziarno prawdy, to nie oznacza to, że wypraw na inny kontynent trzeba się bać. Od bardzo dawna Boliwia uchodzi za jedno z najniebezpieczniejszych państw wśród turystów, aczkolwiek nie zraża to ludzi, aby odwiedzać to miejsce. Duża część osób, która miała okazję być w Boliwii, podkreśla również, że opinie na temat tego, jak rzekomo jest ona niebezpieczna, są wyssane z palca, ponieważ w kraju tym panuje miła i przyjazna atmosfera. Trudno jednoznacznie ocenić, jaka jest prawda, jednak nie ulega wątpliwości, że będąc w Boliwii – tak samo jak w każdym innym państwie – należy zachować czujność i pilnować swoich cennych przedmiotów. Poziom przestępczości w tym kraju według statystyk jest naprawdę całkiem wysoki, dlatego lepiej dmuchać na zimne i uważać, aby nie paść ofiarą złodziei. 

Czy Boliwia jest bezpieczna
Czy Boliwia jest bezpieczna | źródło: Nataliya Derkach – shutterstock.com

Duża część osób przestrzega przed mieszkańcami Boliwii, którzy według stereotypów są niemili, niesympatyczni, a nawet agresywni. Zwykli tubylcy wbrew pozorom nie muszą jednak być tacy straszni. O ile nie masz do czynienia ze złodziejem ani żadnym niebezpiecznym przestępcą, to raczej nie masz powodów do obaw. Co prawda, w Boliwii kradzieże, pobicia, a nawet napaści na tle seksualnym zdarzają się częściej niż w większości krajów europejskich, ale nie oznacza to, że są one nagminne. Aby zwiększyć standardy swojego bezpieczeństwa, warto zwiedzać uroki Boliwii za dnia, a nocą pozostać w swoim hotelu, gdyż to wtedy panuje największe niebezpieczeństwo. W Boliwii dość popularny jest handel narkotykami oraz sprzedaż nielegalnych substancji, dlatego należy zachować czujność i uważać, aby nie paść ofiarą żadnego przestępstwa. Ostrożne zwiedzanie i unikanie konfrontacji z podejrzanymi ludźmi powinno sprawić, że czas spędzony w tym kraju będzie prawdziwą przyjemnością. 

Sprawdź również czy Jamajka jest bezpieczna

Na co uważać w Boliwii?

Nikogo zapewne nie zdziwi to, że podstawowym niebezpieczeństwem w Boliwii są przestępcy. Dość często czyhają oni na nieświadomych turystów, którzy mogą paść ich ofiarą. Jeśli zobaczysz kogoś podejrzanego na ulicy, to staraj się odejść od niego jak najdalej, aby nie kusić losu. W Boliwii grasuje sporo kieszonkowców, dlatego bardzo ważne jest pilnowanie swojego portfela, telefonu i wszelkich cennych rzeczy. Niestety w Boliwii panuje taż dosyć spora przestępczość seksualna. Oznacza to, że szczególnie czujne powinny być kobiety, które często są w centrum zainteresowań bandytów. Dla większego bezpieczeństwa warto wszędzie chodzić z osobą towarzyszącą. Dzięki temu ryzyko tego, że zostaniesz skrzywdzony bądź skrzywdzona, będzie zniwelowane naprawdę bardzo mocno. Celem boliwijskich ataków często są cudzoziemcy, co sprawia, że warto dbać o siebie i uważać na każdym kroku. Dość wysoki poziom przestępczości nie oznacza jednak, że Boliwii trzeba się bać. Większość turystów mocno zachwala to państwo, zwracając uwagę na fakt, że wcale nie jest ono takie niebezpieczne. Dlatego też odwiedzenie go będzie znakomitym wyborem. 

W Boliwii bardzo mocno trzeba uważać chociażby na wschodnie departamenty. Zaliczamy do nich głównie La Paz, Uyuni czy Oruro. Uchodzą one za najbardziej niebezpieczne miejsca w Boliwii, dlatego najlepiej udać się tam z kimś bliskim. Niestety dosyć często zdarzają się tam napady rabunkowe czy przypadki kradzieży, aczkolwiek to nie oznacza, że tylko one stanowią zagrożenia. W kontekście dość niebezpiecznych miejsc w Boliwii warto też wspomnieć w kilku słowach o nizinnym obszarze Chapare, który jest doskonale znany wszystkim osobom znającym się na narkotykach. Region ten znany jest z bardzo intensywnej uprawy koki, na czym korzystają także organizacje przestępcze. Jeżeli nie chcesz zbyt mocno ryzykować, to możesz go ominąć i skupić się na zobaczeniu innych, bardziej przyjaznych dla turystów miejsc w Boliwii. Podczas pobytu w w tym państwie bardzo mocno uważaj także na policjantów. Często przestępcy podają się bowiem za przedstawicieli służb porządkowych, aby wyłudzić pieniądze bądź cenne rzeczy materialne. Jeśli zostaniesz zatrzymany przez boliwijską policję, to koniecznie zadbaj, aby zweryfikować dokument tożsamości rzekomego policjanta. Dzięki temu nie narazisz się na niechciane niebezpieczeństwo.

Sprawdź również na co uważać na Dominikanie

Czego nie robić w Boliwii?

Główną zasadą, o której powinni pamiętać turyści udający się do Boliwii, jest unikanie afiszowania się pieniędzmi. Boliwia to dość biedny kraj, który nie słynie z wysokiego poziomu  infrastrukturalnego. Chwalenie się pieniędzmi może zostać odczytane przez tubylców jako oznaka przesadnej pewności siebie oraz pychy. Dlatego też podczas pobytu w Boliwii warto zachowywać się dość skromnie, aby nie koncentrować na sobie nadmiernej wagi. Dzięki temu nie znajdziesz się na celowniku potencjalnych rabusiów i złodziei. Jeśli chcesz zapewnić sobie bezpieczeństwo, to pamiętaj także o tym, aby nie podróżować do Ameryki Południowej bez odpowiednich szczepień. Jest to bowiem bardzo egzotyczny kontynent, na którym żyje wiele jadowitych zwierząt, a także panuje wiele niebezpiecznych chorób. Aby się przed nimi chronić, niezbędne jest wykonanie odpowiednich szczepień. W tym przypadku szczególnie istotne jest szczepienie na malarię czy szczepienie nad dengę. Jeśli decydujesz się na zwiedzanie lasów tropikalnych, to pamiętaj, aby zabrać ze sobą odpowiednią odzież i ochronę przed groźnymi zwierzętami. Dzięki temu nie narazisz się na niepożądane niebezpieczeństwo.

Czego nie robić w Boliwii
Czego nie robić w Boliwii | źródło: Nataliya Derkach – shutterstock.com

Ciekawostką, o której mało kto wie, jest fakt, że w Boliwii nie powinno się fotografować samochodów. Duża część turystów, kiedy zobaczy ładny samochód, to wykonuje jego zdjęcie z tablicą rejestracyjną. Dla mieszkańców Boliwii jest to nie tylko niezgodne z zasadami dobrego wychowania, ale również karane prawnie. Sfotografowanie nieswojego samochodu może przynieść liczne reperkusje, zatem warto się go wystrzegać. Podczas pobytu w Boliwii należy także unikać nachalności. Tubylcy w tym kraju są dość specyficzni i zazwyczaj niechętnie nawiązują jakiekolwiek relacje z turystami. Rzecz jasna zdarzą się Boliwijczycy, którzy są duszą towarzystwa i będą chętnie rozmawiać z osobami z zagranicy, jednak znaczna większość podchodzi do tego sceptycznie. Dlatego też podczas pobytu w Ameryce Południowej lepiej nie zaczepiać losowych ludzi, aby nie narazić się na ich krzywe spojrzenia. Dzięki temu zapewnisz sobie pełen komfort ze zwiedzania tego urokliwego kraju.

Sprawdź również czego nie robić w Meksyku

Co jest zakazane w Boliwii?

Jednym z najważniejszych zakazów w Boliwii jest brak możliwości wywożenia dóbr kultury o znacznej wartości, w szczególności archeologicznej, bez posiadania odpowiednich zezwoleń. Losowy turysta nie może więc zabrać do domu przedmiotu o sporej wartości archeologicznej, który znalazł na terenie tego kraju. Bardzo ciekawe jest także to, że w Boliwii panują dość surowe zakazy, jeśli chodzi o wwożenie na teren kraju pewnych towarów. Osoby, który przylatują do Boliwii, nie mogą wnieść do tego kraju chociażby odzieży używanej oraz części do pojazdów. Niedopuszczalne jest także stosowanie w tym państwie substancji szkodliwych dla ozonu, które mogłyby zaszkodzić naszej planecie. Fakt, że Boliwia jest krajem o dość burzliwej atmosferze, który obfituje w szeroko pojęte protesty i wystąpienia, sprawia, że dla turystów zakazane bądź wyraźnie utrudnione jest odwiedzanie niektórych miast. Zaliczamy do nich chociażby Santa Cruz de la Sierra czy La Paz. 

Co jest zakazane w Boliwii
Co jest zakazane w Boliwii | źródło: Nataliya Derkach – shutterstock.com

W Boliwii zakazane jest także spożywanie Coca-Coli. Choć ten popularny napój gazowany jest uwielbiany przez mieszkańców z różnych stron świata, to w Boliwii jego picie jest nielegalne. Decyzja ta została ogłoszona przez Ministra Spraw Zagranicznych, zdaniem którego spożywanie Coca-Coli jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. Pomimo że w Boliwii dość prężnie działa rynek narkotykowy, to substancje psychoaktywne są w tym kraju niedozwolone. Wielu dilerów zajmuje się chociażby sprzedażą kokainy, aczkolwiek za rozprowadzanie tego narkotyku przewidziane są surowe sankcje, co sprawia, że w ostatnich latach nieznacznie zmniejszyła się przestępczość narkotykowa. Jeśli nadal zastanawiasz się, czy warto odwiedzić Boliwię, to nie musisz się wahać, gdyż kraj ten ma naprawdę wiele zalet i warto go zobaczyć. Dość wysoki poziom przestępczości sprawia, że nie zalicza się on do najbezpieczniejszych na świecie, aczkolwiek opanowanie i czujność sprawią, że ryzyko, iż padniesz ofiarą przestępców w Boliwii, jest niesamowicie małe, praktycznie bliskie zeru.

Sprawdź również co jest zakazane na Kubie

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Czy w Macedonii jest bezpiecznie?

Next Post

Czy w Brazylii jest bezpiecznie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *