Tunezja jest jednym z najczęściej odwiedzanych i najbardziej atrakcyjnych krajów w Afryce. Niemniej jednak jako że jest to kraj o odmiennej religii, położony na innym kontynencie prawdopodobnie zastanawiasz się, czy obecnie w Tunezji jest bezpiecznie, szczególnie po wydarzeniach Arabskiej Wiosny Ludów i zamachach w 2015 i 2016 roku. Oto aktualne i dokładne informacje, dotyczące bezpieczeństwa w Turcji, oraz tego, na co uważać, czego nie robić i co jest zakazane.
Informacje ogólne – czy Tunezja jest bezpieczna?
Godnym zaufania źródłem w kwestii bezpieczeństwa w Tunezji jest polskie MSZ, które w ważnych uwagach na swojej stronie dotyczącej Tunezji zaleca, aby: “unikać miejsc często uczęszczanych typu meczety i bazary”. Dodatkowo ministerstwo stanowczo odradza uczestnictwo w zgromadzeniach i manifestacjach.
Czy istnieje ryzyko ataków terrorystycznych w Tunezji?
Niestety, w 2015 i 2016 r. kilka miejsc turystycznych padło ofiarą ataków terrorystycznych. Zaatakowano miejscowości Ben Guerdane, Souse i Muzeum Narodowe El Bardo (stolica Tunisu). Niemnie jednak obecnie w Tunezji, w tym w miejscach turystycznych jest bardzo spokojnie – tylko w 2023 kraj ten bez uszczerbku na zdrowiu odwiedziło 8.8 milionów turystów. Według statystyk portalu przeprowadzającego analizy Visionofhumanity (wyższy wskaźnik=większe zagrożenie terroryzmem), w kwestii terroryzmu Tunezja otrzymała punktację 3,99, z czego dla porównania Polska ma wskaźnik 0,00, ale na przykład Niemcy 4,24. Najgorzej w kwestii radzenia sobie z terroryzmem wypadł Afganistan, który otrzymał punktację 8,82.
Tunezja jest stosunkowo bezpieczna pod względem przestępczości
Z drugiej strony Tunezja jest bezpiecznym krajem pod względem przestępczości. Ryzyko bycia okradzionym lub napadniętym w Tunezji jest znacznie niższe niż w innych częściach Afryki, czy świata, takich jak Ameryka Łacińska. Będąc krajem, który żyje z turystyki, raczej nie będziesz czuł się niebezpiecznie, ponieważ Tunezyjczycy są przyjaznymi i gościnnymi ludźmi, którzy są świadomi ekonomicznego znaczenia turystyki. Należy jednak zachować czujność, tak jak wszędzie indziej, ponieważ popularne są kradzieże typu “pickpocketing” w zatłoczonych i turystycznych miejscach.
Dowodem na względnie niski poziom przestępczości jest wskaźnik znanego portalu Numebo (wyższy wskaźnik=większa przestępczość), według którego Tunezja notuje 44.69 punkty, a najgorzej wpada Wenezuela (82,1 punkty). Polska zaś notuje obecnie 29.19 punkty, a na przykład Francja 54,56 punkty – możemy więc stwierdzić, że w Tunezji jest bezpieczniej niż we Francji.
Jakich miejsc w Tunezji należy unikać?
Zaleca się unikanie nocnych podróży poza obszarami miejskimi, podróży w obszarach przygranicznych (w szczególności na granicy z Libią), oraz w odizolowanych i odległych obszarach na Saharze. Unikaj także:
- regionu Kasserine (w tym parku narodowego Djebel Chambi),
- miasta Bin Kirdan i okolic,
- Miasta Jendouba i okolicznych lasów,
- Z drugiej strony, jeśli planujesz podróż do Tozeur, Medenine, Tataouine i Kebili, zaleca się podróżowanie w zorganizowanych grupach.
Czy Tunezja jest bezpieczna dla samotnych kobiet?
Tunezja jest krajem muzułmańskim, jest to jednak dość “otwarty” kraj, w porównaniu np. do Iranu, czy Arabii Saudyjskiej. Można tam spotkać wiele niezasłoniętych dziewczyn, np. w dżinsach, czy sukience, ubranych jak każda inna Europejka. Nie ma potrzeby zakrywania włosów ani noszenia długich ubrań latem w turystycznych miejscach. Sytuacja jednak zmienia się poza turystycznymi miejscami. Aby uniknąć gapiów, spojrzeń i niechcianej uwagi, kobiety lepiej wybrać luźne stroje, które zakrywają ramiona, dekolt i brzuch. Najlepsze są spódnice do kolan. Generalnie jednak nie ma powodów do niepokoju, jeśli chodzi o bezpieczeństwo kobiet. Nie chodź tylko sama w nocy i nie zwracaj uwagi na nieznajomych itp.
Czy w Tunezji istnieje zagrożenie klęskami żywiołowymi?
Tunezja jest narażona na klęski żywiołowe, takie jak powodzie, susze, trzęsienia ziemi i czasem również burze piaskowe. Powodzie zdarzają się głównie podczas intensywnych opadów deszczu, w okresie jesienno-zimowym. Susze są nieprzewidywalne i spotykane są w całym kraju w okresie letnim. Trzęsienia ziemi są rzadsze, ale Tunezja leży na obszarze podatnym na aktywność sejsmiczną, szczególnie w rejonie Morza Śródziemnego. Burze piaskowe, choć nie są tak częste i poważne jak inne klęski, zdarzają się w okresie wiosenno-letnim i ich niecodzienny widok na pewno Cię zaskoczy.
Sprawdź również czy na Dominikanie jest bezpiecznie
Na co uważać w Tunezji?
W Tunezji uważaj na następujące kwestie i oszustwa:
- Przygotuj się na nachalnych sprzedawców – region ten słynie z wyjątkowo uporczywych sprzedawców, wiec uzbrój się w cierpliwość i zdecydowanie odmawiaj, jeśli nie jesteś zainteresowany/ zainteresowana.
- Oszustwo ze zdjęciem – jednym z popularnych oszustw w Tunisie jest sytuacja, w której miejscowi proszą o zrobienie im zdjęcia. Wręczają Ci swój aparat i proszą o zrobienie zdjęcia. Po zwróceniu aparatu celowo go upuszczają i obwiniają cię o zepsucie aparatu, żądając zapłaty. Uprzejmie odmawiaj robienia komukolwiek zdjęć (chyba że masz 100% pewności, że nie są to miejscowi).
- Uważaj na taksówki (jak zawsze) – czasami taksówki z aplikacji nie są dostępne w Tunezji, więc trzeba je znaleźć na ulicy. Za każdym razem, gdy wsiadasz do jednej z nich, pamiętaj, aby poprosić o włączenie taksometru i sprawdź, ile powinna trwać trasa, w przeciwnym razie na 99% przepłacisz.
- Jeśli wynajmujesz samochód, uważaj na ruch uliczny, który w porównaniu z Polską jest bardzo chaotyczny. Ponadto, jeśli masz pecha i zatrzyma Cię policja za złamanie prawa, mogą dać Ci w delikatny sposób do zrozumienia, że problem może zostać rozwiązany “polubownie”. W takich sytuacjach powinno wystarczyć 50-100 złotych.
- Uważaj na “życzliwych” pomocników przy bankomatach – jeśli ktoś podchodzi do bankomatu, aby pomóc ci uniknąć lokalnych opłat bankowych, jego prawdziwym zamiarem może być zeskanowanie karty za pomocą skimmera w kieszeni i obserwowanie, jak wprowadzasz swój numer PIN, aby móc później opróżnić konto. Inną wersją tego popularnego oszustwa jest sytuacja, w której istnieje problem z karta i ktoś podchodzi, aby pomóc się rozwiązać problem.
- Uważaj na nowo nawiązane znajomości w barach, jeśli lubisz życie nocne – jeśli w planach Twoich wakacji jest imprezowanie w Tunezji, uważaj na następujące oszustwo. Dwie zaprzyjaźnione dziewczyny (lub chłopaki) nawiążą pogawędkę i sprawią, że uwierzysz, że istnieje wzajemne zainteresowanie. Następnie zasugerują pójście na drinka i zaproszą Cię, abyś dołączył do nich w pobliskim barze (z którym współpracują). Po kilku drinkach będziesz musiał/ musiała 5-10 razy więcej. Jeśli nie zapłacisz, zostaniesz eskortowany przez ochroniarzy baru do bankomatu, aby wypłacić wystarczającą ilość gotówki.
- Unikaj przejazdów konnych na plaży – są to typowe aktywności w tym regionie nastawione na wyłudzenie pieniędzy. Znane są historie, że po 5-minutowej przejażdżce turyści proszeni są o kwoty typu 300 złotych.
- Nie kupuj prezentów i pamiątek w ciągu pierwszych kilku dni – przebiegli tunezyjscy handlarze z łatwością identyfikują niedawno przybyłych turystów i oferują zawyżone ceny. Lepiej najpierw rozejrzeć się po sklepach i zapoznać się z asortymentem i cenami. Następnie zdecyduj się na listę prezentów i pamiątek, które chcesz kupić i na zakupy wybierz się w ostatnich dniach wakacji. Żaden ze sklepów z pamiątkami nie ma żadnych ekskluzywnych produktów. Wszystko jest wszędzie takie samo.
- Uważaj na komary – w Tunezji zdarza się, że przenoszą one leiszmaniozę i gorączkę Zachodniego Nilu.
Sprawdź również czy Turcja jest bezpieczna
Czego nie robić w Tunezji?
- Zachowaj ostrożność podczas fotografowania, w szczególności kobiet, ponieważ ludzie w tym regionie są szczególnie wyczuleni na punkcie robienia im zdjęć, niejednokrotnie może Ci się zdarzyć, że ktoś zwróci Ci uwagę, nawet Twój telefon/ kamera jest skierowana w inną stronę.
- Unikaj ulicznych przewodników, którzy udają zwykłych przechodniów. W 90% będą oni prosić o duże sumy pieniędzy za oprowadzenie.
- Zachowaj szacunek dla religii i pamiętaj, że nie będziesz mógł/ mogła wejść do większości meczetów, a jedynie na dziedziniec.
- Nie pij wody z kranu – w Tunezji nie ma jednolitego standardu jakości wody z kranu we wszystkich regionach. Sytuacja różni się w zależności od regionu. Na przykład w Sousse i Hammamet woda z kranu jest uważana za pitną, podczas gdy na przykład w Tunisie, Dżerbie i w Kairouan nie jest.
- Unikaj upijania się w miejscach publicznych – jak już dobrze wiesz, Tunezja jest krajem islamskim, ale mimo to Tunezyjczycy produkują własny lokalny alkohol, a nawet sprzedają wieprzowinę w supermarketach. Stosunek do alkoholu i pijanych turystów jest w Tunezji tolerancyjny, ale wszystko ma swoje granice. Tunezyjskie prawo nie zabrania picia alkoholu. Teoretycznie prawo nie mówi nawet nic o piciu i upijaniu się w miejscach publicznych. Jednak tunezyjski kodeks karny zawiera sekcję IV “Przestępstwa przeciwko moralności publicznej”, za które można trafić do więzienia na okres od 6 miesięcy do 5 lat lub zostać ukaranym grzywną w wysokości około 1500 złotych. Oczywiście kara pozbawienia wolności jest zwykle nakładana w ostateczności, ale teoretycznie istnieje na to szansa.
Sprawdź również czego nie można robić na Malediwach
Co jest zakazane w Tunezji?
- Za wszelką cenę trzymaj się z daleka od narkotyków, które w Tunezji są zakazane – kraj ten ma bardzo surowe przepisy antynarkotykowe. Posiadając nawet niewielkiej ilości “miękkich” narkotyków narażasz się na więzienie od 1 do 5 lat więzienia. Kary za sprzedaż, uprawę i transport są jeszcze surowsze – od 6 do 25 lat więzienia.
- Zakazane jest prowadzenie samochodu po alkoholu – istnieje zerowa tolerancja – alkoholomierz musi wskazać 0,00.
- Wywóz antyków – zakazany jest wywóz antyków z Tunezji bez zezwolenia organów celnych.
- Fotografowanie i drony – zakazane jest fotografowanie niektórych obiektów politycznych i wojskowych. Wszelkie drony przywiezione do Tunezji bez uprzedniego zezwolenia są konfiskowane po przybyciu do kraju i są przechowywane do czasu wyjazdu.
- Tunezyjskie prawo zabrania aktów seksualnych między osobami tej samej płci. Jeśli jesteś członkiem spółczesności LGBTQ zachowaj szczególną dyskrecję w miejscach publicznych, a także upewnij się podczas dokonywania rezerwacji noclegu, że hotel nie będzie robił z tego tytułu problemów. Nie ma jednak problemu z zameldowaniem nieślubnej pary w hotelu.