Tu zaczynają się Twoje wakacje

Czy w Tajlandii jest bezpiecznie?

Czy w Tajlandii jest bezpiecznie
Czy w Tajlandii jest bezpiecznie – Day2505 – shutterstock.com

Tajlandia to piękny kraj, który cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów. Relatywnie tanie loty, liczne walory krajobrazowe oraz duża liczba atrakcji turystycznych sprawia, że Tajlandia jest niebywale ciekawą destynacją turystyczną. Wiele osób zastanawiających się nad wakacjami w Tajlandii zadaje sobie jednak pytanie, czy kraj ten jest bezpieczny. Przyjrzyjmy się bliżej tej kwestii i zastanówmy się, czy Tajlandia będzie dobrym wyborem dla osób szukających bezpiecznego miejsca na urlop. Zapraszamy do lektury. 

Informacje ogólne – czy Tajlandia jest bezpieczna?

Ogólnie rzecz biorąc, Tajlandia jest względnie bezpiecznym krajem, którego raczej nie trzeba się obawiać. Jeśli szukasz miejsca, w którym przestępczość stoi na dość niskim poziomie, to Tajlandia powinna być dość dobrym wyborem. Oczywiście, podobnie jak w innych krajach, również w Tajlandii grasują złodzieje i oszuści, ale ich liczba nie jest przesadnie duża. Aby nie narazić się na ich ataki, warto pilnować swoich rzeczy osobistych, zachowując ostrożność podczas spacerów czy przechodzenia przez ulicę. Jeżeli planujesz lot na Tajlandię głównie po to, aby leżeć na plaży oraz zwiedzać najbardziej popularne obiekty turystyczne, to raczej nie musisz się bać, ponieważ ataki złodziei są tam rzadkością. Niemniej jednak warto zachować czujność, ponieważ nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć. Aby chronić się podczas pobytu w Tajlandii, warto odwiedzić stronę Ambasady Polskiej informującej o potencjalnych demonstracjach bądź zagrożeniach. Dzięki temu przygotujesz się na potencjalne niebezpieczeństwa. Większość zamieszek w Tajlandii ma związek z protestami, które dość często odbywają się w Bangkoku, czyli stolicy. Aby zapewnić sobie bezpieczny pobyt w Tajlandii, warto więc rozeznać się wcześniej, czy planowane są jakieś strajki miejscowej ludności. 

Czy Tajlandia jest bezpieczna
Czy Tajlandia jest bezpieczna | źródło: Alena Ozerova – shutterstock.com

W kontekście bezpieczeństwa w Tajlandii warto wspomnieć przede wszystkim o tym, aby zachować czujność na ulicy. Ruch uliczny rządzi się tam bowiem własnymi zasadami i niestety dość często dochodzi do wypadków. W Tajlandii nie ma kar za jazdę pod wpływem alkoholu, dlatego też pijani kierowcy na drogach są dość częstym widokiem. Ruch uliczny w tym państwie jest całkiem spory, ponieważ oprócz samochód jeździ tam mnóstwo skuterów. Aby zachować odpowiednie standardy bezpieczeństwa, warto więc dokładnie rozglądać się na przejściach dla pieszych, gdyż ryzyko wypadku może tam być dość duże. Podczas beztroskiej zabawy na plaży także warto zachować czujność. Choć kradzieże są dość rzadkie, to mogą się zdarzać. Ważną wskazówką dla turystów jest chociażby unikanie chodzenia pod palmami. W Tajlandii rośnie bowiem wiele kokosów, które spadają z dużą częstotliwością. Aby nie narazić się na poważnego siniaka na głowie, warto więc trzymać się z dala od palm.

Sprawdź również czy Oman jest bezpieczny

Na co uważać w Tajlandii?

Tajlandia jest naprawdę ciekawym krajem, który pod kątem bezpieczeństwa wypada niebywale atrakcyjnie na tle innych amerykańskich państw, jednak nie we wszystkich miejscach możesz czuć się w pełni bezpiecznie. Jednym z nich z pewnością są kluby nocne. W Tajlandii znajduje się ich naprawdę sporo i dla wielu turystów są one sporą atrakcją. Niestety jednak, pobyt w nich może być dość ryzykowny. Grasuje tam wielu dilerów narkotyków oraz osób należących do gangów szukających kobiet, które w dalszej kolejności mają zostać zwerbowane do pracy jako prostytutki. Najlepiej jest omijać kluby nocne w Tajlandii szerokim łukiem, a jeśli już chcesz udać się w to miejsce, to pod żadnym pozorem nie spuszczaj oka ze swojego drinka. Wielu przestępców czyha bowiem na okazję, aby odurzyć swoje ofiary substancjami psychoaktywnymi oraz wykorzystać do je do niecnych celów. Stereotypy na temat tajskich klubów nocnych rzecz jasna nie zawsze muszą być prawdziwe, ale mimo to warto zachować w nich czujność i mieć oczy szeroko otwarte.

W Tajlandii warto uważać także na ataki terrorystyczne. W przeszłości dochodziło bowiem do poważnych ataków w miastach, takich jak Bangkok czy Phuket. Choć w ostatnich latach terroryzm raczej omija Tajlandię, to i tak kraj ten nie jest w stu procentach bezpieczny pod tym kątem. Od dobrych kilku lat w Tajlandii nie notuje się żadnych niepokojących występków terrorystów, aczkolwiek kraj ten nadal znajduje się w obszarze zagrożenia. Dlatego też, będąc w obiektach kultu religijnego bądź na bazarkach, należy zachować jak największą czujność. Jeśli planujesz pobyt w Tajlandii, to musisz uważać także na silne prądy morskie. Mogą one stanowić zagrożenie przede wszystkim dla osób, które decydują się na pływanie oraz jakiekolwiek aktywności wodne. W państwie tym dość często spotykane są też nagłe zmiany temperatur. Dlatego też warto zabrać ze sobą niezbędną odzież, aby być przygotowanym na różne scenariusze. W Tajlandii można natrafić także na nieuczciwych kierowców, którzy żądają zawyżonych opłat za przejazdy. Aby nie stracić głupio pieniędzy, warto dokładnie analizować każdą wydaną monetę. Dzięki temu pobyt w tym państwie dostarczy samych przyjemności.

Sprawdź również na co uważać na Malediwach

Czego nie robić w Tajlandii?

Osoby ceniące sobie spokój i bezpieczeństwo powinny poczuć się w Tajlandii dość dobrze. Choć ruch w tym kraju jest dość spory i niekiedy dochodzi do mniejszych bądź większych przestępstw, to w porównaniu z innymi amerykańskimi krajami i tak jest całkiem dobrze. Turyści przylatujący do Tajlandii muszą jednak liczyć się z tym, że nie wszystkie zachowania respektowane w Polsce są dopuszczalne także na innym kontynencie. Pamiętaj przede wszystkim o tym, że w Tajlandii religią dominującą jest buddyzm. Mieszkańcy tego państwa są bardzo religijni, dlatego też niedozwolone jest okazywanie jakiegokolwiek braku szacunku dla ich wyznania. Uważaj, aby nie siadać na posągach Buddy oraz ich nie dotykać – lokalni mieszkańcy mogą potraktować to bowiem jako znieważenie ich uczuć religijnych. Wchodząc do świątyni, koniecznie zdejmuj buty oraz unikaj wyzywającego ubioru. W tajskiej kulturze niedopuszczalne jest dotykanie przedmiotów stopą, gdyż jest to utożsamiane z nieczystością. Dlatego też staraj się pilnować swoich zachowań, aby nie wzbudzić niesmaku u mieszkańców Tajlandii i sprawić, że będą oni patrzeć na Ciebie przychylnym okiem. 

Czego nie robić w Tajlandii
Czego nie robić w Tajlandii | źródło: Peera_stockfoto – shutterstock.com

Jeśli decydujesz się na odwiedzenie Tajlandii, to musisz pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie okazywać emocji publicznie. Wyznawcy buddyzmu są przyzwyczajeni do cichego i spokojnego życia, dlatego krzyki czy wydawanie głośnych odgłosów jest stanowczo odradzane. W Tajlandii niedozwolone jest także całowanie się na ulicy ze swoim partnerem bądź partnerką. Jeżeli więc jedziesz na wakacje ze swoją drugą połówką, to uważaj na okazywanie sobie uczuć w miejscach publicznych. Mieszkańcy Tajlandii będą bowiem krzywo patrzeć na osoby całujące się w towarzystwie innych ludzi. W Tajlandii duża waga jest przywiązywana do czystości, co oznacza, że niedopuszczalne jest śmiecenie. Za zanieczyszczanie środowiska przewidziane zostały bardzo wysokie mandaty. Pamiętaj również o tym, że Tajowie mają obsesję na punkcie głowy. W ich kulturze ta część ciała jest niemal święta, dlatego też łapanie za nią innych osób, nawet w formie życzliwego gestu, jest stanowczo odradzane. Pomimo że w Tajlandii jest naprawdę gorąco i temperatury niekiedy zwalają z nóg, to unikaj chodzenia po mieście bez koszulki. Lokalni mieszkańcy mogą przez to wyrobić sobie negatywne zdanie na Twój temat. Na liście zakazanych rzeczy w Tajlandii znajdują się też narkotyki w różnych formach. Co prawda, w kraju jest ich dość sporo, co ma związek z działaniem grup przestępczych, jednak prawo antynarkotykowe w tym kraju jest bardzo surowe. Aby nie narażać się na karę mandatu czy więzienia, warto więc unikać substancji psychoaktywnych. Dzięki temu pobyt w Tajlandii dostarczy Ci samych pozytywnych przeżyć i z pewnością zapamiętasz go na długo, w samych plusach.

Sprawdź również czego nie robić w Dubaju

Co jest zakazane w Tajlandii?

Jednym z najważniejszych zakazów w Tajlandii jest przewożenie broni. Mieszkańcy tego kraju nie mogą przewozić ani pistoletów, ani żadnych materiałów wybuchowych. Ma to związek z chęcią ochrony ludności i zapewnienia im jak największego bezpieczeństwa. Bardzo intrygującą ciekawostką, o której wie mało osób, jest również to, że do Tajlandii nie wolno wwozić żadnej świeżej żywności. Jeśli więc chcesz zabrać do tego kraju owoce, wędliny czy kanapki, to niestety nie będziesz mieć takiej możliwości. W państwie tym bardzo istotną rolę pełni także król, którym dla lokalnych społeczności jest prawdziwym autorytetem. Sprawia to, że niedopuszczalne jest przewożenie bądź promowanie jakichkolwiek publikacji obrażających jego wizerunek. Na tajskich plażach – podobnie jak w wielu innych krajach – zakazane jest także opalanie topless. Warto o tym pamiętać, jeśli zamierzasz relaksować się w pobliżu pięknych tajskich wód. Choć lista zakazanych rzeczy może wydawać się dość długa, to w praktyce Tajlandia nie jest przesadnie restrykcyjnym państwem. Wystarczy pamiętać o poszanowaniu zasad religijnych, spokojnym zachowaniu i zakrywaniu swojego ciała, zwłaszcza miejsc intymnych, a pobyt w tym kraju z pewnością dostarczy samych pozytywnych wrażeń. Dlatego też jakikolwiek stres przed odwiedzeniem tego państwa jest raczej nieuzasadniony. 

Co jest zakazane w Tajlandii
Co jest zakazane w Tajlandii | źródło: Breslavtsev Oleg – shutterstock.com

Tajlandia to kraj, który zyskuje coraz większą popularność wśród turystów. Wysokie temperatury, piękne widoki i względnie niskie ceny sprawiają, że destynacja ta ma wielu fanów. Jeśli chodzi o poziom bezpieczeństwa, to kraj ten wypada całkiem dobrze. Co prawda, działają tam grupy przestępcze oraz handlarze ludźmi, na których trzeba uważać, jednak ogólna liczba kradzieży czy przestępstw jest dość mała. Jeśli więc szukasz relatywnie spokojnego kraju, w którym można solidnie wypocząć, to Tajlandia będzie świetnym wyborem. Oczywiście, warto pamiętać o pilnowaniu swoich rzeczy osobistych oraz zachowaniu czujności w hotelach, jednak ogólnie rzecz biorąc Tajlandia jest naprawdę bezpiecznym krajem, którego nie trzeba się obawiać. Decydując się na odwiedzenie tego wyjątkowego państwa, możesz więc mieć pewność, że spełnisz swoje najśmielsze oczekiwania.

Sprawdź również co jest zakazane w Turcji

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Czy na Kubie jest bezpiecznie?

Next Post

Czy w Kenii jest bezpiecznie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *