Tu zaczynają się Twoje wakacje
Tu zaczynają się Twoje wakacje

Czy w Dubaju jest bezpiecznie?

Czy w Dubaju jest bezpiecznie
Czy w Dubaju jest bezpiecznie – frantic00 – shutterstock.com

Dubaj, jako jedno z najszybciej rozwijających się miast świata, stanowi idealny kierunek wakacyjny dla podróżników. Najwyższe budynki świata, niesamowita architektura. restauracje, piękne hotele i masa atrakcji – poznaj jeden z siedmiu emiratów tworzących państwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich. I chociaż to niezwykłe miasto, położone nad Zatoką Perską, stanowi obecnie jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych, nie należy zapominać, że jest to również kraj muzułmański, a źródło prawa wyznacza prawo religijne – szariat. Dowiedz się, na co uważać i czego unikać, aby spędzić swoje wakacje w bezpieczny sposób. 

Informacje ogólne – czy Dubaj jest bezpieczny?

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) odbiegają od kultury i prawa europejskiego. Każdy, kto wybiera się w podróż w te rejony, powinien zapoznać się z obowiązującymi zakazami i zasadami, ponieważ ich przestrzeganie pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnych zdarzeń i niespodzianek. 

Czy Dubaj jest bezpieczny
Czy Dubaj jest bezpieczny | źródło: ViktorKozlov – shutterstock.com

Pomimo różnic kulturowych, turyści nie łamiący zasad nie mają się czego obawiać – w 2023 globalna baza danych Numbeo ogłosiła Dubaj jako jedno z najbezpieczniejszych miast do zwiedzania na świecie. Dodatkowo, ZEA posiadają jeden z najniższych wskaźników przestępczości, a miejsce to określane jest jako bezpieczne miasto zarówno do zwiedzania, jak i życia.

Sprawdź również czy Turcja jest bezpieczna

Na co uważać w Dubaju?

Przed wylotem do Dubaju, warto zgłosić swoją podróż w systemie Odyseusz (narzędzie Ministerstwa Spraw Zagranicznych do rejestracji podróży Polaków za granicę). Nie jest to obowiązkowe, ale zwiększa bezpieczeństwo przebywając za granicą, podobnie jak odpowiednie przygotowanie medyczne. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu przed wakacjami, pozwoli sprawdzić stan zdrowia, oraz zdecydować o ewentualnych szczepionkach. Jest to również czas na zadbanie o odpowiednie wystawienie recept i oświadczeń, jeśli planujemy zabrać ze sobą medykamenty – niektóre leki są zabronione na terenie Dubaju, a inne wymagają przedstawienia recepty i oświadczenia lekarza. W razie jakichkolwiek pytań, skontaktuj się z emirackim ministerstwem zdrowia, który udostępnia również listę zakazanych leków. 

Idąc dalej w kierunku zdrowia, należy uważać na wysokie temperatury panujące na miejscu. Dbaj o zabezpieczenie przed słońcem, pij dużo wody, nie zapominaj o odżywianiu i ochronie głowy. I chociaż Emiraty okrzyknięto już jednym z bezpieczniejszych kierunków, należy uważać na zagrożenia czekające na kierowców. Niestety, sposób jazdy po lokalnych drogach nie należy do najlepszych – szybka jazda, nieprzewidywalne manewry i dość duża wypadkowość. Ostrożność powinni zachować nie tylko kierowcy, ale również piesi. Poleca się korzystanie z transportu miejskiego, który jest na wysokim poziomie. To, o czym należy pamiętać, przemieszczając się z punktu a do punktu b za pomocą metra, to powstrzymywanie się jedzenia, picia i żucia gumy. Może się to skończyć mandatem. Istnieją przedziały jedynie dla kobiet, przed wejściem upewnij się, czy znajdujesz się w odpowiednim miejscu. 

Jeśli jednak zdecydujesz się na transport autem, zrezygnuj z alkoholu – prowadzenie pod wpływem (nawet, jeśli w twojej krwi znajduje się mały procent) jest zabronione. Nie pozwól sobie również na wybuchy agresji i okazywanie obraźliwych gestów, ponieważ grozi to mandatem a nawet karą więzienia. W przypadku kolizji wezwij na miejsce policję. ZEA mogą pochwalić się świetnie rozwiniętym systemem radarowym – jeśli będziesz próbował uniknąć odpowiedzialności i zapłaty mandatu, możesz napotkać problemy z opuszczeniem kraju. 

Nie można zapominać, że Dubaj jest państwem muzułmańskim, ponad 76% mieszkańców wyznaje islam. Wiąże się to z widocznymi różnicami, w porównaniu do krajów europejskich. Zachowanie szacunku do ich obyczajów jest niezwykle ważne. Co roku odbywa się Ramadan, podczas którego wierni nie jedzą i piją od świtu do zmierzchu. Ramadan trwa miesiąc, a w tym czasie lokalne punkty gastronomiczne nie obnoszą się tak z jedzeniem i piciem – zazwyczaj witryny okien są zasłonięte. Turyści nadal mogą skorzystać z gastronomii w restauracjach, lub w hotelu.

Sprawdź również na co uważać na Dominikanie

Czego nie robić w Dubaju? 

Wypunktowanie najważniejszych rzeczy, których lepiej unikać podczas wizyty w mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich, może pomóc w zapamiętaniu kluczowych aspektów. Pamiętaj, że przestrzeganie reguł nie tylko pozwala uniknąć prawnych konsekwencji, ale również służy do okazania szacunku dla innej kultury. Ciężko przedstawić uniwersalne zasady panujące na terenie całego ZEA, ponieważ każdy z siedmiu emiratów różni się od siebie. Dubaj uchodzi za najmniej restrykcyjny i otworzony na gości z innych krajów. Wobec tego, czego lepiej nie robić w Dubaju?

Czego nie robić w Dubaju
Czego nie robić w Dubaju | źródło: Sven Hansche – shutterstock.com
  • posiadanie lub zażywanie narkotyków – konsekwencję takich czynów są poważne i obejmują więzienie, w ekstremalnych przypadkach również karę śmieci
  • przewożenie leków bez recepty i zaświadczenia – możesz zabrać ze sobą zapas na 3 miesiące, natomiast musisz posiadać odpowiednie recepty i oświadczenia lekarskie w języku angielskim i/lub arabskim
  • prowadzenie auta pod wpływem alkoholu – alkohol i inne używki wykluczają możliwość prowadzenia pojazdów
  • picie w miejscach do tego nieprzystosowanych
  • picie, jedzenie lub żucie gumy w metrze, a także podczas Ramadanu w miejscach publicznych – jeśli podczas Ramadanu chcesz udać się na posiłek lub wypić alkohol, skorzystaj z oferty hotelowej, lub udaj się do restauracji do środka, nie konsumując na widoku
  • przesadny strój (np. roznegliżowanie, wyjście w piżamie, kostiumie kąpielowym). Nie wymaga się od kobiet w miejscach publicznych specjalnego stroju, wyjątkiem są maczety
  • publiczne okazywanie uczuć (pocałunki, przytulanie)
  • stosunki seksualne (pozamałżeńskie)
  • fotografowanie kobiet – jeśli chcesz kogoś sfotografować, musisz uzyskać najpierw zgodę
  • fotografowanie obiektów rządowych
  • korzystanie ze stref wydzielonych wyłącznie dla kobiet (w metrze, na plaży) 

Sprawdź również czego nie robić na Malediwach

Co jest zakazane w Dubaju?

Zjednoczone Emiraty Arabskie określają pewne zakazy na terenie ich terytorium, a ich nieprzestrzeganie grozi karą grzywny, więzieniem oraz poważnymi konsekwencjami. Większość osób stosuje się do zasad ZEA, dzięki czemu kraj ten uchodzi za bezpieczny, a odsetek przestępstw jest niewielki. 

Wybierając się w podróż do Dubaju, należy zapoznać się z listą zakazanych rzeczy, których kategorycznie nie wolno przewozić, są to: narkotyki, środki odurzające, niektóre leki bez recepty, materiały wybuchowe, sztuczne ognie, gry hazardowe, materiały o treściach obscenicznych oraz obrażających społeczność muzułmańską, towary pochodzące z Izraela – również posiadające znaki firmowe i logo izraelskie, nagrania o treściach sprzecznych z nakazami islamu, ostre narzędzia – noże, miecze, sprzęt do samoobrony, nadajniki radiowe, towary, na które nie ma zgody na import do ZEA, zabronione przez wewnętrzne przepisy prawne lub celne.

Co jest zakazane w Dubaju
Co jest zakazane w Dubaju | źródło: frantic00 – shutterstock.com

    W odniesieniu do używek, Zjednoczone Emiraty Arabskie również posiadają swoje zasady. Ich złamanie nie jest tolerowane, a w przypadku narkotyków, nawet bardzo mała ilość może wpędzić w poważne problemy. Bez względu na rodzaj i funkcję, substancję narkotyczne są zabronione. Warto zapoznać się z tymi informacjami, ponieważ niektóre produkty są legalne oraz dostępne w innych krajach, a więc łatwo może nas to zmylić. O jakich produktach mowa? Tytoń, mak, liście pieprzu żuwnego (betelu), opium.

    Spożywanie, sprzedaż, transport i przemyt narkotyków są surowo karane w Dubaju. Urząd zezwala na transport leków, jednak tak jak wspomniano w tekście powyżej, należy posiadać ze sobą stosowne recepty i oświadczenia od lekarza (przetłumaczone na język angielski lub arabski). A jak wygląda sprawa z alkoholem? Urząd celny zezwala na przewóz, o ile nie przekracza on 4 litrów lub dwudziestu czterech puszek.  Uwaga – nie w każdych emiratach obowiązują te same przepisy, co w Dubaju. Przykładowo, w podróży przez Emirat Szardża nie wolno przewozić alkoholu w samochodach. Podczas pobytu w Dubaju, spożywanie alkoholu nie jest zabronione (od 21 roku życia). Unika się picia w miejscach publicznych, natomiast bycie w widocznie nietrzeźwym stanie może wiązać się z interwencją policji. Alkohol można degustować w hotelach i restauracjach, jest on dostępny do kupienia również w dwóch sieciach sklepów.

    Ponieważ w Dubaju przeważa religia islamska, a prawo wyznacza szariat, wiążą się z tym dodatkowe obostrzenia. Ze względu na szacunek do odmiennej religii i obyczajowości, należy stosować się do uznanego prawa. Z czym się to wiążę? Zakaz stosunków pozamałżeńskich, problem z rezerwacją noclegu w jednym pokoju dla osób bez ślubu, zakaz publicznego okazywania uczuć, taki jak pocałunki, wymiana czułości. 

    Znajdując się w przestrzeni publicznym, należy również zwracać uwagę na okazywanie szacunku poprzez brak fotografowania bez zgody drugiej osoby, nie wpatrywanie się na osoby modlące się i przechodniów. W centrum można spotkać osoby ubrane w różnorodny sposób, jeśli ktoś planuje odwiedzić jednak meczet lub religijne miejsca, należy zadbać o zakrycie nóg, ramion i brzucha.

    Liczne zakazy mogą przestraszyć turystów znających inne zwyczaje, jednak stosując się do wytycznych, nie ma powodu do obaw, wręcz przeciwnie! Surowe przepisy i kary zapewniają bezpieczeństwo, niski poziom kradzieży i pospolitych przestępstw, których jest znacznie więcej na terenach europejskich. 

    Wycieczka do słonecznego Dubaju to marzenie wielu podróżników. Zachwycające budowlę, rozwinięte miasto, o imponujących budynkach i infrastrukturze, z którego możesz przenieść się na niezwykłą pustynię. Nie sposób się nudzić z nieskończonymi atrakcjami dla turystów. Poznawanie nowej kultury, chociaż początkowo może wzbudzać lęk, pozwala na rozwój, poznawanie świata, innych społeczności i stylu życia. Jest to doświadczenie bardzo budujące, otwierające i wyjątkowe. Jak każdy kraj, również niezwykły Dubaj posiada swoje prawa i zakazy, których należy przestrzegać. Dzięki temu jesteśmy w stanie czerpać z wyjazdu maksymalną przyjemność, nie martwiąc się o bezpieczeństwo, które znajduje się na naprawdę wysokim poziomie.

    Sprawdź również co jest zakazane w Maroku

    Share this article
    Shareable URL
    Prev Post

    Czy w Bułgarii jest bezpiecznie?

    Next Post

    Czy w Portugalii jest bezpiecznie?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *