Tu zaczynają się Twoje wakacje

Czy w Macedonii jest bezpiecznie?

Czy w Macedonii jest bezpiecznie
Czy w Macedonii jest bezpiecznie – RossHelen – shutterstock.com

Macedonia przyciąga każdego roku sporo turystów. Jest to godne polecenia miejsce turystyczne zarówno dla singli, jak i par oraz rodzin z dziećmi. Możesz liczyć na udany wypoczynek zarówno aktywny, jak i bierny. Macedonia ma do zaoferowania multum atrakcji, bardzo zróżnicowanych. Jest wiele godnych uwagi miejsc do zwiedzenia. Zachwycające są fauna i flora oraz architektura, pyszne jedzenie, przepiękne krajobrazy i zabytki. Musisz też mieć na uwadze potencjalne zagrożenia i zakazy, aby wiedzieć, jak bezpiecznie podróżować po Macedonii.

Informacje ogólne – czy Macedonia jest bezpieczna?

W roku 2021 w Macedonii miał miejsce konflikt etniczny, ale po jego zakończeniu sytuacja w tym kraju uległa stabilizacji i zaczęła się poprawiać. Nadal jednak musisz liczyć się z tym, że pojawiają się lokalne incydenty mogące stanowić realne zagrożenie zarówno dla mieszańców, jak i turystów. Mają one postać konfliktów rozgrywających się między przedstawicielami świata przestępczego. Ich porachunki mogą być niebezpieczne także dla osób podróżujących, dlatego trzeba stawiać swoje bezpieczeństwo za priorytet i unikać problematycznych dzielnic. Czasem incydenty mają charakter etniczny.

Czy Macedonia jest bezpieczna
Czy Macedonia jest bezpieczna | źródło: Milos Momcilovic – shutterstock.com

Ogólny poziom przestępczości w Macedonii nie jest wysoki. Największą ostrożność powinieneś zachować, podróżując po północno-zachodniej części kraju. Na obszarze tym stosunkowo często mają miejsca kradzieże na ulicy i włamania do aut. Problem ten wzmaga się w okresie letnim, czyli w sezonie wakacyjnym. Okradani są przede wszystkim turyści, dlatego dobrze się zabezpiecz i pilnuj swojego mienia. Kradzieże uliczne mają miejsce przede wszystkim w miejscowościach typowo turystycznych, chętnie odwiedzanych ze względu na mnogość atrakcji do wyboru. Złą sławą pod tym względem cieszy się przede wszystkim muzułmańska dzielnica Skopje Carsija. Turyści bardzo chętnie ją odwiedzają, o czym doskonale wiedzą złodzieje, który dokonują drobnych kradzieży.

Kolejną kwestią będą demonstracje i rozmaite zgromadzenia publiczne w Macedonii. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej je omijać, bo mogą stanowić zagrożenie. W Macedonii występują również zagrożenia naturalne, które mają postać wstrząsów sejsmicznych. Ryzyko trzęsienia ziemi jest wysokie. Problemem tego kraju są także powodzie. Z problemów ekologicznych można wymienić przede wszystkim zamieszczenie powietrze spowodowane przez działalność hut.

Sprawdź również czy we Włoszech jest bezpiecznie

Na co uważać w Macedonii?

Jeśli decydujesz się na podróż do Macedonii, to musisz mieć na uwadze istniejące w tym kraju ryzyko zarażenia się. Uważać trzeba na infekcje wirusowe, które są szczególnie groźne przede wszystkim na wiosnę i w okresie jesiennym. Zaleca się wykonanie wszystkich szczepień, aby uchronić się przed rozwojem chorób. Wykonuje się szczepienia rutynowe, między innymi na grypę i ospę wietrzną. Pomyśl także o tym, aby wykonać szczepienia przypominające na błonicę, tężec i krztusiec.

Zagrożeniem może być również wścieklizna, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zaszczepienie się. Możliwe jest zarażenie się wirusem na skutek ugryzienia przez dzikie zwierzę. Jeśli chcesz biwakować, zwiedzać jaskinie, to niestety stajesz się bardziej narażony na kontakt z dzikimi zwierzętami, które mogą mieć wściekliznę lub przenosić inne choroby. Warto od razu zaznaczyć, że szczepienia nie są obowiązkowe, ale warto je wykonać dla własnego bezpieczeństwa. Jeśli jesteś turystą z Europy, to nie masz obowiązku przechodzenia żadnych dodatkowych szczepień. W Macedonii występują podobne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, które spotyka się w pozostałych krajach europejskich.

Będąc w Macedonii, dbaj szczególnie o higienę i uważaj na to, co jesz. Zachowanie profilaktyki to podstawa, aby uchronić się przed chorobami brudnych rąk. Bardzo częstych problemem turystów są biegunki. Mogą mieć one podłoże przykładowo bakteryjne. Zadbaj o nawodnienie organizmu, aktywność fizyczną. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej unikać picia wody kranowej. Latem wiele osób chętnie sięga po napoje schłodzone lodem, aby poczuć orzeźwienie, ale on również jest przygotowywany z wody kranowej.

Kolejną kwestią będzie zjadanie posiłków wyłącznie w sprawdzonych lokalach gastronomicznych. Szczególną ostrożność powinieneś zachować w przypadku street foodu, bo często powstaje on z produktów kiepskiej jakości. Przygotowuje się go w mało higieniczny sposób, dlatego lepiej nie ryzykować. Dbałość o swoje zdrowie to podstawa, o co należy zadbać już przed podróżą. Pamiętaj o tym, że w Macedonii trzeba płacić za świadczenia medyczne. W Macedonii musisz uważać też na drogi lokalne i wiodące przez tereny górzyste ze względu na ich niezbyt dobry stan. Problemem jest także to, że są one kiepsko oznakowane.

Sprawdź również na co uważać w Hiszpanii

Czego nie robić w Macedonii?

W Macedonii nie możesz jeździć samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Kolejną kwestią jest to, że zabrania się przewożenia dzieci poniżej dwunastego roku życia z przodu. Jeśli nie będziesz stosować się do przepisów, to zostanie nałożona na Ciebie kara grzywny. Za naruszanie przepisów grozi Ci mandat wysokości 20 euro. Nie powinieneś również korzystać z telefonu podczas prowadzenia pojazdu. Jeśli zostaniesz przyłapany, to możesz zostać zatrzymany i ukarany karą grzywny o wysokości 45 euro.

Czego nie robić w Macedonii
Czego nie robić w Macedonii | źródło: margouillat photo – shutterstock.com

Uważaj również na spożycie alkoholu jako kierowca. Kary za jazdę pod jego wpływem są w Macedonii wysoko karane. Możesz dostać mandat wysokości do nawet 400 euro. Na tym jednak nie koniec. Grozi Ci również utrata prawo jazdy lub pozbawienie wolności, dlatego lepiej nie ryzykuj i postępuj zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Uważaj również na to, aby nie przekraczać dozwolonej prędkości. Szybka jazda stanowi zagrożenie zarówno dla Ciebie, jak i pozostałych uczestników ruchu. Dodatkowo narażasz się na otrzymanie kary w wysokości od 45 do 300 euro. W Macedonii ograniczenia prędkości są różne, to samo dotyczy nakładanych kar za wykroczenia. Jak widzisz, ich nieprzestrzeganie wiąże się z szeregiem negatywnych konsekwencji.

Jeśli chcesz wyjechać bezproblemowo z Macedonii, to musisz wiedzieć, że możesz wywozić z tego kraju wyłącznie towary przeznaczone na potrzeby własne. Takie zasady obowiązują wszystkich turystów. Kolejną kwestią będzie to, że nie wolno wywozić ani przywozić do tego kraju kwot przekraczających 2000 Euro bez zgłoszenia tego. W przeciwnym razie mogą pojawić się problemy.

Służby celne mają prawo do tego, aby zażądać od Ciebie okazania odpowiedniej dokumentacji odnośnie pochodzenia pieniędzy. Musisz wiedzieć również, że nie wolno w Macedonii fotografować budynków rządowych. Zakaz ten obowiązuje na terytorium całego kraju. Jeśli złamiesz go i zrobisz sobie zdjęcie, przykładowo na tle obiektu rządowego, musisz liczyć się z interwencją policji. Nie warto ryzykować nieprzyjemnościami i negatywnymi konsekwencjami. W Macedonii jest mnóstwo atrakcji, miejsc idealnie nadających się do sfotografowania.

Sprawdź również czego nie robić na Malcie

Co jest zakazane w Macedonii?

W Macedonii zakazane jest posiadanie narkotyków, to samo dotyczy jakichkolwiek środków o działaniu halucynogennym. Nie wolno nawet sprzedawać konopi, handlować nimi i rozprowadzać ich. Za ich posiadanie grozi zarówno kara finansowa, jak i areszt. Możesz zostać zatrzymany na okres do nawet 60 dni. Z kolei jeśli władze znajdą przy Tobie spore ilości konopi, to niestety musisz liczyć się z karą pozbawienia wolności na okres od pięciu do nawet dziesięciu lat. Nie zmienia to jednak faktu, że Macedonia stanowi bardzo ważny punkt na trasie przemytu narkotyków.  

Co jest zakazane w Macedonii
Co jest zakazane w Macedonii | źródło: margouillat photo – shutterstock.com

Zakazane jest przekraczanie granicy Macedonii bez paszportu lub dowodu osobistego. Za minimalną wymaganą ważność dokumentu uznaje się przynajmniej trzy miesiące od daty zaplanowanego wjazdu do kraju. Możesz być na wakacjach w Macedonii maksymalnie 90 dni w okresie 180 dni. Jeśli chcesz przebywać w tym kraju przez dłuższy czas, to będziesz musiał uzyskać wizę. Kolejną kwestią będzie meldunek. Po przyjeździe do kraju jesteś zobowiązany do tego, aby udać się na posterunek policji i dokonać meldunku. Zakazane jest przebywanie na terytorium tego państwa bez zameldowania się w ciągu doby od przekroczenia granic.

Dostaniesz kartkę potwierdzającą Twoje zgłoszenie od policjanta, którą musisz mieć przy sobie do dnia Twojego wyjazdu z Macedonii. Konieczne jest jej okazanie na granicy. Warto wiedzieć, że obowiązek meldunkowy w Macedonii spoczywa na właścicielu miejsca noclegowego, w którym się zatrzymałeś, czyli przykładowo hoteli lub pensjonatu. Ma on 12 godzin na zameldowanie swojego gościa. Dla własnego bezpieczeństwa najlepiej będzie, jeśli sprawdzisz osobiście, czy obowiązek meldunkowy został dopełniony. Jako turystę nie ominą Cię negatywne konsekwencje niewypełnienia go.

Musisz liczyć się z tym, że macedońskie organy ścigania nałożą na Ciebie karę. Będzie miała ona postać grzywny w wysokości od stu do nawet pól tysiąca Euro. Na tym jednak nie koniec problemów. Kolejną konsekwencją dla niezameldowanego turysty jest otrzymanie zakazu wjazdu do Macedonii. Będzie on obowiązywał przez okres dwóch lat. Jak widać, kara jest stosunkowo dotkliwa, dlatego upewnij się, że zostałeś zameldowany.

Sprawdź również co jest zakazane w Portugalii

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Czy w Chorwacji jest bezpiecznie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *