Tu zaczynają się Twoje wakacje
Tu zaczynają się Twoje wakacje

Czy w Turcji jest bezpiecznie?

Czy w Turcji jest bezpiecznie
Czy w Turcji jest bezpiecznie – frantic00 – shutterstock.com

Turcja to kraj, który może poszczycić się bogatą historią sięgającą hen, daleko w przeszłość. W Turcji zapierają dech w piersiach nie tylko malownicze krajobrazy, ale także fascynująca mozaika kulturowa. Państwo to od wielu lat przyciąga turystów z całego świata, w tym także z Polski (według różnych raportów to właśnie Turcja jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków na wakacje przez naszych rodaków).

Chociaż pozostałości po dawnym Imperium Osmańskim to kraj pełen uroku oraz różnorodności, każdy, kto zamierza go odwiedzić, powinien zdawać sobie sprawę z pewnych wyzwań oraz obaw związanych z bezpieczeństwem.

W rzeczywistości podróż do Turcji to coś więcej niż tylko odkrywanie egzotycznych miejsc, to znaczy: konieczność świadomego radzenia sobie z potencjalnymi zagrożeniami. To właśnie dlatego w naszym artykule chcielibyśmy przybliżyć Ci, czytelniku, różne aspekty związane z pobytem w tym fascynującym… ale nie do końca bezpiecznym kraju.

Omówimy zarówno ogólne kwestie, o których należy pamiętać, jak i konkretne sytuacje, na jakie powinniśmy być przygotowani.

Zanim jednak zaczniesz drżeć na myśl o podróży do tego państwa, musisz zrozumieć, że Turcja nie jest monolitem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Kraj ten charakteryzuje się zróżnicowanym położeniem geograficznym oraz bogatą kulturą, a poziom bezpieczeństwa może się różnić — i to znacząco — w zależności od regionu.

Przykładowo, popularne regiony turystyczne, do których zalicza się w szczególności: urokliwe wybrzeże Morza Śródziemnego oraz Riwierę Turecką, zazwyczaj oferują odwiedzającym dobry poziom bezpieczeństwa, a także komfortowy oraz cichy klimat. Obszary przygraniczne, które graniczą z takimi krajami jak Syria czy Irak, mogą jednak stwarzać dla nas pewne wyzwania.

Dlatego też bardzo ważne jest, aby jeszcze przed podróżą do Turcji dokładnie sprawdzić aktualną sytuację polityczną. Dzięki temu upewnimy się co do bezpieczeństwa na obszarze, który chcesz odwiedzić.

Informacje ogólne — czy Turcja jest bezpieczna?

W szczególności na przestrzeni ostatnich lat Turcja zyskała na popularności wśród polskich turystów, stając się niezaprzeczalnie jednym z ulubionych miejsc wakacyjnych czy to w porze letniej, czy to w zimowej. Taki stan rzeczy nie powinien nas dziwić, ponieważ nie będzie przesadą stwierdzenie, że jest to wyjątkowy region stanowiący fascynujące połączenie wschodu i zachodu, to znaczy: bogatej, kilkusetletniej historii, kultury oraz niezwykłych krajobrazów; wszystko to skutecznie przyciąga coraz więcej podróżników każdego roku.

Po kilku gorszych latach — co wynikało między innymi ze skomplikowanej sytuacji geopolitycznej w regionie Bliskiego Wschodu — w 2018 roku kraj ten odzyskał swoją popularność; w szczególności Riwiera Turecka stała się szczególnie atrakcyjnym miejscem na wakacyjne podróże.

Niemniej jednak jeśli weźmie się pod uwagę, że duża część Turcji jest względnie spokojna, to nie powinno się ignorować pewnych kwestii związanych z bezpieczeństwem. Przede wszystkim, trzeba mieć na uwadze, że jeszcze w 2016 roku wprowadzono stan wyjątkowy w odpowiedzi na próbę zamachu stanu.

Na szczęście, w 2018 roku został on zniesiony… chociaż wciąż istnieją takie obszary, które wymagają od władz (a także, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę — od turystów) szczególnej uwagi. To właśnie dlatego Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej (MSZ RP) zaleca turystom ostrożność, zwłaszcza w przypadku turystów chcących odwiedzić obszary graniczące z Syrią oraz Irakiem.

Zwraca się uwagę na to, że pomimo pewnego uspokojenia sytuacji w regionie konieczne jest śledzenie aktualnych rekomendacji w zakresie bezpieczeństwa.

Sprawdź również czy w Egipcie jest bezpiecznie

Na co uważać w Turcji?

Jeśli planujesz podróż do Turcji, musisz koniecznie wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, zwłaszcza w sytuacji, gdy planujesz spędzić tam czas z rodziną lub małymi dziećmi. Dobre przygotowanie na różne potencjalne scenariusze jest absolutnie konieczne, jeśli zależy Ci na zachowaniu spokoju oraz na udanym pobycie.

Na co uważać w Turcji
Na co uważać w Turcji | źródło: frantic00 – shutterstock.com

Jednym z kluczowych czynników, jest właściwa dokumentacja.

Przykładowo, rodzicom, którzy podróżują z dziećmi, zaleca się posiadanie kopii aktu urodzenia dziecka (najlepiej, by był to dokument sporządzony w różnych językach). Skąd to wynika? Mamy dla Ciebie odpowiedź: ponieważ turecka straż graniczna może od przyjeżdżających turystów zażądać stosownych dokumentów podczas przekraczania granicy. Brak takiej dokumentacji może prowadzić do problemów prawnych, utrudniając lub nawet uniemożliwiając podróż.

Przy okazji… pamiętaj, że zabranie ze sobą dzieci w podróż do Turcji to przedsięwzięcie, które wiąże się z pewnymi obowiązkami. Rzecz jasna, odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo dziecka i opiekę nad nim spoczywa na jego opiekunach.

Czego nie robić w Turcji?

Jeżeli chodzi o pobyt wakacyjny w Turcji lub podróż biznesową, bardzo ważne jest przestrzeganie zasad, które mogą znacząco wpłynąć na Twoje bezpieczeństwo i komfort podczas podróży. Poniżej przedstawiamy Ci kilka takich zasad.

Po pierwsze, zalecamy Ci unikanie takich obszarów, które zostały uznane przez rząd turecki za potencjalnie niebezpieczne. W szczególności chodzi tu o takie regiony jak Hatay, Kilis, Diyarbakir, Şurnak. Miejsca te są bowiem potencjalnym obszarem, na których mogą być przeprowadzane w przyszłości intensywne działania wojskowe i policyjne; powodem takiego stanu rzeczy jest ryzyko wystąpienia incydentów terrorystycznych.

Czego nie robić w Turcji
Czego nie robić w Turcji | źródło: margouillat photo – shutterstock.com

Ponadto, bardzo ważne jest, aby zachować szczególną czujność w niektórych dużych miastach, nawet tych położonych w centrum kraju, ponieważ może w nich wystąpić przestępczość zorganizowana (aczkolwiek nie jest już ona tak powszechnym problemem jak miało to miejsce jeszcze kilka lat temu). Szczególnie w mniejszych, oddalonych od centrum dzielnicach turyści mogą spotkać się z różnego rodzaju zagrożeniami (chodzi tu zwłaszcza o rabunek).

Co jest zakazane w Turcji?

Podróż do Turcji to dobra okazja na fascynującą i niezapomnianą przygodę dla wszystkich tych, którzy chcą poznać bogatą historię tego kraju, zabytki, a także niezwykłe krajobrazy oraz niesamowitą różnorodność kulturową. Dzięki mieszance wpływów Wschodu i Zachodu, które oddziaływały na to państwo przez ostatnie tysiąc pięćset lat, Stambuł wydaje się być miejscem, w którym historia i nowoczesność splatają się w dość zaskakujący sposób: od wschodniej egzotyki po zachodnią nowoczesność.

Należy jednak mieć na uwadze, że społeczeństwo tureckie wciąż jest dość głęboko zakorzenione w tradycji i religii muzułmańskiej, co może prowadzić do pewnych problemów.

Różnice kulturowe i religijne mogą okazać się szczególnie zaskakujące dla tych podróżnych, którzy odwiedzają Turcję po raz pierwszy. Tradycja muzułmańska sprawia, że pewne zwyczaje i zachowania osób wychowanych w kulturze katolickiej mogą zostać uznane za niestosowane.

Co jest zakazane w Turcji | źródło: Nick N A – shutterstock.com

Przykładowo, modlitwa odgrywa ważną rolę w życiu codziennym, a post, czyli nieodłączny element Ramadanu, nadaje dniom określony rytm. Dlatego też, jeśli zamierzasz odwiedzić takie tradycyjne miejsca kultu religijnego jak np. meczety, trzeba koniecznie przestrzegać odpowiednich norm (chodzi tu np. zakrywanie ciała).

Rzecz jasna, powinniśmy mieć na uwadze, że Turcja to coś znacznie więcej niż tylko meczety i inne miejsca kultu religijnego. Jest to bowiem kraj pełen różnorodności, z różnymi kulturami, językami i zwyczajami.

Przykładowo, w obszarach położonych nad morzem można z powodzeniem wczuć się w atmosferę kurortów i plaż, które przyciągają turystów z różnych regionów świata. Wprawdzie w takich miejscach oczekuje się szacunku dla lokalnej kultury i religii, to możliwości wypoczynku i zabawy są wciąż bardzo duże.

Sprawdź również czy Malediwy są bezpieczne

Podróż do Turcji. O czym jeszcze warto pamiętać?

Jeśli planujesz podróż po Turcji (ten kraj to coś znacznie więcej niż tylko stolica kraju, tzn. Ankara, oraz Stambuł), musisz mieć na uwadze sposób, w jaki funkcjonuje tamtejszy system komunikacji i transportu (również międzymiastowego).

Zasadniczo, duże miasta, w tym np. wspomniane już Stambuł oraz Ankara, ale także Izmir, mają dość dobrze rozwinięty system transportu publicznego. Z drugiej jednak strony lepiej zawczasu przygotować się na korki na drogach, szczególnie w godzinach szczytu. Zalecamy Ci korzystanie z licencjonowanych taksówek i unikanie usług transportowych oferowanych przez osoby prywatne.

To jeszcze nie wszystko, jeśli bowiem planujesz podróż po kraju, lepiej, byś zarezerwował wcześniej bilety na pociąg lub autobus, aby uniknąć w ten sposób niepotrzebnych opóźnień oraz zamieszania i stresu (a przecież nie chcesz tego podczas podróży wakacyjnej, która z założenia ma być relaksującym doświadczeniem).

Geopolityka to jeszcze nie wszystko, co powinieneś brać pod uwagę, jeśli planujesz podróż do Turcji. Oprócz tego trzeba mieć na uwadze również kwestie zdrowotne oraz związane z higieną. W większości ośrodków wypoczynkowych, szczególnie tych ze średniej oraz wyższej półki, nie powinny nas rozczarować pod tym względem. Tak czy inaczej, należy jednak zachować ostrożność podczas jedzenia i picia w lokalach “na mieście”.

Woda butelkowana jest bezpieczna dla naszego zdrowia; należy jednak unikać wody z kranu. Zalecamy Ci również zabrać ze sobą podróżną apteczkę, w której znajdują się podstawowe leki i filtry przeciwsłoneczne (lepiej by były one już przez nas wcześniej wypróbowane “w akcji”), na wypadek gdyby coś poszło nie tak.

Podsumowanie

Turcja to kraj z bogatą historią, kulturą i pięknymi krajobrazami. W takiej sytuacji nie powinno nas dziwić, że jest ona niezwykle atrakcyjnym celem podróży. Tak czy inaczej, trzeba mieć na uwadze kwestie dotyczące bezpieczeństwa. To właśnie dlatego ważne jest, aby jeszcze przed wyjazdem dobrze się przygotować oraz śledzić aktualne informacje dotyczące bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie… a przede wszystkim wykazywać się zdrowym rozsądkiem podczas odkrywania uroków tego fascynującego kraju.

Tak czy inaczej, niezależnie od trudnej sytuacji, jaka panuje w tym miejscu, tzn. potencjalnego zagrożenia terroryzmem czy konfliktu zbrojnego, Turcja jest krajem, który oferuje niesamowite doświadczenia i niezapomniane chwile.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Czy na Malediwach jest bezpiecznie?

Next Post

Czy w Maroko jest bezpiecznie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next