Tu zaczynają się Twoje wakacje

Czy w Chorwacji jest bezpiecznie?

Czy w Chorwacji jest bezpiecznie
Czy w Chorwacji jest bezpiecznie – NadyaEugene – shutterstock.com

Chorwacja to kraj, który każdego roku przyciąga prawdziwe rzesze spragnionych wrażeń turystów. Państwo to słynie nie tylko z wyśmienitego klimatu, dużej liczby zabytków i świetnego jedzenia, ale również z tego, że uchodzi za jedno z najbezpieczniejszych miejsc na Starym Kontynencie. Jeśli szukasz ciekawej destynacji turystycznej, która spełni wymagania nawet szczególnie wysublimowanego klienta, to postawienie na ten kraj powinno być prawdziwym strzałem w dziesiątkę. 

Informacje ogólne – czy Chorwacja jest bezpieczna?

Kraje bałkańskie od zarania dziejów cieszą się renomą wśród turystów z całego świata. Szczególnie popularna jest Chorwacja, która oferuje zarówno przystępne ceny, jak i bezpieczeństwo dla turystów. Chorwacja to bezsprzecznie jeden z najbezpieczniejszych krajów w całej Europie. Chorwackie bezpieczeństwo potwierdzają nie tylko liczby, ale też miliony zadowolonych turystów, którzy chętnie wracają z powrotem. Co ważne, w Chorwacji wysoki poziom bezpieczeństwa jest zachowany zarówno w mniejszych, jak i większych miastach. Turyści ceniący sobie spokój bez wątpienia powinni rozważyć udanie się do tego państwa, albowiem słynie ono z tego, że jakiekolwiek rozboje czy przestępstwa zdarzają się tam naprawdę sporadycznie. Warto podkreślić, że w Chorwacji bardzo dobrze rozwinięty jest także system służb bezpieczeństwa oraz ratownictwa, co sprawia, że turyści nie muszą się praktycznie niczym martwić. 

Czy Chorwacja jest bezpieczna
Czy Chorwacja jest bezpieczna | źródło: Summit Art Creations – shutterstock.com

Pomimo że Chorwacja jest naprawdę bezpiecznym krajem, to nie oznacza to, że podczas pobytu w niej nie trzeba zachować czujności. Co prawda, kradzieże oraz akty przemocy zdarzają się tam relatywnie rzadko, ale zawsze istnieje pewne ryzyko, że podczas pobytu za granicą doświadczymy czegoś, czego wolelibyśmy uniknąć. Dlatego też, nawet podczas pobytu w tak bezpiecznym państwie jak Chorwacja, należy pilnować swoich rzeczy osobistych oraz mieć oczy szeroko otwarte. Przed wyjazdem zawsze warto sprawdzić zalecenia MSZu, gdzie znajdują się wszelkie najważniejsze informacje odnośnie bezpieczeństwa w kraju. W kontekście zasad bezpieczeństwa w Chorwacji należy pamiętać też o tym, aby zachować czujność podczas przebywania w rejonach górskich, gdyż w niektórych miejscach znajdują się nierozbrojone miny oraz niewypały. Jeśli planujesz kąpać się w chorwackich wodach, to nie zapomnij o obuwiu ochronnym, gdyż w wielu miejscach znajdują się jeżowce oraz meduzy.

Sprawdź również czy Cypr jest bezpieczny

Na co uważać w Chorwacji?

Podczas pobytu w Chorwacji należy uważać przede wszystkim na wcześniej wspomniane jeżowce i meduzy. Znajdują się one w wielu wodach, a kontakt z nimi może być niebezpieczny. Dlatego też warto zdawać sobie sprawę z istnienia takiego zagrożenia. W Chorwacji jest także relatywnie dużo kleszczy, które niekiedy przenoszą boreliozę. Podczas chodzenia po lasach czy terenach obfitujących w drzewa niezbędne jest więc nakrycie głowy i sprawdzanie, czy nie zostaliśmy zaatakowani przez jakiegoś insekta. W trakcie pobytu w Chorwacji na pewno trzeba uważać także na jedzenie. W kraju tym znajduje się wiele restauracji, serwujących pyszne, bałkańskie potrawy. Wśród perełek gastronomicznych niestety znajdują się również punkty, które serwują potrawy niskiej jakości. W Chorwacji znajduje się całkiem sporo restauracji cechujących się niskim standardem świadczonych usług, dlatego też przed wybraniem danej restauracji warto zapoznać się z jej recenzjami. Dzięki temu znacznie łatwiejsze stanie się wybranie dobrego punktu z jedzeniem, który serwuje pyszne potrawy. 

W Chorwacji należy także uważać na ataki kieszonkowców. Choć poziom przestępczości w tym kraju jest zaskakująco niski, to nie oznacza to, że złodzieje wcale tam nie grasują. Najczęściej można spotkać ich w zatłoczonych galeriach handlowych bądź na chorwackich plażach. Aby cieszyć się wakacjami w Chorwacji w pełni, koniecznie pamiętaj o pilnowaniu swoich rzeczy osobistych i nie spuszczaj ich z oka. Szczególnie mocno uważaj na swój telefon oraz portfel, albowiem to właśnie te produkty są najczęściej celem rabusiów. W Chorwacji warto uważać też na jadowite węże. Pomimo że nie występuje ich za dużo, to zdarzają się one pojawiać w niektórych miejscowościach. Jeśli zauważysz niebezpieczne zwierzę, to spokojnie się wycofaj i uważaj, aby go nie rozjuszyć. Kontakt z jadowitym wężem może zakończyć się bardzo źle, dlatego też niezbędne jest uważanie na te gady. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że w kraju tym występują także trzęsienia ziemi. Co prawda, nie są one tak powszechne, jak w Azji, ale i tak mogą się zdarzyć. Pamiętaj, aby w czasie silnego wstrząsu schować się w bezpiecznym miejscu oraz cierpliwie czekać na polepszenie sytuacji.

Sprawdź również na co uważać w Czarnogórze

Czego nie robić w Chorwacji?

W Chorwacji należy unikać przede wszystkim pozostawiania ważnych dokumentów i rzeczy o dużej wartości finansowej bądź sentymentalnej na kempingach, w pokojach hotelowych oraz kwaterach. Choć kradzieże w tym kraju nie zdarzają się często, to i tak najlepiej dmuchać na zimne i nie kusić losu. Dzięki dobremu zabezpieczeniu swoich rzeczy będziesz mieć możliwość pełnego cieszenia się pobytem na Bałkanach. Jeśli interesują Cię chorwackie przepisy, to musisz pamiętać także o tym, że niedopuszczalne jest przebywanie w tym kraju bez ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Chorwacja należy do strefy Schengen, co oznacza, że turyści nie muszą korzystać z paszportu, aby przekroczyć granicę państwa, jednakże niezbędne jest posiadanie ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Jeśli jest on przeterminowany, to koniecznie zadbaj o wyrobienie nowego dowodu. Aby nie narazić się na problemy prawne oraz krzywe spojrzenia Chorwatów, warto pamiętać o przestrzeganiu zasad drogowych. Pod żadnym pozorem nie wolno parkować w niedozwolonych miejscach, ponieważ zagraniczne pojazdy nie mają żadnej taryfy ulgowej i postawienie samochodu w nieodpowiednim miejscu może zakończyć się wysokim mandatem. 

Czego nie robić w Chorwacji
Czego nie robić w Chorwacji | źródło: Natalia Deriabina – shutterstock.com

Jeśli chcesz opalać się na plaży w Chorwacji, to musisz pamiętać o odpowiednim ubiorze. W Chorwacji lepiej nie opalać się topless, ponieważ nagość jest źle traktowana w tym państwie. Opalanie bez bielizny może zakończyć się wysoką karą finansową. Bardzo ważną wskazówką dla turystów, którzy udają się do Chorwacji po raz pierwszy, jest unikanie zbyt długiego przebywania na słońcu. W kraju tym jest naprawdę ciepło, dlatego też wielogodzinne opalanie jest raczej odradzane, ponieważ może zakończyć się poważnymi poparzeniami skóry. Odradzane jest także pływanie po spożytym alkoholu. W Chorwacji działa wiele sklepów zajmujących się sprzedażą napojów procentowych, jednak z ich wypiciem warto poczekać do wieczora. Jeśli zamierzasz pływać, to koniecznie zachowaj trzeźwość, gdyż w przeciwnym razie możesz narazić się na bardzo poważne problemy. Dla osób dbających o finanse odradzane jest także wymienianie walut. W kraju tym przepisy są dość surowe i wymiana złotówek na euro może być związana z naliczeniem dodatkowych opłat. Dlatego też warto zadbać o pozyskanie nowej waluty jeszcze podczas pobytu w Polsce.

Sprawdź również czego nie robić w Bułgarii

Co jest zakazane w Chorwacji?

Chorwacja to bardzo liberalny kraj, który pozwala turystom na wiele. Przyjezdni są tutaj bardzo mile widziani, a sam kraj naprawdę mocno stawia na rozwój branży turystycznej. Każdego roku przez Chorwację przewija się wielu turystów, jednak mało kto zdaje sobie sprawę z zakazów, jakie obowiązują w tym państwie. Co prawda, zakazów nie ma zbyt wiele, aczkolwiek warto wiedzieć o tym, że nie wszystko w tym kraju jest dozwolone. W Chorwacji – podobnie jak w Polsce – ustawowy wiek spożywania alkoholu wynosi 18 lat. Zakazane jest zatem spożywanie napojów procentowych przez młodzież, która nie ukończyła tego wieku. W Chorwacji obowiązuje także kategoryczny zakaz palenia w barach, restauracjach i miejscach publicznych. Dość wysoki poziom alkoholizmu w Chorwacji sprawia, że w ostatnich latach doszło do zaostrzenia przepisów w tej kwestii. Zakłócanie porządku publicznego i spożywanie alkoholu w niedozwolonych miejscach może teraz skończyć się nie tylko karą finansową, ale nawet tymczasowym aresztem. 

Co jest zakazane w Chorwacji
Co jest zakazane w Chorwacji | źródło: Kresimir Bilusic – shutterstock.com

W Chorwacji zakazany jest także niestosowny ubiór. Przepis ten dotyczy przede wszystkim kobiet. Za chodzenie po mieście w stroju kąpielowym bądź bez koszulki grozi mandat w wysokości 150 euro. W państwie tym obowiązuje też całkowity zakaz noszenia odzieży promującej narkotyki oraz oddawania moczu w miejscach publicznych. Chorwackie władze bardzo surowo karzą także bezdomnych, którzy śpią na dworcach bądź ławkach, zakłócając tym samym spokojne życie innym mieszkańcom miasta oraz turystom. Podobnie jak w wielu innych państwach, niedopuszczalne jest także wspinanie się na pomniki oraz okazywanie braku szacunku ważnym zabytkom. Za niewłaściwe zachowanie grożą poważne kary, dlatego też warto dbać o dobre zachowanie. Ogólnie rzecz biorąc, Chorwacja jest jednak państwem z bardzo łagodnymi przepisami, w którym poziom bezpieczeństwa stoi na wysokim poziomie. Jeśli szukasz naprawdę spokojnej destynacji, która zachwyci ponadprzeciętnymi walorami krajobrazowymi, to postawienie na ten kraj powinno być wyśmienitą decyzją.

Sprawdź również co jest zakazane w Albanii

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Czy na Seszelach jest bezpiecznie?

Next Post

Czy w Macedonii jest bezpiecznie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *