Tu zaczynają się Twoje wakacje

Czy w Katarze jest bezpiecznie?

Czy w Katarze jest bezpiecznie
Czy w Katarze jest bezpiecznie – Q world – shutterstock.com

Czy podróż do Kataru jest bezpieczna? Jak wygląda obecna sytuacja w kwestii bezpieczeństwa? Te i inne pytania mogą pojawić się w Twojej głowie, jeśli myślisz o wizycie w tym arabskim kraju, lub jeśli planujesz przeprowadzić się tam na dłuższy czas. Dlatego w tym wpisie wyjaśnimy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie w Katarze.

Jedno możemy już zdradzić z wyprzedzeniem: Katar jest bardzo bezpiecznym krajem, jednym z najbezpieczniejszych na świecie. Największym wyzwaniem jest raczej przystosowanie się do lokalnej kultury i dosyć rygorystycznego prawa. Czytaj dalej i dowiedz się więcej na temat bezpieczeństwa w Katarze, a także tego, na co należy uważać i co jest zakazane. 

Informacje ogólne – czy Katar jest bezpieczny?

Jeśli chodzi o ogólne bezpieczeństwo i przestępczość pospolitą, Katar jest bardzo bezpiecznym krajem i odnotowuje się niską liczbą przestępstw. Istnieje bardzo niskie ryzyko zastania okradzionym, czy bycia zaatakowanym fizycznie, lub słownie. Odnotowuje się także bardzo mała ilość przypadków wandalizmu, czy włamań. Zdarzają się kieszonkowcy w miejscach publicznych i w dużych tłumach, ale możemy z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że nigdy nie zostaniesz okradziony/okradziona z użyciem siły. Oszustwa prawie nie istnieją. Zawsze zaleca się jednak płacenie za usługi w oficjalnych miejscach i upewnienie się, że masz do czynienia z legalnym i rzetelnym biznesem.

Czy Katar jest bezpieczny
Czy Katar jest bezpieczny | źródło: Sven Hansche – shutterstock.com

Większość zaleceń dotyczących bezpieczeństwa w Katarze odnosi się, do zwyczajów i tradycji kraju. Najbardziej niebezpieczną rzeczą w Katarze jest brak zrozumienia praw szariatu. Nacisk kładziony jest na ubiór, okazywanie uczuć oraz spożywanie alkoholu i produktów wieprzowych. Co ważniejsze, istnieje ryzyko dla osób LGTB, ponieważ homoseksualność i afiszowanie się tym jest w Katarze jest nielegalne. Jeśli chodzi o ubiór, kobiety w Katarze nie są prawnie zobowiązane do zakrywania włosów lub noszenia abaji, lub burki, ale aby uniknąć komentarzy i spojrzeń, zaleca się zakrycie ramion i unikanie noszenia minispódniczek.

Garstka danych i statystyk na temat bezpieczeństwa w Katarze

Według Global Peace Index 2023 Katar jest na 21 miejscu w rankingu najbezpieczniejszych krajów świata, będąc najbezpieczniejszym krajem, na Bliskim Wschodzie. 

Z drugiej strony, według Numbeo’s Crime Index, popularnej strony, będącą bazą danych zawierającą cenne informacje na temat wiele krajów i miast na świecie, Katar jest obecnie najbezpieczniejszym krajem na świecie Podsumowując, ogólne ryzyko związane z odwiedzeniem Kataru jest bardzo niskie, przestępczość jest dobrze kontrolowana i nie ma powodu do obaw.

Jakość usług medycznych i ryzyko związane z katastrofami naturalnymi

Katar to kraj z wysoko rozwiniętą infrastrukturą, w tym infrastrukturą medyczną, więc łatwo jest znaleźć bardzo dobre szpitale i kliniki, w których pracują, światowej klasy lekarze. W kraju nie ma także problemu z chorobami tropikalnymi i chorobami rzadkimi. Prawdopodobieństwo wystąpienia klęsk żywiołowych, z wyjątkiem rzadkich burz pustynnych, jest prawie zerowe.

Czy podróż do Kataru w pojedynkę jest bezpieczna?

Jeśli jesteś kobietą, możesz zastanawiać się, czy podróżowanie samotnie do Kataru jest bezpieczne. Niestety, podobnie jak w wielu innych arabskich krajach, rola kobiet w katarskim społeczeństwie jest, delikatnie mówiąc, nie najlepsza. Dlatego pierwszą rzeczą, która rzuci Ci się w oczy podczas podróży, jest to, że zobaczysz niewiele kobiet idących ulicą. Mimo to samotne podróżowanie po Katarze jest bardzo bezpieczne.

Należy jednak pamiętać, że będziesz przyciągać uwagę. Nawet jeśli ubierzesz się skromnie, Katarczycy nie są przyzwyczajeni do widoku samotnie podróżujących kobiet. W rezultacie będziesz w centrum uwagi, a może nawet usłyszysz kilka komentarzy. W takich przypadkach najlepiej jest po prostu zignorować komentarz i kontynuować swój plan dnia. 

Co ciekawe, w transporcie publicznym znajdują miejsca specjalnie wyznaczone dla kobiet, w których mężczyźni nie mogą przebywać. Jest to z pewnością zaleta i dodatkowy środek bezpieczeństwa, dzięki któremu będziesz czuć się bardziej komfortowo.

Sprawdź również czy Oman jest bezpieczny

Na co uważać w Katarze?

 • Uważaj na “dress code”, ubieraj się skromnie – chociaż jest to zglobalizowany kraj, liczący 2.3 miliona mieszkańców, w którym miejscowi stanowią jedynie 313,000 osób, jest to kraj zachowujący swoją islamską tradycyjną kulturę. Dlatego też należy starać się ubierać skromnie w miejscach publicznych. Kobiety generalnie powinny unikać pokazywania ramion i kolan. Z drugiej strony mężczyźni zwykle noszą długie spodnie i koszule/ t-shirt. Zasady są luźniejsze w obszarach prywatnych, takich jak hotel i kluby.
 • Uważaj na niebezpiecznie wysokie temperatury – Katar leży na pustyni, a temperatury w okresie letnim mogą osiągać nawet 50 stopni Celsjusza i często występują nieprzyjemne burze piaskowe. Podczas takich warunków pogodowych bardzo łatwo o poparzenia skóry i odwodnienie – nie lekceważ tego!
 • Czy należy obawiać się ataków terrorystycznych? Nie można wykluczyć takiego scenariusza, chociaż ryzyko jest małe. Ryzyko wynika z tego, że kraj ten jest j powiązany z różnymi ugrupowaniami politycznymi w regionie, między innymi z Hamasem.

Czego nie robić w Katarze?

Czego nie robić w Katarze
Czego nie robić w Katarze | źródło: oneinchpunch – shutterstock.com
 • Nie pij alkoholu w miejscach publicznych –  przed wizytą w Katarze należy pamiętać, że upijanie się w miejscach publicznych jest poważnym wykroczeniem i można nawet skończyć w więzieniu. Tak więc, jeśli chcesz się napić, musisz być w hotelu lub barze. Alkohol można kupić na lotnisku. Istnieje również możliwość zakupu alkoholu w legalnym sklepie, tak zwanym “Qatar Distribution Company (QDC)” trzeba jednak uzyskać licencję, co jest niewarte zachodu podczas kilkudniowych wakacji.
 • Nie fotografuj ludzi i niektórych obiektów – rozumiemy, że robienie zdjęć jest nieodłącznym elementem podróży. Wielu obcokrajowców jest zbyt podekscytowanych podczas podróży i robi zdjęcia prawie wszystkiego, nie biorąc pod uwagę lokalnych przepisów. Niemniej jednak w krajach arabskich i afrykańskich kultura jest zgoła odmienna. Miejscowi nie lubią fotografowania i się z tym nie kryją, ponieważ często zwracają na to uwagę fotografującej osobie. Nie wolno fotografować ludzi w miejscu publicznym – chyba, że uzyskasz ich zgodę, a także niektórych obiektów takich jak miejsca kultu religijnego, centra handlowe, zewnętrzne obszary lotniska, obiekty wojskowe, place budowy, obszary przemysłowe i budynki rządowe.
 • Nie odrzucaj zaproszenia od Katarczyka – Katarczycy są bardzo uprzejmi i bardzo dbają o gościnność. Jest to bardzo ważna część ich kultury, którą należy szanować w tym sensie, że jeśli są dla Ciebie mili, powinieneś/ powinnaś to zaakceptować i również być miły/ miła. Jeśli na przykład miejscowy zaprosi Cię na herbatę, kawę lub jedzenie, zawsze należy przyjąć serdeczne zaproszenie z wdzięcznością. W przeciwnym razie zostaniesz odebrany jako niegrzeczny i możesz również zranić ich uczucia.
 • Podczas miesięcznego Ramadanu (data różni się w zależności od roku) należy pamiętać, że nie wolno jeść, pić ani palić w miejscach publicznych.
 • Pamiętaj, że nie można jeść wieprzowiny i produktów wieprzowych, więc zapomnij o przywiezieniu szynki lub podobnych produktów w walizce.

Sprawdź również czego nie robić na Filipinach

Co jest zakazane w Katarze?

Nielegalne przedmioty

Wszystkie kraje mają listę ściśle nielegalnych przedmiotów, których podróżni nie mogą wwozić na ich terytorium. W przypadku Kataru jest ich sporo, są to między innymi: wieprzowina lub produkty z wieprzowiny, napoje alkoholowe (nie wolno wwozić), jadalne nasiona, przyprawy, narkotyki, pornografia, materiały obsceniczne i nieodpowiednie treści, książki religijne, fajerwerki, broń, trofea myśliwskie, a także niektóre leki, takie jak morfina i tramadol.

Wszelkiego rodzaju narkotyki 

Katar jest jednym z najbardziej restrykcyjnych krajów na świecie, jeśli chodzi o narkotyki. Zakazane są wszelkiego typu narkotyki, a nawet niektóre środki uspokajające. Sprzedaż i posiadanie nielegalnych narkotyków prowadzi  do surowych kar, w tym wieloletniego więzienia, a następnie deportacji i wysokich grzywien. Za przemyt narkotyków grozi kara śmierci. 

Co jest zakazane w Katarze
Co jest zakazane w Katarze | źródło: Damitha Rukshan – shutterstock.com

Kwestie związane z seksualnością i związkami

 • Wspólnie zamieszkiwanie – w katarze wspólne zamieszkiwanie niezamężnych kobiet i mężczyzn jest uważane za przestępstwo. W przypadku turystów, jest to jednak stosunkowo martwe prawo, ponieważ obcokrajowcy bez przeszkód mogą dzielić pokoje hotelowe podczas wizyty w Katarze, lub decydując się na zamieszkanie w tym kraju.
 • Publiczne okazywanie uczuć – należy pamiętać, że publiczne okazywanie uczuć jest niemile widziane i nie należy tego robić. Oczywiście nie wylądujecie w więzieniu za trzymanie się za ręce, ale zalecamy unikać publicznego całowania się, dotykania w miejscach intymnych i tak dalej.
 • Prawa LGBT – katarskie prawo przewiduje karę pozbawienia wolności od roku do trzech lat dla dorosłych skazanych za seks homoseksualny lub lesbijski. Niedozwolony jest również crossdressing, czyli ubieranie odzieży płci przeciwnej. Konfiskowane są także tęczowe flagi.

Zakazane jest krytykowanie rządu, kraju, a także wulgaryzmy w miejscach publicznych

W Katarze obowiązują surowe przepisy dotyczące zachowania w miejscach publicznych i w Internecie. Obcokrajowcom i mieszkańcom zabrania się wygłaszania wulgarnych komentarzy, gestów i tak dalej. Jest to naród, który oczekuje, że zarówno mieszkańcy, jak i odwiedzający będą zachowywać się skromnie. Można stwierdzić, że panuje powszechna cenzura. Będąc w Katarze, nie można także publikować w Internecie niczego, co jest sprzeczne z nurtem politycznym, tradycją i kulturą tego kraju. Ważne jest również, aby zachować ostrożność podczas omawiania religii i polityki z miejscowymi. Niewielu Katarczyków z zadowoleniem przyjmie krytykę ich systemu rządów ze strony turysty. Większość spraw karnych w Katarze, w które uwikłani są  obcokrajowcy, dotyczy takich właśnie wykroczeń.

Sprawdź również co jest zakazane na Malediwach

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Czy na Madagaskarze jest bezpiecznie?

Next Post

Czy w Wietnamie jest bezpiecznie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *