Tu zaczynają się Twoje wakacje

Czy w Czarnogórze jest bezpiecznie?

Czy w Czarnogórze jest bezpiecznie
Czy w Czarnogórze jest bezpiecznie – Vova Shevchuk – shutterstock.com

Czarnogóra jest wyjątkowo atrakcyjnym krajem dla podróżujących. Wyróżnia się pięknymi krajobrazami i przyjemnym klimatem, który sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Wiele osób zastanawia się jednak, czy Czarnogóra jest bezpieczna. Chociaż jest coraz popularniejszym kierunkiem wakacyjnym, wciąż nie wszyscy wiedzą, czego mogą spodziewać się po tym niewielkim kraju. Na co uważać podczas swojej podróży?

Informacje ogólne – czy Czarnogóra jest bezpieczna?

Polacy uwielbiają śródziemnomorski klimat i piękne plaże, dlatego trudno się dziwić, że coraz częściej odwiedzają Czarnogórę, zwłaszcza jej wybrzeże. Kierunek ten ma wiele innych zalet: podczas krótkich wyjazdów nie jest potrzebna wiza, walutą jest euro, a koszty utrzymania na miejscu są stosunkowo niskie. Podczas urlopu można tam brać udział w wielu różnych aktywnościach, oglądać zabytki, spacerować i uprawiać sporty wodne. Infrastruktura stworzona z myślą o turystach jest bardzo dobrze rozwinięta, co sprzyja spędzaniu tam relaksującego wakacyjnego czasu.

Czy Czarnogóra jest bezpieczna
Czy Czarnogóra jest bezpieczna | źródło: Anna Lurye – shutterstock.com

Pozostaje jednak istotna kwestia: czy Czarnogóra jest bezpieczna? Takie pytanie zadają sobie często rodziny z małymi dziećmi lub wyjeżdżający samotnie seniorzy. Ogólnie rzecz biorąc, Czarnogóra jest krajem przyjaznym dla turystów, a zagrożenia, z którymi można się tam spotkać, nie różnią się szczególnie od tych, których możemy doświadczyć w innych miejscach Europy. Ponieważ kraj ten czerpie duże zyski z turystyki rodzinnej, stara się również zapewnić maksymalne poczucie bezpieczeństwo podróżującym.

Wybierając się na wakacje do Czarnogóry, należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz zapoznać się z obowiązującymi przepisami i zwyczajami. Dzięki temu można uniknąć różnego rodzaju nieprzyjemności, kar i mandatów. Istotne jest również zadbanie o ochronę przeciwsłoneczną, a podczas przebywania w górach uważne śledzenie komunikatów pogodowych.

Sprawdź również czy Albania jest bezpieczna

Na co uważać w Czarnogórze?

Chociaż śmiało można powiedzieć, że Czarnogóra jest bezpieczna, nie oznacza to, że podczas wizyty w tym kraju turystów nie mogą spotkać przykre sytuacje. Chociaż lokalna policja dba o bezpieczeństwo, tak jak w każdym innym państwie europejskim trzeba uważać na kieszonkowców czy naciągaczy. Niestety w miejscach szczególnie lubianych przez turystów nigdy nie brakuje osób, które chciałyby skorzystać na naiwności lub nieuwadze podróżujących. Podczas zwiedzania najlepiej uważać na wszystkie osoby, które wydają się podejrzane, często intuicja ostrzega nas nie bez powodu, a ostrożność nie zaszkodzi.

W ramach profilaktyki przebywając na plaży lub zwiedzając atrakcyjne turystycznie miejsca, najlepiej jest unikać noszenia przy sobie większej ilości gotówki oraz drogiej biżuterii. Warto też dobrze schować telefon, dokumenty i karty płatnicze. Często wystarczy chwila nieuwagi, żeby podczas dobrej zabawy stracić cenne przedmioty. Zasady tej warto trzymać się zwłaszcza wieczorem, podczas rozmaitych imprez, kiedy alkohol może osłabić czujność. Jednocześnie trochę gotówki zawsze warto trzymać w bezpiecznym miejscu, ponieważ w mniejszych kawiarniach może nie być możliwości płatności kartą.

Na co jeszcze uważać w Czarnogórze? Ważną sprawą podczas przemieszczania się po kraju jest wybieranie odpowiednich środków komunikacji. Jeżdżąc taksówkami, trzeba sprawdzać, czy wybieramy godną zaufania firmę taksówkarską oraz upewnić się, że został włączony taksometr. Najkorzystniejszą opcją może okazać się wynajęcie własnego samochodu, jednak jest to opcja dla osób posiadających międzynarodowe prawo jazdy.

Sprawdź również na co uważać na Wyspach Kanaryjskich

Czego nie robić w Czarnogórze?

Przebywając w Czarnogórze, warto zawsze kierować się rozsądkiem i unikać potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, na przykład nie spacerować samotnie po zmroku oraz nie obnosić się z gotówką czy kosztowną biżuterią. O czym jeszcze pamiętać? Kierując pojazdem, należy dostosować się do obowiązujących przepisów i unikać nieodpowiedzialnych, ryzykownych zachowań. Nie znając terenu i warunków drogowych, zawsze warto zachować ostrożność. Ponadto kontakt z policją i mandat podczas urlopu z pewnością nie należą do przyjemności.

Czego nie robić w Czarnogórze
Czego nie robić w Czarnogórze | źródło: Uldis Laganovskis – shutterstock.com

W upalnie dni turyści powinni pamiętać o używaniu kremów z wysoką ochroną UV, dotyczy to zwłaszcza dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży. Nie powinno się o tym zapominać, ponieważ przez większą część roku jest tam bardzo słonecznie. Z uwagi na wysokie temperatury ważne jest również dbanie o odpowiedni poziom nawodnienia. Dla bezpieczeństwa najlepiej jest unikać przebywania na pełnym słońcu w godzinach, w których upały są najbardziej dokuczliwe.

Warto pamiętać, że w górach panuje inny klimat, niż na wybrzeżu. Czarnogóra jest bezpiecznym krajem na górskie wędrówki, ale nie można na nie ruszać bez odpowiedniego przygotowania i sprawdzenia prognozy pogody. Temperatury w tych rejonach są zwykle niższe niż nad morzem, mogą też zdarzać się nieoczekiwane zmiany pogodowe. Warto wyposażyć się w odpowiednią odzież, buty trekkingowe, mapę oraz zapasy jedzenia i wody.

Podczas zwiedzania Czarnogóry istotną sprawą jest unikanie wszelkich sytuacji, które mogłyby urazić mieszkańców czy wywołać ich zgorszenie. Dotyczy to przede wszystkim mniejszych miejscowości, gdzie, podobnie jak w innych krajach, ludzie są zwykle najbardziej konserwatywni. Czego nie robić w Czarnogórze? Przede wszystkim warto unikać przesadnego odkrywania ciała poza plażą. Chodzenie w stroju kąpielowym lub, w przypadku mężczyzn, z odkrytą klatką piersiową postrzegane jest jako niestosowne i niesmaczne, ale nie jest nielegalne. Rozbieranie się do naga jest natomiast surowo zabronione wszędzie poza plażami przeznaczonymi dla nudystów. Na niektórych plażach można opalać się topless, jednak warto upewnić się, gdzie dokładnie jest to możliwe, żeby uniknąć nieprzyjemności. Ponadto dobrze jest dowiedzieć się przed wizytą więcej o lokalnych zwyczajach, żeby przypadkowo nie popełnić gafy. Na przykład w kościołach odkrywanie nóg czy ramion jest dużym nietaktem, nie powinno się zatem wkładać szortów lub skąpych bluzek na ramiączkach. Również w miejscach takich jak szkoły, urzędy czy szpitale wymagane jest ubieranie się stosowne do okoliczności.

Sprawdź również czego nie robić na Cyprze

Co jest zakazane w Czarnogórze?

Turyści zastanawiają się często, jak wygląda sprawa picia alkoholu w miejscach publicznych, wiedząc, że podczas urlopu mogą mieć ochotę na przykład na chłodne piwo na łonie natury. Czy można to robić w Czarnogórze? Ogólnie rzecz biorąc, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych nie jest nielegalne, ale istnieją specyficzne miejsca, w których jest to zabronione, na przykład w parkach lub na publicznych placach poza ogródkami restauracyjnymi czy kawiarnianymi. Warto zatem uważnie sprawdzać lokalne przepisy, a przede wszystkim rozglądać się za regulaminem, przebywając w miejscach publicznych.

Inną sprawą jest zakłócanie porządku. Ponieważ Czarnogóra jest bezpiecznym krajem i dba o tę renomę, policja może ukarać każdego, kto przesadnie hałasuje lub doprowadza do awantur, będąc pod wpływem alkoholu. Ponadto warto wiedzieć, że publiczne picie nie jest mile widziane przez społeczeństwo w tych rejonach i może być postrzegane jako wyraz braku podstawowej kultury. Dotyczy to zwłaszcza różnego rodzaju uroczystości i ważnych wydarzeń, szczególnie religijnych. Każda osoba, która chciałaby być postrzegana jako taktowna, powinna unikać nie tylko picia w miejscach publicznych, ale również pokazywania się w stanie upojenia alkoholowego. Oczywiście prowadzenie pojazdów pod wpływem środków odurzających również jest surowo zakazane i może wiązać się z bardzo wysokimi karami.

Co jest zakazane w Czarnogórze
Co jest zakazane w Czarnogórze | źródło: Artsaba Family- shutterstock.com

Jeśli chodzi o papierosy, w Czarnogórze prawo jest podobne do obowiązującego w Polsce. Zakazane jest palenie w zamkniętych pomieszczeniach publicznych, a więc również w restauracjach, kawiarniach i podczas rozmaitych imprez w klubach. Podobnie sprawa ma się z przystankami. Zdecydowanie warto przestrzegać tych przepisów nie tylko ze względu na lokalne zwyczaje i szacunek do innych osób, ale również po to, by uniknąć kary. Wyjątek stanowią specjalnie przygotowane palarnie lub strefy dla palących, które można spotkać w niektórych obiektach.

Wracając z Czarnogóry, większość turystów przywozi różnego rodzaju pamiątki. Na specjalnych stoiskach można kupić różnego rodzaju lokalne wyroby, które bez problemu można będzie przewieźć przez granicę. Obowiązuje natomiast zakaz wywożenia przedmiotów o znaczeniu historycznym, istnieją również ograniczenia dotyczące ilości przewożonego alkoholu i wyrobów tytoniowych. Ze względu na przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny nie można również zabrać do Polski żadnych przetworów mięsnych oraz mlecznych.

Czarnogóra to piękny kraj, w którym każdy znajdzie coś dla siebie: miłośnicy gór, plaż, kulinariów, sportów, a także zwiedzania i poznawania różnorodności świata. Jest to gościnne i przyjazne miejsce, w którym troska o poczucie bezpieczeństwa turystów jest kwestią niezwykle istotną, dlatego bez obaw można wybrać się tam całą rodziną, również z małymi dziećmi. Nic dziwnego, że każdego roku przybywa turystów, którzy chcą odkrywać uroki tego niewielkiego, ale niezwykle interesującego kraju.

Sprawdź również co jest zakazane w Grecji

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Czy na Sri Lance jest bezpiecznie?

Next Post

Czy na Seszelach jest bezpiecznie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *