Tu zaczynają się Twoje wakacje
Tu zaczynają się Twoje wakacje

Czy w Hiszpanii jest bezpiecznie?

Czy w Hiszpanii jest bezpiecznie
Czy w Hiszpanii jest bezpiecznie – Oleg_P – shutterstock.com

Hiszpania to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych. Kraj ten jest atrakcyjny nie tylko ze względu na liczne walory krajobrazowe, ale też piękną pogodę czy dużą liczbę zabytków. Przed przylotem na Półwysep Iberyjski warto jednak zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa. Dzięki temu każdy turysta będzie mógł mieć pewność, że wakacje dostarczą wyłącznie samych przyjemności. 

Informacje ogólne – czy Hiszpania jest bezpieczna?

Odwiedzenie Hiszpanii to marzenie milionów osób na całym świecie. Sporo ludzi zastanawia się jednak, czy kraj ten jest bezpieczny i czy odwiedzenie go nie będzie związane z narażaniem się na niechciane ryzyko. Choć w Europie większość państw jest relatywnie bezpiecznych, a potencjalna przestępczość jest utrzymana na dość niskim poziomie, to nadal na Starym Kontynencie znajduje się kilka krajów, których odwiedzanie często budzi obawy turystów. Na szczęście, Hiszpania nie zalicza się do tego grona. Półwysep Iberyjski uchodzi za jedno z najbezpieczniejszych miejsc na mapie Europy. Oczywiście, w kraju tym istnieją pewne zapobiegawcze środki bezpieczeństwa, aczkolwiek przestępstwa są tutaj prawdziwą rzadkością. Wszystko to sprawia, że popularność Hiszpanii pod kątem turystycznym rośnie w zawrotnym tempie i coraz więcej osób docenia walory tego kraju.

Wiele osób podróżujących za granicę obawia się, iż ryzyko kradzieży w innych państwach jest większe niż w Polsce. Takie stereotypowe myślenie nie jest jednak zgodne z prawdą. Na tle pozostałych krajów europejskich Hiszpania wypada o wiele lepiej, dlatego też prawdopodobieństwo natknięcia się na jakąkolwiek kradzież jest w tym państwie naprawdę niewielkie. Istnieją jednak liczne wskazówki, które ułatwiają zwiększenie swojego bezpieczeństwa. Eksperci rekomendują przede wszystkim to, aby nosić tylko niezbędną ilość pieniędzy. Im mniej gotówki posiadasz przy sobie, tym mniejsze szkody zostaną Ci wyrządzone w przypadku potencjalnej kradzieży. Równocześnie trzeba pamiętać o tym, że Hiszpania jest bardzo mocno obleganym krajem, dlatego w pobliżu największych atrakcji turystycznych zazwyczaj znajdują się spore skupiska ludzi. Będąc w takich miejscach, warto zachować szczególną ostrożność i pilnować swoich rzeczy osobistych. W środkach transportu czy galeriach handlowych należy być naprawdę czujnym, gdyż to w tych miejscach grasuje najwięcej złodziei. Choć warto dbać o zachowanie standardów bezpieczeństwa, to równocześnie nie należy się nadmiernie stresować. Jak wcześniej wspomnieliśmy, Hiszpania jest bowiem bardzo bezpiecznym krajem i jakiekolwiek przestępstwa są tutaj prawdziwą rzadkością.

Sprawdź również czy Turcja jest bezpieczna

Na co uważać w Hiszpanii?

Pomimo że Hiszpania jest naprawdę bezpieczna, to i tak turystom rekomenduje się kilka wskazówek, dzięki którym możliwe będzie zachowanie standardów bezpieczeństwa na jak najwyższym poziomie. Będąc w Hiszpanii, szczególną uwagę należy zwrócić na słownictwo. Podróżując do innego kraju, trzeba pamiętać, że jest się jedynie gościem, dlatego dbanie o swój język jest niebywale ważne. Osoby przebywające na Półwyspie Iberyjskim oraz porozumiewające się w języku polskim powinny wystrzegać się mówienia kilku słów, które przez miejscową ludność mogą zostać potraktowane jako obraźliwe bądź nieetyczne. Przede wszystkim należy unikać mówienia słowa “koń”. Jest ono bowiem łudząco podobne do hiszpańskiego “coño”, co oznacza obraźliwe określenie miejsc intymnych u kobiet. Odradzane jest także głośne wypowiadanie słowa “droga”. Po hiszpańsku oznacza to bowiem substancję psychoaktywną. Choć samo słowo “narkotyk” nie jest obraźliwe, to i tak warto zachować czujność, aby nie spowodować niesmaku u miejscowej ludności. Eksperci z zakresu lingwistycznego odradzają też używania słowa “sarna”. Po hiszpańsku służy ono bowiem do obrażania drugiego człowieka i jest traktowane jako bardzo wulgarna obelga. 

Na co uważać w Hiszpanii
Na co uważać w Hiszpanii | źródło: Anna Lurye – shutterstock.com

Osoby chcące zadbać o swoje bezpieczeństwo w Hiszpanii powinny uważać przede wszystkim na przestępczość pospolitą. Przyjęte stereotypy nierzadko wskazują na to, że w Hiszpanii popularna jest działalność terrorystyczna, jednak takie opinie są wyssane z palca. Choć w przeszłości faktycznie notowano w Hiszpanii zamachy terrorystyczne, to od dobrych kilkunastu lat Półwysep Iberyjski nie naraził się na żadne poważniejsze wybryki terrorystów. Jeśli już w Hiszpanii dochodzi do jakichś przestępstw, to zazwyczaj są to napady rabunkowe bądź kradzieże kieszonkowe. Oszuści czyhają na swoje ofiary przede wszystkim w miejscach cechujących się największym ruchem, dlatego też największą czujność trzeba zachować w mocno zatłoczonych miejscach. Rabusie dość często grasują na motocyklach bądź motorowerach, co oznacza, że warto zachować czujność, widząc te pojazdy. W Hiszpanii, podobnie jak w wielu innych krajach europejskich, popularne są też drobne przestępstwa, takie jak chociażby złośliwe przebijanie opon w samochodach czy niszczenie czyjegoś mienia. W ostatnich latach w państwie tym zdarzało się też odnotowywać kradzieże pod pretekstem pomocy. Metody na wnuczka bądź policjanta są zatem popularne nie tylko w Polsce, ale także za granicą.

Sprawdź również na co uważać w Portugalii

Czego nie robić w Hiszpanii?

Choć w Hiszpanii nie ma przesadnie rygorystycznych przepisów, to i tak w kraju tym jest kilka reguł, do których muszą stosować się nie tylko miejscowi, ale także turyści. Warto zapoznać się z nimi przed planowanym przylotem na Półwysep Iberyjski, aby nie narażać się na niechciane mandaty czy krzywe spojrzenie przechodniów. Jedną z najważniejszych zasad panujących w Hiszpanii jest zakaz palenia na plaży. Hiszpanie mają bardzo negatywne spojrzenie na używki, dlatego też w kraju tym dba się o to, aby nie łamać aktualnych przepisów. Taka decyzja hiszpańskich władz jest podyktowana tym, że niedopałki znajdujące się na plażach stanowiły bardzo nieestetyczny widok, a ponadto stanowiły zagrożenie dla przyrody. Dlatego też zdecydowano się wprowadzić zakaz palenia papierosów, aby utrzymać piękne hiszpańskie plaże w jak najlepszym stanie. Co warto podkreślić, za złamanie tego przepisu przewidziane są naprawdę surowe kary. Osoby palące na plaży mogą bowiem zapłacić nawet 2 tysiące euro grzywny. Osoby chcące korzystać z hiszpańskich plaż muszą pamiętać także o tym, że zabronione jest załatwianie swoich potrzeb bezpośrednio do wody. Osoba, która zamiast udać się do toalety, załatwi swoją potrzebę w morzu, może spodziewać się grzywny w wysokości nawet 750 euro. 

Czego nie robić w Hiszpanii
Czego nie robić w Hiszpanii | źródło: Unai Huizi Photography – shutterstock.com

Bardzo ciekawe, lecz dla niektórych także kontrowersyjne, zasady panują na Majorce. Miejsce to jest jedną z głównych atrakcji w Hiszpanii, aczkolwiek przepisy są tam naprawdę surowe. Lokalne władze, w trosce o bezpieczeństwo Majorki i utrzymanie jej wysokiego poziomu turystycznego, zdecydowały się wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach między 21:30 a 8:00. W hotelach znajdujących się na Majorce przewidziany jest także limit drinków dla turystów. Osoby decydujące się na odwiedzenie tego miejsca w ciągu dnia nie wypiją więcej niż sześciu napojów alkoholowych. Choć tak restrykcyjne przepisy są póki co tylko na Majorce, to wiele innych wysp już teraz chce wprowadzić podobne reguły. Dość ciekawym przepisem obowiązującym w każdym hiszpańskich mieście jest także zakaz wskakiwania do basenu przez balkon. W wielu hotelach zbiorniki z wodą znajdują się bezpośrednio pod wynajmowanymi pokojami. Ich usytuowanie sprawiało, że wielu turystów wskakiwało do nich bezpośrednio z balkonu. Aby chronić zdrowie i życie ludzi, zdecydowano się wprowadzić przepis mówiący o tym, że nieracjonalne korzystanie z dóbr znajdujących się w hotelach jest obarczone grzywną w wysokości między 600 a 1200 euro. 

Sprawdź również czego nie robić w Bułgarii

Co jest zakazane w Hiszpanii?

Jeden z najciekawszych zakazów w Hiszpanii dotyczy także aktywności fizycznych. Duża część osób wypoczywających na pięknych hiszpańskich plażach chętnie uprawia tenis plażowy. Choć taka forma aktywności ma wiele zalet, to uprawiając ją, należy pamiętać o obowiązujących przepisach. Na wielu wyspach wprowadzono bowiem zapis, który mówi o tym, że minimalna odległość dzieląca osoby grające w tenisa od reszty turystów wynosi 6 metrów. Wprowadzenie takiego przepisu ma na celu zmniejszyć liczbę kontuzji i urazów, albowiem uprawianie tenisa plażowego wiąże się z tym, że niekiedy występują pewne problemy zdrowotne. Szczególnie mocno zasady te są respektowane w Kadyksie, gdzie władze dbają o to, aby osoby grające w tenisa plażowego nie zakłócały spokoju innych osób. Decydując się na odwiedzenie Hiszpanii, warto pamiętać także o odpowiednim stroju. Choć w kraju tym jest naprawdę ciepło, to nie oznacza to, że w każdym miejscu można chodzić w skąpym stroju. W Barcelonie bądź Maladze niedopuszczalne jest bowiem poruszanie się po ulicach w samym bikini bądź kąpielówkach. Nieodpowiedni strój może przyczynić się do szybkiej interwencji służb bezpieczeństwa oraz wystawienia mandatu. 

Co jest zakazane w Hiszpanii
Co jest zakazane w Hiszpanii | źródło: margouillat photo – shutterstock.com

Choć większość zakazów w Hiszpanii jest względnie racjonalnych, to niektóre reguły panujące w tym państwie mogą wydawać się dość absurdalne i nielogiczne. Jedną z nich jest zakaz obowiązujący na Teneryfie. Polega on na tym, że turyści nie mogą robić zamków z piasku. Dość kontrowersyjnym zakazem jest także ograniczenie dotyczące współżycia seksualnego w samochodzie. Władze Granady – w trosce o przestrzeganie zasad etycznych – zdecydowały się uniemożliwić mieszkańcom uprawianie seksu w aucie. Intrygującą ciekawostką jest również to, że w niektórych miejscowościach w Hiszpanii zakazane jest śpiewanie na ulicach. Przepisy takie obowiązują nie tylko w Walencji, ale również w Madrycie, czyli stolicy. 

Przed przylotem do Hiszpanii warto dokładnie zapoznać się z lokalnym prawem, albowiem w każdej miejscowości obowiązują nieco inne przepisy. Choć wiele osób ma pewne obiekcje dotyczące bezpieczeństwa, to w przypadku Hiszpanii są one niesłuszne. Półwysep Iberyjski słynie bowiem nie tylko z pięknej przyrody i wysokich temperatur, ale także z niskiego poziomu przestępczości. Jeśli więc szukasz zarówno ładnej, jak i bezpiecznej destynacji, to odwiedzenie Hiszpanii powinno być prawdziwym strzałem w dziesiątkę. 

Sprawdź również co jest zakazane w Grecji

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Czy w Portugalii jest bezpiecznie?

Next Post

Czy we Włoszech jest bezpiecznie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *