Tu zaczynają się Twoje wakacje
Tu zaczynają się Twoje wakacje

Czy w Grecji jest bezpiecznie?

Czy w Grecji jest bezpiecznie
Czy w Grecji jest bezpiecznie – Patryk Kosmider – shutterstock.com

Zastanawiasz się nad wakacjami w Grecji? Jest to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych krajów Europy – a jednocześnie jeden z najpopularniejszych kierunków, jakie wybierają Polscy turyści. To jednak zupełnie zrozumiałe, że wyjeżdżając do innego kraju – zwłaszcza po raz pierwszy – martwisz się o swoje bezpieczeństwo. W niniejszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa w Grecji. Przygotowaliśmy również kilka ważnych wskazówek i uwag, które pozwolą Ci spędzić urlop w Grecji bezpiecznie i komfortowo. Zapraszamy do lektury.

Informacje ogólne – czy Grecja jest bezpieczna?

Zacznijmy zatem od najważniejszych informacji – w kolejnych częściach naszego artykułu bardziej szczegółowo opiszemy, co zrobić, by zagwarantować sobie maksymalne bezpieczeństwo w Grecji i jakich sytuacji unikać. Czy Grecja jest bezpiecznym krajem?


Departament Stanu U.S.A uznaje Grecję za bezpieczny kraj i zaleca turystom trzymanie się podstawowych zasad bezpieczeństwa – nie ma konieczności wdrażania specjalnych środków ostrożności. Również i nasz rząd nie wydał dotąd specjalnego komunikatu ostrzegającego przed podróżą do Grecji. W państwie tym nie obowiązują żadne alerty dotyczące zagrożenia terrorystycznego, czy też możliwego w najbliższym czasie wybuchu konfliktu zbrojnego. 

Niemniej jednak, tak, jak w przypadku podróży w praktycznie każde popularne wśród turystów miejsce, należy mieć na uwadze, że nie wszyscy okoliczni mieszkańcy mogą mieć uczciwe zamiary. Drobna przestępczość jest jednym z głównych zagrożeń podczas wyprawy do Grecji – aby uchronić się przed zostaniem ofiarą kieszonkowca, czy innego złodziejaszka, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach.

 • Nigdy nie pozostawiaj swojego bagażu bez opieki
 • Unikaj noszenia przy sobie dużej ilości gotówki
 • Jeśli zabierasz ze sobą kilka kart kredytowych – trzymaj je w osobnych miejscach
 • Nie zostawiaj samochodu w niestrzeżonych miejscach
 • Zachowaj szczególną ostrożność w miejscach bardzo zatłoczonych.

O czym jeszcze warto wiedzieć, odwiedzając Grecję? Zdarzały się przypadki, gdy nielegalni imigranci włamywali się do samochodów i przyczep kempingowych, próbując w ten sposób przekroczyć granicę Grecji z innymi państwami (najczęściej Włochami). Są to jednak mimo wszystko sporadyczne sytuacje. 

Pamiętaj, że greckie morze jest nie tylko miejscem wypoczynku, lecz przede wszystkim domem dla wielu różnych gatunków zwierząt. Kontakt z niektórymi może być bardzo nieprzyjemny – występują tu jeżowce i meduzy, a kontakt z nimi może skończyć się poparzeniami. Zaleca się więc korzystanie z butów do pływania. W okolicach plaż należy uważać na smocznika – ukłucie jego jadowitym końcem może bowiem prowadzić nawet do paraliżu danej kończyny. Na szczęście niemal  z każdym rokiem liczba takich wypadków zmniejsza się.

Pamiętaj, że w Grecji, w przeciwieństwie do Polski, występują trzęsienia ziemi. Choć nie są one przesadnie częstym zjawiskiem, warto być na nie przygotowanym. Co zrobić, gdy pojawią się wstrząsy?

 • Jeżeli wstrząsy wyrwały Cię ze snu, pozostań w łóżku i zakryj głowę i szyję poduszką. Dezorientacja i panika mogą doprowadzić Cię do podjęcia błędnych decyzji.
 • Jeśli jesteś w budynku, pozostań w nim, dopóki wstrząsy nie ustaną
 • Jeśli to możliwe, znajdź schronienie, na przykład pod stołem, pod biurkiem, lub w progu otwartych drzwi. Pamiętaj jednak, by przemieszczać się tylko wtedy, gdy masz pewność, że nie trafisz na bardziej niebezpieczny obszar.
 • Nie korzystaj z wind – jeśli koniecznie musisz opuścić budynek, użyj schodów.
 • Jeżeli jesteś na zewnątrz, postaraj się znaleźć schronienie, pamiętając przy tym, by unikać obiektów, które mogą się przewrócić, jak np. drzewa, słupy, czy latarnie.
 • Jeśli prowadzisz samochód – zjedź na pobocze w miejscu oddalonym od budynków, wiaduktów, drzew, czy linii energetycznych.

Większość trzęsień ziemi trwa nie więcej, niż 60 sekund. Nie opuszczaj budynku, chyba, że pozostanie w nim naraża Cię na większe ryzyko, niż przebywanie na zewnątrz.

Na koniec tej sekcji podajemy obowiązujące w Grecji numery telefonów alarmowych.

 • policja – 100
 • pogotowie ratunkowe – 166
 • straż pożarna – 199
 • pomoc drogowa – 104

Możesz też skorzystać z numeru alarmowego 112.

Sprawdź również czy Egipt jest bezpieczny

Na co uważać w Grecji?

Przede wszystkim, tak, jak podróżując do każdego innego miejsca – zwróć uwagę na renomę miejsca swojego przyszłego zakwaterowania. Zmieniając miejsca, w których masz zamiar zatrzymać się na czas wyjazdu, wybieraj wyłącznie te, które posiadają dużą liczbę pozytywnych opinii. Unikniesz w ten sposób nie tylko potencjalnego oszustwa, ale zapewnisz sobie komfortowy i bezpieczny nocleg. 

Na co uważać w Grecji
Na co uważać w Grecji | źródło: MilanMarkovic78 – shutterstock.com

Podczas podróży po Grecji unikaj niebezpiecznych dzielnic i obszarów, zwłaszcza po zmroku. Każdy kraj ma takie rejony, a Grecja nie jest tu wyjątkiem. Przestępczość w tego rodzaju miejscach jest znacznie wyższa, a zatem odwiedzając je nieroztropnie zwiększasz ryzyko padnięcia ofiarą drobnego złodziejaszka, czy agresywnego napastnika. Odwiedzając Ateny unikaj takich miejsc, jak Plac Omonia, czy dzielnice Psirri i Metaxourgio. Natomiast w Salonikach odradzamy nocne wizyty w zachodnich częściach miasta. 

Jeśli planujesz wypoczynek nad greckim morzem, pamiętaj, aby zachować bezpieczeństwo w wodzie. Zwracaj uwagę na sygnały, jakie przekazują ratownicy i pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać swoich wartościowych przedmiotów niepilnowanych na plaży. Na niektórych plażach dostępne są specjalne sejfy.

Przebywając w Grecji pij wodę z kranu tylko po wcześniejszym przegotowaniu. Jeśli to jednak możliwe, korzystaj z wody butelkowanej. Kranówkę pozostaw natomiast na potrzeby codziennej higieny osobistej.

Szczególną ostrożność zachowaj na drogach. Niestety, tutejsze drogi mogą stanowić wyzwanie dla mało doświadczonych kierowców, zwłaszcza, że bardzo często są one wąskie i kręte. Poważnie potraktuj ostrzeżenia, jakie znajdziesz w internecie, dotyczące Greckich kierowców. Niestety, prawdą jest, że duża część z nich nie zwraca szczególnej uwagi na różnorakie przepisy drogowe. Ponadto wiele tutejszych dróg podczas nawet niewielkich opadów deszczu staje się bardzo śliska.

Sprawdź również czy w Turcji jest bezpiecznie

Czego nie robić w Grecji?

Porozmawiajmy teraz o rzeczach, które mogłyby zostać w Grecji źle zrozumiane i bardzo negatywnie odebrane. Choć zarówno Grecja, jak i Polska znajdują się w Europie, to jednak kultury obu państw mogą często okazać się zaskakująco różne. Z pewnością powinieneś więc starać się uniknąć pewnych niezręczności, czy nawet nieintencjonalnego obrażenia goszczących Cię osób.

Warto zaś podkreślić, że za taką niezręczność może być np. uznane użycie gestu otwartej dłoni wobec rozmówcy. Choć w naszym kraju często wykonujemy go chociażby na powitanie, w Grecji uznawany jest on za gest naprawdę mocno obraźliwy. Pamiętaj o tej prostej zasadzie, aby przez nie doprowadzić przez nieuwagę do większej kłótni.

Czego nie robić w Grecji
Czego nie robić w Grecji | źródło: kudla – shutterstock.com

Kolejnym gestem, którego powinieneś wystrzegać się będąc na wakacjach w Grecji, jest podniesiony do góry kciuk. Chociaż w naszym kraju oznacza on symbol życzenia powodzenia, lub akceptacji, dla wielu mieszkańców Grecji jest on obraźliwy. Jest to kolejny dowód na to, że wyjeżdżając do obcego kraju nie należy spodziewać się, że jego mieszkańcy będą przestrzegać identycznych norm kulturowych, co w naszym państwie.

Co również może być szokujące z naszego punktu widzenia, w wielu miejscach publicznych w Grecji wyrzucenie do muszli klozetowej zużytego papieru toaletowego jest bardzo niemile widziane. Na szczęście zazwyczaj w takiej sytuacji obok muszli znajduje się kosz na śmieci wraz z tabliczką, z prośbą o nie wyrzucanie zużytego papieru do muszli. Zdecydowanie warto dostosować się do takiej prośby, aby uniknąć niemiłych sytuacji w przyszłości.

Odwiedzając budynki sakralne, należy zawsze pamiętać o odpowiednim stroju. Grecy bardzo poważnie podchodzą do tego tematu, więc jeśli uznają, że Twój strój narusza godność świętego miejsca, lub po prostu ich uczucia religijne, możesz zostać poproszony o jego opuszczenie. Niezależnie więc od tego, czy odwiedzasz budynek kościoła, czy jakiejkolwiek innej świątyni – troska o odpowiedni strój jest wysoce wskazana.

Sprawdź również na co uważać w Tunezji

Co jest zakazane w Grecji?

Na koniec porozmawiajmy jeszcze o panujących w Grecji zakazach. Pamiętaj, że nawet, jeśli odwiedzasz ten kraj jako turysta, dotyczyć Cię będą tutejsze normy zachowania, a także prawo. Warto więc wiedzieć o tutejszych zakazach, aby uniknąć bez wątpienia nieprzyjemnych i stresujących sytuacji.

W wielu miejscach, takich jak muzea, czy budynki sakralne zakazane jest fotografowanie, czy nagrywanie. Jeśli więc podczas zwiedzania najdzie Cię ochota, aby uwiecznić eksponat na zdjęciu, czy filmie, pamiętaj, aby wcześniej poprosić pracowników czy zarządców takiego miejsca o wyrażenie zgody. Musisz się jednak, niestety, liczyć z tym, że nawet i w takiej sytuacji możesz uzyskać odpowiedź negatywną.

Co jest zakazane w Grecji
Co jest zakazane w Grecji | źródło: Song_about_summer – shutterstock.com

W wielu miejscach atrakcyjnych turystycznie wprowadzone zostały limity, które ustalają, ilu turystów dziennie może odwiedzić dany obiekt. Tak jest, na przykład, na Akropolu – ten słynny zabytek każdego dnia może odwiedzić maksymalnie 20.000 osób. Jeśli nie znalazłeś się w szczęśliwym gronie turystów, którzy otrzymali pozwolenie, by danego dnia odwiedzić konkretny zabytek, po prostu spróbuj postarać się o przepustkę na kolejny dzień. Nie wpychaj się do kolejki i nie próbuj zwiedzać tych obiektów na własną rękę, ponieważ mogą czekać Cię za to przykre konsekwencje.

Grecja jest niewątpliwie pięknym krajem, który ma do zaoferowania bardzo wiele, zarówno pod względem przyrody, jak i dziedzictwa kulturowego. Nie dziwi więc fakt, że wielu turystów pragnie przywieźć ze sobą do domu “kawałek Grecji”. Jeśli jednak kupić pragniesz pamiątkę z tego kraju, rób to z głową – zakupu zrób w uznanym przez turystów miejscu. Pamiętaj bowiem, że zgodnie z prawem nie można przewozić z Grecji przedmiotów wykonanych ze skóry dzikich zwierząt, muszli, koralowców, a także niektórych produktów leczniczych, zawierających pochodne zwierzęce. Przepisy dotyczące tego, co konkretnie można przywieźć z Grecji reguluje m.in. konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Ujawnienie jej złamania podczas kontroli celnej może zaś skończyć się poważnymi konsekwencjami.

Mimo wszystko, warto odwiedzić Grecję z uwagi na niezwykłe piękno tego państwa. Poziom bezpieczeństwa jest tutaj bardzo duży, a choć zakazy i nakazy wydawać się mogą na pierwszy rzut oka dość dziwne, łatwo do nich przywyknąć. Grecja jest więc państwem, które zdecydowanie warto odwiedzić choć raz.

Sprawdź również czego nie robić w Maroko

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Czy w Tunezji jest bezpiecznie?

Next Post

Czy na Zanzibarze jest bezpiecznie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *