Tu zaczynają się Twoje wakacje

Czy w Egipcie jest bezpiecznie?

Czy w Egipcie jest bezpiecznie
Czy w Egipcie jest bezpiecznie – Kamil Macniak – shutterstock.com

Egipt jest jednym z chętniej wybieranych kierunków wakacyjnych i to nie tylko przez Polaków, ale ludzi z całej Europy. Jest to państwo z licznymi atrakcjami, ale przede wszystkim sprzyjającą pogodą praktycznie przez cały rok. Można nie tylko zobaczyć Piramidę w Gizie, ale też wypoczywać w luksusowych kurortach, zwiedzać okoliczne atrakcje, a także skorzystać z licznych wycieczek, które są organizowane dla turystów. Wybierając się jednak do Egiptu, powinieneś mieć na względzie, że jest to państwo muzułmańskie położone na innym kontynencie, w którym obowiązują pewne zasady. Warto o nich wiedzieć przed wyjazdem, dzięki czemu urlop będzie przyjemny i na pewno nic nikogo nie zaskoczy na miejscu. Na co uważać w Egipcie i czy są rzeczy zakazane, których nie wypada, a nawet nie wolno robić pod groźbą kary? Przeczytaj, a z pewnością Twoje wakacje będą udane i nie narazisz się na żadne niedogodności wynikające z niewiedzy czy innych zachowań kulturowych. 

Informacje ogólne – czy Egipt jest bezpieczny?

Egipt mimo sprzyjającej pogody i wielu atrakcji jest narażony na ataki terrorystyczne. Powodem jest przede wszystkim bliskie położenie Izraela, ale też i Strefy Gazy. W obliczu wojny w Izraelu wielu turystów będzie się zastanawiać, czy na pewno wybrać się w ten rejon na urlop? Jak wygląda ogólna sytuacja w tym momencie? Tę można na bieżąco sprawdzić na stronach rządowych, które informują turystów będących na wakacjach lub planujących wyjazd w niedługim czasie.

Czy Egipt jest bezpieczny
Czy Egipt jest bezpieczny | źródło: Tunatura – shutterstock.com

Obecnie Egipt jest bezpieczny, a sytuacja na miejscu jest spokojna. Wybierając się jednak w ten region, warto się ubezpieczyć i wybrać pakiet rozszerzony, który pokryje ewentualne koszty leczenia szpitalnego. Ministerstwo przestrzega także przez samodzielnymi wycieczkami i wyprawami poza strefami turystycznymi. Dla zachowania pewności najlepiej wybrać się w podróż jedynie z certyfikowanym biurem podróży i przewodnikiem. Strategiczne miejsca turystyczne, a także miejsca religijne czy lotniska są patrolowane, a więc jako turysta musisz być przygotowany na to, że będą przeprowadzane kontrole. Wszystko ma na celu uniknięcie ewentualnych ataków i ochronę mieszkańców oraz turystów. 

W miejscach turystycznych ochrona jest wzmocniona, by turyści czuli się bezpiecznie i mogli swobodnie odpoczywać. Planując wyjazd do tego kraju, warto przed podróżą zarejestrować się w serwisie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Odyseusz. Jest to specjalnie przygotowany system, którego celem jest informowanie turystów przebywających poza krajem o nadzwyczajnych sytuacjach, jakie mają miejsce. W razie zagrożenia MSZ może w prosty sposób skontaktować się z każdym, kto się tam zarejestrował. 

Na co uważać w Egipcie?

Będąc w Egipcie, warto wiedzieć, co wolno, a czego nie powinno się robić. Dzięki tym informacjom pobyt będzie satysfakcjonujący, a urlop udany. Na początku musisz pamiętać, że jesteś na innym kontynencie i nie wszystko, co jest tam dostępne do jedzenia czy picia, może być dla Ciebie odpowiednie. Częstą przypadłością podróżujących do Egiptu są problemy gastryczne, których jednak można uniknąć. Wystarczy nie eksperymentować z jedzeniem sprzedawanym na ulicy i na pewno wodę należy pić jedynie butelkowaną. Szczególnie w miejscach mniej uczęszczanych można narazić się na poważne problemy układu pokarmowego, gdzie dostępne są przekąski z tanich knajpek.

W każdym turystycznym miejscu można trafić na naciągaczy i kieszonkowców, co oczywiście ma też miejsce w kraju faraonów. Szczególnie w wąskich uliczkach, na targach i w tłumie można pozbyć się portfela lub dokumentów. Najlepiej zatem nosić niewielkie sumy pieniędzy rozmieszczone w różnych częściach garderoby. Telefon także warto mieć dobrze schowany, a drogi sprzęt fotograficzny najlepiej zabrać jedynie na zorganizowane wycieczki. 

Poważnym problemem są naganiacze, którzy zachęcają do kupna czegoś taniej. Oczywiście nie ma okazji, a cena jest z gruntu zawyżona, by turyści się targowali. Możesz też przy okazji kupić towar nieoryginalny, co jest dość powszechne w tej części świata. Zwiedzając liczne atrakcje i zabytki, miej na uwadze, że nie wszystkie mogą być fotografowane. Zapewne nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nie wolno fotografować obiektów użyteczności publicznej, ale też i mostów! Jeśli zamierzasz robić zdjęcia innym osobom, to najpierw zapytaj je o pozwolenie. Tak powinno się robić w każdym kraju, by uszanować prywatność drugiego człowieka. Zdarzają się sytuacje, że mieszkańcy flirtują z turystami, chcąc wyłudzić od nich pieniądze. Dodatkowo jest to kraj muzułmański, a więc wchodząc do obiektów religijnych, należy ubrać się stosownie, nie mówiąc już o odpowiednim zachowaniu. Kupno pamiątek jest normalną czynnością szczególnie w krajach egzotycznych. Nie wszystkie jednak można wwieźć do kraju, a na pewno nie można przywozić wyrobów z kości słoniowej czy rafy koralowej. 

Czego nie robić w Egipcie?

Będąc na wakacjach, należy zachowywać się stosownie i trzymać się określonych reguł bez względu na to, czy wyjeżdża się do Egiptu, czy do innego miejsca na świecie. Jeśli jednak chodzi o ten kraj, to jest kilka rzeczy, których lepiej nie robić, by nie narazić się na karę czy reprymendę. Choć w Polsce powszechne jest dawanie sobie całusa na powitanie czy pożegnanie, to akurat w kraju faraonów takie zachowanie nie jest dobrze przyjmowane. Może nawet prowadzić do tego, że zapłacisz grzywnę, jeśli dasz całusa w policzek osobie płci przeciwnej. W Egipcie nie okazuje się publicznie miłości, a czuły uścisk może być powodem do nałożenia grzywny. Na powitanie Egipcjanie delikatnie się kłaniają lub przesyłają uśmiech. Także pary homoseksualne muszą się mieć na baczności, gdyż homoseksualizm w Egipcie jest karany. Będąc w restauracji czy w knajpce, należy pamiętać o napiwku. Najczęściej pozostawia się 10% kwoty rachunku. 

Czego nie robić w Egipcie
Czego nie robić w Egipcie | źródło: frantic00 – shutterstock.com

W całym kraju zabronione jest picie alkoholu w miejscach publicznych, ale na szczęście nie ma ogólnego zakazu. Można zatem wypić sobie drinka w hotelowej restauracji lub w barach czy miejscach do tego przeznaczonych. Wyjście jednak z piwem czy drinkiem na plaże mogą być obarczone grzywną lub nawet więzieniem.

Już wcześniej wspomniane było, że należy się ubierać stosownie w miejscach kultu religijnego, ale również na ulicach nie są mile widziane obcisłe i kuse ubrania. Dotyczy to nie tylko pań, ale też panów, którzy chętnie podkreślają na wakacjach swoją sylwetkę obcisłymi czy przeźroczystymi koszulkami. Luźne i szerokie stroje są najlepsze, a do tego zapewniają komfort cieplny w upalne dni. W Egipcie nie ma także plaż dla nudystów, a więc kąpiel bez ubrania jest zabroniona, a co więcej karana. Można takim zachowaniem nie tylko narazić się na karę pieniężną, ale też na areszt. Będąc na wakacjach, nie należy się również krytycznie odnosić do sytuacji politycznej czy religijnej. Wszelkie tego typu rozmowy, opinie czy też wypowiedzi umieszczane w mediach społecznościowych mogą być postrzegane jako zniewaga lub też jako rozprzestrzenianie nieprawdziwych informacji. Lepiej zatem pozostawić uwagi dla siebie i przemilczeć, by wakacje były przyjemne. 

Co jest zakazane w Egipcie?

Wiadomo, że fotografowanie nie zawsze jest dozwolone i tak też sprawa wygląda z filmowaniem. Przy tej okazji warto wiedzieć, że wwożenie dronów na teren kraju jest zabronione. Można oczywiście ubiegać się o pozwolenie i wówczas dron będzie traktowany jako specjalny sprzęt wykorzystywany w działalności gospodarczej, sportowej czy badawczej. Jeśli ktoś zdecyduje się na nielegalne przywiezienie takiego sprzętu, to zostanie on skonfiskowany przez służbę celną. Nielegalne filmowanie i niedostosowanie się do przepisów może skutkować pobytem w więzieniu nawet do 7 lat. Jeśli ktoś zamierza zabrać ze sobą sprzęt, który może służyć do obserwacji, to należy się skonsultować z Ambasadorem Egiptu, by potwierdzić, czy wwiezienie lunety, czy teleskopu jest możliwe. 

W kraju faraonów zakazane są narkotyki, a więc wszelkie substancje psychoaktywne nie są dozwolone, nie można ich zażywać czy nimi handlować. W wypadku schwytania przez służby egipskie takiej osobie nie tylko może grozić więzienie, ale też kara śmierci. Narkotyki są nielegalne w wielu krajach na świecie, o czym wiedzą praktycznie wszyscy, ale nie każdy zapewne wie, że niektóre leki też nie mogą zostać zabrane na urlop w Egipcie. Wśród takich preparatów są leki zawierające kodeinę. Skupiając się w tym momencie na substancjach psychoaktywnych, warto wrócić jeszcze do alkoholu. Nie w każdym sklepie można kupić produkty alkoholowe, a w Egipcie sprzedaż jest dozwolona dla osób powyżej 21 roku życia.

Co jest zakazane w Egipcie
Co jest zakazane w Egipcie | źródło: Merydolla – shutterstock.com

Będąc w Egipcie, nie przeklinaj i nie pokazuj obraźliwych gestów. Są one brakiem szacunku wobec drugiej osoby i mogą spowodować, że zostaniesz ukarany. Wulgarny język i prowokacyjne zachowania nie są dozwolone, o czym warto pamiętać, nie tylko będąc w Egipcie, ale i na co dzień. Również religijność jest niezwykle istotnym aspektem kulturowym Egipcjan, a wszelkie próby zniewagi czy nieposzanowania miejscowych tradycji są naruszeniem zasad obowiązujących w tym kraju. Do meczetu wchodzi się zawsze bez obuwia i wymagany jest odpowiedni strój. 

Po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, co wolno, a co jest zabronione w kraju piramid. Nie są to zasady ograniczające prawa i wolność, a raczej dotyczą odpowiedniego zachowania i poszanowania innych kultur. Wakacje w Egipcie mogą być wyjątkową przygodą i atrakcją dla młodszych i starszych. Wystarczy, że będziesz trzymać się wyznaczonych reguł, a z pewnością pobyt będzie udany i będziesz chciał wrócić tu przy najbliższej okazji. Egipcjanie są życzliwymi ludźmi, a w kraju jest mnóstwo ciekawych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Jeśli czegoś nie wiesz lub nie jesteś pewien, czy możesz coś zrobić, to zapytaj rezydenta lub sprawdź informacje w Internecie. Nie ryzykuj i nie podejmuj pochopnych decyzji. Czasami błaha rzecz może spowodować, że Twój wyjazd będzie mniej przyjemny niż zakładałeś. Dlatego ważne jest, by planować podróż z odpowiednim biurem podróży i trzymać się zasad obowiązujących w hotelu czy podczas wycieczek. Wówczas możesz liczyć na niezapomnianą przygodę i atrakcje, które na długo pozostaną w pamięci.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Gdzie na wakacje w grudniu?

Next Post

Czy na Malediwach jest bezpiecznie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *