Tu zaczynają się Twoje wakacje

Czy w Maroko jest bezpiecznie?

Czy w Maroko jest bezpiecznie
Czy w Maroko jest bezpiecznie – Aurelia Teslaru – shutterstock.com

Maroko jest państwem położonym w północno – zachodniej części Afryki. To kraj, który sąsiaduje między innymi z Algierią ze strony wschodniej, a także Hiszpanią od północy. Od zachodu graniczy z Oceanem Atlantyckim. W Afryce Maroko jest położone blisko Sahary. Od strony europejskiej leży blisko Cieśniny Gibraltarskiej. Poza tym w kraju są góry Atlas, a także Rif. Dla turystów jest to zatem prawdziwa gratka, gdyż zdecydowanie mają co zwiedzać i podziwiać. Czy jednak jest tam wystarczająco bezpiecznie?

Informacje ogólne – Czy Maroko jest bezpieczne?

Chcąc odwiedzić ten kraj, należy pamiętać o tym, że Maroko to kraj muzułmański, więc obowiązuje tam inna religia niż w naszym kraju. Jednak ludzie tego wyznania są bardzo gościnni dla turystów z krajów europejskich. Od wielu lat jest to kraj dosyć stabilny, jeśli chodzi o politykę. Od 2015 roku na próżno szukać informacji o zagrażającym tam niebezpieczeństwie. Na czele państwa stoi król Muhammad VI, który ma bardzo duże poparcie wśród ludu, jest wręcz uwielbiany. Jego celem jest przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców i to widać między innymi przy kontroli na lotniskach i ulicach miast.

Warto pamiętać o tym, że można tam spotkać turystów z wielu innych krajów, więc trzeba być przygotowanym na to, że ewentualne kradzieże bądź oszustwa mogą wystąpić. 

Ogółem jednak Maroko w porównaniu do wielu innych państw afrykańskich stoi na bardzo wysokim poziomie pod wieloma względami, nie tylko jeśli chodzi o komfort życia i bezpieczeństwo. Można śmiało stwierdzić, że nawet na całym kontynencie trudno znaleźć państwo, w którym turyści bywają przyjęci tak gościnnie.

To wszystko jednak dotyczy podróżowania i funkcjonowania w miastach. Należy pamiętać o tym, że panuje tu klimat pustynny. Osobom, które podróżują pierwszy raz zaleca się skorzystanie z przewodnika. Nie zaleca się spacerów nocą, zwłaszcza na peryferiach, najbardziej ubogich dzielnicach, gdzie można spotkać różnego rodzaju rzezimieszków próbujących w jakikolwiek sposób zdobyć pieniądze bądź inne kosztowności.

Sprawdź również czy w Turcji jest bezpiecznie

Na co uważać w Maroko?

Maroko jest państwem egzotycznym, stąd znacznie różni się pod wieloma względami od tego, co można spotkać na terenie naszego kraju. Dlatego są aspekty, na które trzeba być odpowiednio przygotowanym, a to oznacza zastosowanie pewnych środków ostrożności. 

Zacznijmy od turystyki. Jako, że mamy do czynienia z pięknym krajem, chętnie odwiedzanym przez turystów z całego świata to należy wziąć pod uwagę fakt, że tam nie dostanie się nic za darmo. Marokańscy sprzedawcy nauczyli się tego, że za wszystko należy oczekiwać od turysty pieniędzy. 

Na co uważać w Maroko
Na co uważać w Maroko | źródło: xamnesiacx84 – shutterstock.com

Chcąc jednak dojechać w konkretne miejsce samochodem warto pamiętać o tym, że może być to bardzo utrudnione. W Maroku korki są jednym z największych problemów. Tutaj ludzie zajeżdżają sobie drogę nie zawsze zwracając uwagę na pieszych. Ci mają najtrudniej. W miastach jest droga dwupasmowa, a i tak bezpieczny przejazd nie do końca jest możliwy. Stąd warto mieć w sobie dużo cierpliwości i doświadczenia w prowadzeniu samochodu. Co do pieszych to należy zachować szczególną ostrożność w przechodzeniu przez jezdnię, gdyż to może zakończyć się śmiercią. Tutaj zielone światło nie oznacza tak naprawdę możliwości przejścia na drugą stronę, gdyż nie każdy prowadzący samochód bądź pojazd dwukołowy ma zamiar zatrzymać się przed pasami. Dużym ułatwieniem może być wystawienie ręki w kierunku kierowcy. Ma to mu zasygnalizować zatrzymanie się.

Oczywiście panujący inny klimat w Maroku niż w Europie sprawia, że jest większe występowanie bakterii. Wiele osób odwiedzających Maroko często skarżyło się na problemy z żołądkiem bądź zatrucie, czy też biegunkę lub wymioty. To wszystko głównie w przypadku używania wody pitnej prosto z kranów. Lepiej tego unikać i stosować tę prosto z butelek. Wskazane jest nawet używanie jej w innych przypadkach związanych z jedzeniem, jak przykładowo mycie owoców i warzyw przed ich spożyciem. Samo jedzenie marokańskie raczej należy do wykwintnych. Tutaj stosuje się dużą liczbę rozmaitych przypraw. To, czy dany turysta ma chęć na skosztowanie potraw z ich użyciem zależy tak naprawdę od tego, jak odporny jest jego żołądek. W restauracjach bądź w hotelu nie ma się raczej czego obawiać. Opisane wyżej wątpliwości raczej dotyczą jedzenia na mieście. Nie różni się ono bardzo od jedzenia europejskiego, gdyż takie również można otrzymać.

Sprawdź również czy Egipt jest bezpieczny

Czego nie robić w Maroko?

W Maroku panują pewne zasady, których warto przestrzegać, by być dobrze przyjętym przez tamtejszych mieszkańców i podczas odwiedzin tego kraju nie sprawić sobie niepotrzebnych problemów. Panujące tam zasady sprawiają, że ich nieprzestrzeganie może grozić grzywną bądź ograniczeniem wolności, czyli karą więzienia.

Jeden z zakazów dotyczy kobiet i ich ubiór. Nie wskazany jest zbyt odważny strój, który odkrywa ramiona, dekolt i nogi. Lepiej, by te miejsca były zakryte, a sam strój był raczej skromny. Ma to związek z panującą tam religią. Marokańskie kobiety noszą obowiązujący ich strój, gdzie odsłonięta jest praktycznie tylko twarz. Jest to oczywiście oddanie im szacunku, choć zwykły strój przy pogodzie tam panującej nie jest przestępstwem. Może jednak przykuć uwagę wielu osób. 

Czego nie robić w Maroko
Czego nie robić w Maroko | źródło: kudla – shutterstock.com

Również z szacunku do osób pracujących bądź posiadających rzadko spotykane przedmioty bądź zwierzęta chcąc zrobić sobie z nimi zdjęcie warto zapytać o zgodę. W wielu przypadkach może być tak, że taka osoba będzie chciała, by uiszczono opłatę. Nie będzie to duża kwota. Walutą tam panującą jest dirham marokański. 10 dirhamów to około 1 euro. 

Dobre przyjęcie przez tubylców może spotkać się z szacunkiem w kierunku turysty. Może dojść do sytuacji, gdy zostanie obdarowany drobnym prezentem bądź zaproszony na spotkanie w jego domu. Nie warto w tym przypadku lekceważyć takich osób i odpowiadać obojętnością, ponieważ może spotkać się to z nieprzychylnością przez mieszkańców Maroka.

Nie warto palić papierosów w towarzystwie mieszkańców tego kraju. Zwłaszcza dotyczy to kobiet. Jest to szczególnie źle odbierane. Tak samo złym pomysłem jest zdejmowanie koszulki przez mężczyzn. Oznaką braku szacunku jest podanie lewej ręki. To jest uznane za bardzo nieprzyzwoity gest.

Sprawdź również czego nie robić na Malediwach

Co jest zakazane w Maroko?

Tak jak w każdym państwie, tak i w Maroku są czynności, których nie wolno robić, gdyż grozi to różnego rodzaju karami. 

Należy zacząć od tego, że trzeba mieć ważny paszport, który obowiązuje do 90 dni. Po upływie tego czasu należy zgłosić to do odpowiednich służb. Nielegalny pobyt bez ważnego paszportu może grozić karą grzywny bądź natychmiastowym wydaleniem z kraju, a co za tym idzie także zakazem wjazdu do niego w przyszłości. 

Samo przekraczanie granicy Maroka to wypełnienie karty meldunkowej (dotyczy to zarówno wjazdu do kraju, jak i jego opuszczenia). Przed samym wyjazdem warto sprawdzić, czy paszport jest aktualny na co najmniej 6 miesięcy. Jeśli nie, konieczne wówczas będzie wyrobienie nowego. Długie kolejki sprawią jednak, że dana osoba będzie mieć dużo czasu na wypełnienie niezbędnych papierów. Warto lepiej mieć pod ręką własny długopis. 

Co jest zakazane w Maroko
Co jest zakazane w Maroko | źródło: kudla – shutterstock.com

W Maroku nielegalne jest posiadanie narkotyków bądź różnego rodzaju środków odurzających. To samo dotyczy jego używania bądź próby handlu. W tym przypadku stosuje się surowe zasady. Turysta może zostać ukarany karą grzywny bądź pozbawienia wolności. Nie inaczej jest w przypadku prostytucji bądź homoseksualizmu. Pierwszy przypadek dotyczy zwłaszcza osób o tej samej płci. Najbardziej jednak mogą ucierpieć osoby, które uprawiają akt pozamałżeński. Jednak kara w tym przypadku pozostaje niezmienna, ale może być bardziej dotkliwa.

Przewożenie tego typu towarów do Maroka, to znaczy przemyt też jest zabroniony. Ze względów bezpieczeństwa opisanych powyżej każdy turysta jest przeszukany między innymi pod tym kątem. Tak samo wygląda to w drugą stronę, a więc w przypadku wywożenia środków odurzających z tego kraju. W ostatnich latach bardzo często dochodziło do tego typu wypadków co spotykało się ze ściganiem takich osób uznawanych jako grupa przestępcza.

Maroko jest krajem, w którym raczej nie stosuje się alkoholu. Jest on dostępny w różnych sklepach, ale zabrania się spożywania go w miejscach publicznych. Nie można go znaleźć jednak w restauracjach. Lepiej zatem nie spacerować po mieście będąc pod jego wpływem, bo to grozi mandatem. Poza tym dla osób przyjeżdżających tam z Europy będzie on dostępny w dosyć mocno wygórowanych cenach. Warto się zatem zastanowić, czy opłacalny jest jego zakup.

Z racji tej, że Maroko jest krajem muzułmańskim, obowiązuje go ramadan, a więc okres postu we wskazanym okresie. Nie wskazane jest wówczas spożywanie posiłków w miejscach publicznych bądź korzystanie z usług punktów gastronomicznych. 

Posiadanie lub używanie obiektów, które posiadają silnik, jak na przykład dron, mogą być skonfiskowane. Tutaj nie zaleca się robienia zdjęć bądź nagrywania tego, co dzieje się na ulicach miasta. Zwłaszcza dotyczy to służb mundurowych, ale i zwykłych osób. W wielu przypadkach robienie im zdjęć może spotkać się z agresją słowną bądź nawet fizyczną. Warto pamiętać o tym, że nie można robić tego przede wszystkim w Meczecie. Do niego turyści nie mają tak naprawdę wstępu. Ten dostępny jest tylko i wyłącznie dla Muzułmanów. Aby móc posiadać tego typu sprzęt należy zwrócić się z prośbą o pozwolenie do Ministerstwa Komunikacji, gdzie należy podać wykaz sprzętu wraz z celem, w jakim ma zostać użyty. 

Maroko jest krajem dosyć spokojnym, w którym mieszkańcy tego kraju są uznawani raczej za spokojnych i niegroźnych. W tym państwie jak widać jednak panują pewne zasady, których trzeba przestrzegać, by być dobrze przyjętym. O tym zwłaszcza muszą pamiętać osoby, które po raz pierwszy jadą zwiedzić ten afrykański kraj. Działając zgodnie z prawem, a także szacunkiem do mieszkańców nie ma się czego obawiać. Jak już wspomnieliśmy to piękne miejsce i warto zastanowić się nad wycieczką właśnie tam.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Czy w Turcji jest bezpiecznie?

Next Post

Czy na Dominikanie jest bezpiecznie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *