Tu zaczynają się Twoje wakacje
Tu zaczynają się Twoje wakacje

Czy w Omanie jest bezpiecznie?

Czy w Omanie jest bezpiecznie
Czy w Omanie jest bezpiecznie – Dimitri Lisitsyn – shutterstock.com

Oman to bez wątpienia ciekawy kierunek podróży. Zanim zaczniesz planować swój wyjazd sprawdź, jak bezpiecznie spędzić czas w tym miejscu i o czym musisz pamiętać.

Informacje ogólne – czy Oman jest bezpieczny?

Położony jest w południowo-wschodniej części Półwyspu Arabskiego, nad Morzem Arabskim, czyli w regionie nazywanym Bliskim Wschodem. Graniczy z Jemenem, Arabią Saudyjską i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Mieszkańcami tego państwa, poza Arabami Omańskimi, jest też wiele osób pochodzenia indyjskiego, pakistańskiego i filipińskiego. Stolicą Omanu jest Maskat – największe miasto w państwie, w którym wysoki odsetek ludności stanowią imigranci. To właśnie stolica, ale też cała reszta kraju, stała się propozycją dla turystów, której popularność w ostatnim czasie wzrasta. Jednak wielu z nich zastanawia się, czy to państwo, uznawane za perełkę Bliskiego Wschodu to na pewno bezpieczny cel podróży?

Czy Oman jest bezpieczny
Czy Oman jest bezpieczny | źródło: EvaL Miko – shutterstock.com

Mimo, że położone niedaleko Jemen czy Syria mogą kojarzyć się podróżnym z pewnymi niebezpieczeństwami i ograniczeniami w zakresie podróżowania, to Oman nie wpisuje się w te regulacje i pomijając sporadyczne zagrożenia, pojawiające się na przykład w trakcie protestów, jest bezpiecznym wyborem dla osób marzących o wycieczce nad Morze Arabskie. Wskaźniki przestępczości są tu wyjątkowo niskie, chociaż zdarzają się oczywiście przestępstwa. Jednak są one stosunkowo nieliczne i drobne – takie jak kradzieże kieszonkowe, co jest niestety typowym zagrożeniem w miejscach chętnie odwiedzanych przez turystów na całym świecie, a także akty wandalizmu i wykroczenia drogowe. Jednak, jak wskazuje portal gov.pl, zagrożenie pospolitą przestępczością jest tam bardzo niewielkie. Korzystne statystyki dotyczące przestępstw są skutkiem skutecznego egzekwowania przestrzegania prawa przez tamtejsze służby. Świadomość wysokiej kary, nawet w przypadku małej kradzieży, obniża indeks przestępczości. Co więcej, według doniesień raportu Global Terrorism Index (Globalnego Indeksu Terroryzmu) z 2022, indeks zagrożenia terrorystycznego w Omanie jest równy zero. Raport ten jest efektem badań przeprowadzanych co roku przez Institute for Economics and Peace (Instytut Ekonomii i Pokoju), w celu sprawdzenia tendencji występowania zagrożeń terrorystycznych na świecie. Oman od lat, niezmiennie zaznaczany jest tam kolorem zielonym, co oznacza, że jest krajem nie dotkniętym problemem terroryzmu. 

Zanim zdecydujemy się na wyjazd, warto też sprawdzić informacje dotyczące bezpieczeństwa podróży do Omanu. Po pierwsze i najważniejsze, ze względu na wspomniany już zerowy indeks terroryzmu, lotniska w Omanie są bezpieczne, chociaż, jak wszędzie, należy dobrze pilnować swojego bagażu, a także zgłaszać to, co budzi nasze wątpliwości, jak na przykład pozostawiona bez opieki torba.

Sprawdź również czy Dubaj jest bezpieczny

Na co uważać w Omanie?

Ze względu na obowiązujący w Omanie klimat zwrotnikowy suchy, należy uważać na bardzo wysokie temperatury, które w miesiącach letnich mogą sięgać nawet okolic 50 stopni. Dlatego wybierając się tam musimy przygotować się to, by bezpiecznie przetrwać ekstremalnie wysokie temperatury. Jednocześnie państwo leży w strefie, która zagrożona jest występowaniem tropikalnych cyklonów oraz miejscem objętym ryzykiem powodziowym. W związku z tym przed wyjazdem i w trakcie pobytu należy monitorować prognozy pogody i zabrać ze sobą odpowiednią odzież ochronną, która przyda się w razie występowania silnych opadów. Dodatkowo, na wszelki wypadek, przed wyjazdem warto zarejestrować się w serwisie Odyseusz, aby w razie wystąpienia kryzysu mieć kontakt z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, które będzie mogło udzielić odpowiedniej pomocy. Przed wycieczką warto też zapisać w telefonie odpowiednie numery alarmowe obowiązujące w Omanie.

Nie należy obawiać się dodatkowych procedur związanych ze zdrowiem – nie są wymagane dodatkowe szczepienia ochronne. Ale uwaga – polisy niektórych polskich ubezpieczycieli mogą nie być egzekwowane. W takiej sytuacji najczęściej należy ubiegać się o zwrot kosztów leczenia już po powrocie do Polski. 

Należy też uważać podczas pustynnych wyjazdów. Jak wiadomo, na pustyni, musimy przygotować się na wysokie temperatury, a więc zaopatrzyć się w zapas wody i przekąsek oraz odzież osłaniającą przed słońcem. Poza tym lepiej mieć ze sobą zapas paliwa, który przyda się ze względu na duże odstępy między stacjami paliw. Oprócz tego w rejonach pustynnych występują miejsca, gdzie posłuszeństwa odmawiają sieci komórkowe, dlatego zawsze warto powiadomić kogoś na temat tego, gdzie się wybieramy, by w razie czego dotarła do nas pomoc. 

Bardzo istotnym elementem jest uważanie na obowiązującą w Omanie kulturę, która jest tutaj bardzo silna i mocno przestrzegana, a łamanie zasad może spotkać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Dotyczy to przede wszystkim stroju, zwłaszcza kobiecego, o czym szerzej przeczytasz w dalszej części tekstu.

Sprawdź również na co uważać na Malediwach

Czego nie robić w Omanie?

Wybierając się do kraju z zupełnie innego kręgu kulturowego, a także z inną dominującą religią, trzeba znać zasady i normy społeczne, które regulują, czego nie wypada robić. 

Po pierwsze – ubiór. W Omanie obowiązują ściśle określone zasady dotyczące ubioru, które są szczególnie restrykcyjne w miejscach kultu religijnego. Powinno się zasłaniać ramiona, nogi i dekolt, a w niektórych miejscach także głowę. W związku z tym najlepiej zabrać ze sobą odpowiednie ubrania oraz na przykład chustę, którą będziemy mogli zasłonić się podczas zwiedzania. Jednak, jeśli nie będziemy odpowiednio przygotowani, to na miejscu możemy kupić odpowiednie elementy zasłaniające ciało. Możemy kupić elementy tradycyjnego omańskiego stroju – mężczyźni noszą tam długie białe szaty, czyli dishdasha, kobiety natomiast, by się zasłonić noszą często nihaby lub hidżaby, a na głowę zakładają lihaf lub burkę. Jednak można je oczywiście zastąpić nasza, zwykłą odzieżą. Na miejscu są też sprzedawane specjalne naramienniki i wysokie skarpety, zasłaniające ręce i nogi. 

Czego nie robić w Omanie
Czego nie robić w Omanie | źródło: Halfpoint – shutterstock.com

Oman jest krajem muzułmańskim, jednak posiadającym koncesję na alkohol – jednak ze względu na kulturę islamską, należy spożywać go z umiarem, a publiczne picie alkoholu jest zabronione, zwłaszcza w Ramadanie. Dodatkowo w okresie dziewiątego miesiąca kalendarza muzułmańskiego należy unikać takich zachowań jak:

  • palenie w miejscach publicznych
  • jedzenie i picie w miejscach publicznych.

Co ciekawe, najbardziej konserwatywni przedstawiciele, mogą uznać za łamanie tych zasad nawet żucie gumy, w związku z tym należy zachować szczególną ostrożność. Ze względu na obchody Ramadanu, część lokali pozostaje zamkniętych do wieczora, także w hotelowych barach z koncesją, alkohol jest serwowany dopiero wieczorem, a zamówienia najlepiej spożyć w na terenie ośrodka lub w pokoju, unikając robienia tego w miejscach publicznych.

Mieszkańcy Omanu są bardzo otwarci i życzliwi w stosunku do turystów, jednak ze względu na specyficzną kulturę, niektóre zachowania mogą wywołać ich zdenerwowanie, a nas wpędzić w problemy. Oto zachowania, których lepiej unikać:

  • obrażanie i krytykowanie kraju w miejscach publicznych
  • nawiązywanie kontaktu, na przykład poprzez uśmiech lub dotyk, z osobą płci przeciwnej. Chociaż ta zasada powoli się rozmywa, to na wszelki wypadek, jeśli mamy taką możliwość, to w środkach komunikacji, czy w lokalach, siadajmy raczej koło przedstawicieli tej samej płci
  • wchodzenie z odsłoniętą głową przez kobiety do miejsc kultu – zakrycie głowy nie jest konieczne wszędzie, jednak przy wejściu na przykład do meczetu trzeba o nim zawsze pamiętać
  • zaczepianie mieszkańców, zwłaszcza w miejscach kultu religijnego
  • nadmierne spożywanie alkoholu.

Należy też zwrócić uwagę, że Polska nie posiada w Omanie własnej placówki konsularnej, w związku z czym bezpośrednia pomoc, w razie wystąpienia zagrożenia lub kryzysu, może być ograniczona. Jednak nie jest to powód do obaw, gdyż zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w krajach, w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. Ze względu na brak polskiego konsulatu, przed wyjazdem najlepiej zapoznać się z listą placówek, które mogą udzielić nam pomocy na stronie Komisji Europejskiej.

Podczas wyjazdu ważne jest też bezpieczeństwo finansowe. Walutą Omanu jest rial omański, w który warto się zaopatrzyć wcześniej, by uniknąć  pobieranych przy płaceniu kartą prowizji za zmianę waluty. Jednak decydując się na kartę kredytową, by uniknąć dużej prowizji, najlepiej wybrać kartę Visa, w przypadku której jest ona najniższa. Jednakże państwo uznaje też inne karty, takie jak MasterCard i American Express. Przy ich używaniu trzeba jednak uważać na opłaty dodatkowe, które mogą sięgać nawet kilku procent. Wymieniając walutę, korzystaj tylko z oficjalnych placówek bankowych, by uniknąć sfałszowanych pieniędzy lub zawyżonych cen za wymianę w nielegalnych źródłach. Pamiętaj też, żeby przed przyjazdem upewnić się, czy dane miejsce, na przykład ośrodek, w którym chcesz się zatrzymać akceptuje dany rodzaj płatności (na przykład nie wszędzie honorowane są wszystkie rodzaje kart kredytowych).

Sprawdź również czego nie robić w Turcji

Co jest zakazane w Omanie?

Wspomniane już skuteczne egzekwowanie prawa wiąże się z obowiązywaniem kar, za nieprzestrzeganie zasad. Kary, o których musimy pamiętać, są związane nie tylko z chociażby wykroczeniami drogowymi, takimi jak przekroczenie prędkości. Konsekwencjami są objęte także łamane normy kulturowe i religijne. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych regulacji obowiązujących na terenie Omanu:

  • w okresie Ramadanu za spożywanie posiłków oraz picie napojów w miejscach publicznych według art. 277 i 294 może grozić kara pozbawienia wolności do 3 miesięcy, a także kary finansowe 100-300 OMR
  • za nieodpowiedni ubiór w miejscach publicznych takich jak urzędy, komisariaty policji, sklepy grozi grzywna w wysokości 300 OMR
  • zakazane jest wykonywanie zdjęć obiektów wojskowych, rządowych i strategicznych oraz na obszarach zastrzeżonych.
Co jest zakazane w Omanie
Co jest zakazane w Omanie | źródło: Jahidul-hasan – shutterstock.com

Podsumowując, Oman jest bezpiecznym i spokojnym miejscem na wyjazd. Świetnie nada się także na wakacje z dzieckiem, a także na podróż w pojedynkę. Oman jest także jednym z najbezpieczniejszych państw w regionie, jeśli chodzi o samotne podróżowanie kobiet. Niska przestępczość, odpowiednia ochrona przestrzegania prawa i zerowy indeks zagrożenia terrorystycznego, potwierdzają, że bez obaw możemy obrać tę perełkę Bliskiego Wschodu jako swój kierunek podróży. Ze względu na dość restrykcyjne normy kulturowe, przed wyjazdem należy zapoznać się z tamtejszą tradycją. Jeśli będziemy stosować się do społecznych zasad i ustalonych w miejscach publicznych zachowań, nie musimy obawiać się w Omanie o swoje bezpieczeństwo.

Sprawdź również co jest zakazane w Maroku

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Czy na Wyspach Kanaryjskich jest bezpiecznie?

Next Post

Czy w Meksyku jest bezpiecznie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *