Tu zaczynają się Twoje wakacje

Czy w Wietnamie jest bezpiecznie?

Czy w Wietnamie jest bezpiecznie
Czy w Wietnamie jest bezpiecznie – anek.soowannaphoom – shutterstock.com

Wietnam jest coraz popularniejszym kierunkiem turystycznym. Każdego roku odwiedza go ok. 20 tysięcy Polaków. Określany jest zarówno jako miejsce do odpoczynku jak i oferujące mnóstwo atrakcyjnych miejsc o unikalnym charakterze. Dla Europejczyków oferuje nie tylko przewidywalny klimat i zachwycające zabytki architektoniczne, ale także ponadprzeciętną życzliwość mieszkańców. Pomimo tego wiele osób zastanawia się, czy ten kraj jest w pełni bezpieczny. Czy bez obaw można wyruszyć w podróż? W rzeczywistości, Wietnam jest zaliczany do grona bezpiecznych państw, jednak turyści muszą pamiętać o kilku niezwykle istotnych kwestiach, aby uniknąć przykrych wspomnień z wakacji. 

Informacje ogólne – czy Wietnam jest bezpieczny?

Podróże po Wietnamie są bardzo przyjemne i oferują wiele nietypowych, pamiętanych do końca życia wspomnień. Do dyspozycji turystów pozostaje cały kraj z wyłączeniem stref zamkniętych, wojskowych i obszarów górskich o ograniczonym ruchu turystów. Turyści podróżują zazwyczaj samolotem, autobusami lub busami. Możliwość wynajmu auta przewidziana jest wyłącznie dla rezydentów posiadających respektowane uprawnienia do kierowania. 

Czy Wietnam jest bezpieczny
Czy Wietnam jest bezpieczny | źródło: MarinaTP – shutterstock.com

Zagrożenia czyhające na turystów w Wietnamie są porównywalne z tymi występującymi w innych państwach. Największym zagrożeniem jest drugi człowiek, który upatruje w turyście sposobu na szybki zarobek poprzez oszustwo czy kradzież. W rezultacie zawsze należy pilnować posiadanych przedmiotów, a torebka powinna być zawsze zawieszona przez ramie. Jednocześnie należy chronić swoje rzeczy przed podrzuceniem narkotyków. 

Należy w każdym momencie zachowywać czujność, dlatego lepiej unikać spożywania alkoholu, szczególnie tego z niesprawdzonego źródła. Zdarzały się przypadki zatrucia alkoholem etylowanym. Dodatkowo niektórzy złodzieje celowo nakłaniają do spożycia alkoholu, do którego wcześniej dodali substancje odurzające. Będąc w Wietnamie należy powstrzymać się od reagowania na zaczepki obcych osób i nigdy nie kosztować oferowanego przez nich alkoholu. 

Powyższych zagrożeń można uniknąć poprzez zachowywanie zdrowego rozsądku i racjonalne ocenianie sytuacji. Pomimo osób znajdujących się poza marginesem społecznym, w Wietnamie można spotkać bardzo wiele osób o życzliwym nastawieniu, które są niezwykle chętne do pomocy drugiej osobie. Zależy im na utrzymywaniu ruchu turystów, ponieważ dla wielu osób to jedyne źródło dochodu.

Sprawdź również czy Turcja jest bezpieczna

Na co uważać w Wietnamie?

Największym potencjalnym zagrożeniem dla turystów przebywających w Wietnamie są oszuści. Nachalni sprzedawcy widzą w przyjezdnych doskonałą okazję do nieco nieuczciwego zarobku. Ich obecność potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. W większości przypadków ich namolność nie jest porównywalna do tej znanej z marokańskich targowisk. Istotne jest, aby bardzo stanowczo podziękować za złożoną ofertę i zazwyczaj to okazuje się wystarczająco. 

Równolegle nie można zapominać o stosowaniu zasady  ograniczonego zaufania. W każdym momencie należy dbać o swoje bezpieczeństwo i posiadane mienie. Osoby szukające szybkiego zarobku bardzo często pracują jako tamtejsi taksówkarze. Przed rozpoczęciem przejazdu każdorazowo należy ustalić cenę za dany kurs. W odwrotnej sytuacji możemy bardzo mocno się zdziwić podczas ostatecznego rozliczenia. Kierowcy chętnie wykorzystują nieuwagę pasażerów i każą sobie płacić bardzo wygórowaną cenę za przejazd. Zawsze warto się wcześniej zorientować jaki jest średni koszt przejazdu, a także dokładnie prześledzić przebieg oraz długość trasy.

Zagrożeniem dla turystów są również kieszonkowcy, których można spotkać w każdym kraju, nie tylko w Wietnamie. Szczególnie często bywają w tłocznych miejscach, np. targowiskach czy w komunikacji miejskiej. Na tych obszarach przypadkowe szturchnięcia czy otarcia nie budzą większych obaw, dlatego chętnie wykorzystują chwilę nieuwagi. Dodatkowo potencjalnym zagrożeniem są także kierowcy skuterów, którzy od pieszych turystów potrafią wyrwać cenny przedmiot z rąk i bardzo szybko odjechać. Poziom bezpieczeństwa oferowany przez Wietnam jest porównywalny do innych krajów. Największe zagrożenie może stanowić nawet niepozorny człowiek, który w Europejczyku upatruje źródła błyskawicznego zarobku.

Sprawdź również na co uważać na Filipinach

Czego nie robić w Wietnamie?

W każdym kraju, nie tylko w Wietnamie, obowiązują inne zwyczaje tradycje oraz przepisy prawne. Wiele z nich może być dla nas trudne do zrozumienia, jednak ich respektowanie pozwala na uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji. W Wietnamie występuje wiele zasad, które dla Polaków są całkowicie obce. Zaznajomienie się z nimi pozwala nie tylko na uniknięcie kłopotów, ale także umożliwia zyskanie przychylności od Wietnamczyków. 

Czego nie robić w Wietnamie
Czego nie robić w Wietnamie | źródło: Efired – shutterstock.com

Przebywając w Wietnamie musisz pamiętać, aby nie robić następujących rzeczy:

  • Nie podawaj przedmiotów (także pieniędzy) jedną ręką – zarówno podawanie jak i przyjmowanie przedmiotów musi odbywać się oburącz. Jest to symbol wyrażonego szacunku, ale także uprzejmości. Osoby robiące to jedną ręką są traktowane jako źle wychowane. Dopuszczalne jest to tylko w przypadku rówieśników lub w stosunku do dzieci. 
  • Nie wchodź w obuwiu do świątyń, mieszkań i niektórych sklepów – Wietnamczycy są szczególnie wyczuleni na osoby, które bagatelizują obowiązek ściągania obuwia. Szczególnie jest to źle odbierane podczas wizyt w świątyniach czy w cudzych domach. Obejmuje to często punkty usługowe, ale zazwyczaj jest to przez nich dodatkowo oznaczone. 
  • Nie krytykuj bohaterów narodowych – jako osoby postronne możemy mieć inne zdanie odnośnie tamtejszych bohaterów narodowych, jednak nie jest to najlepsze miejsce do reprezentowania swoich poglądów. Bohaterzy narodowi, szczególnie Ho Chi Minh, posiadają ogromne poszanowanie w społeczeństwie, dlatego najlepiej unikać tematów związanych z nimi i polityką. 
  • Nie pozostawiaj przedmiotów bez opieki – przedmiotem kradzieży może paść nie tylko Twoja torebka czy portfel. W Wietnamie nagminnie kradzione są kaski, dlatego należy go zawsze mieć przy sobie lub odpowiednio zabezpieczyć. 
  • Nie przebiegaj przez ulicę – ruch uliczny w Wietnamie rządzi się swoimi prawami, które mogą być dla nas zupełnie niezrozumiałe. W rezultacie spokojne i bezpieczne przejście przez ulicę nierzadko graniczy z cudem. Motorowerzyści nie trudzą się zatrzymywaniem przed pieszymi. W dużych miastach o większym natężeniu ruchu może się to skończyć nawet śmiertelnym wypadkiem. Obserwuj zachowanie Wietnamczyków i naśladuj ich sposób przechodzenia przez ulicę, który jest realnym wyznacznikiem tamtejszych, niepisanych zasad. 
  • Nie wołaj ludzi dłonią skierowaną ku dołowi – na naszych terytoriach gest “chodź do mnie” jest akceptowany, jednak w Wietnamie traktowany jest jako brak szacunku. Należy to robić dłonią skierowaną w górę, co dla nas może oznaczać “idź sobie”. 
  • Nie kupuj bez uzgodnienia ceny – Wietnamczycy zawsze przedstawiają ceny nieco zawyżone, dlatego są otwarci na negocjacje. Wymiana kilku zmian z kupującym pozwoli na znaczne oszczędności. 
  • Nie pij wody z kraju – jakość wody w Wietnamie może pozostawić sporo do życzenia, dlatego lepiej jej unikać. Woda przed spożyciem powinna zostać przegotowana. W odwrotnej sytuacji możesz zyskać rewolucję żołądkową. W restauracjach powszechnie dostępne są limonki, które pozwalają na zabicie bakterii e-coli. 
  • Nie zbieraj drobnych z ulicy – Wielu turystów decyduje się podnieść drobne z ulicy. Najczęściej znajdują się tam nieprzypadkowo. Są one pozostawione, aby uregulować koszt przeprawy zmarłego. Często stosowane są sztuczne banknoty, jednak na zakrętach czy rondach są już prawdziwe. Jeżeli nie chcesz, aby przylgnęła do Ciebie metka osoby bagatelizującej los zmarłych, to pozostaw je na ich miejscu. 

Odradzamy samodzielne prowadzenie pojazdów w Wietnamie. Polskie prawo jazdy nie jest tam respektowane. Trudności mogą mieć nawet posiadacze międzynarodowych uprawnień do kierowania pojazdów. Dotyczy to nawet jazdy skuterem. Choć wiele wypożyczalni decyduje się na ich honorowanie, to jednak w razie wypadku ubezpieczyciel odmawia zrekompensowania kosztów, także leczenia. Ponadto, podczas kontroli drogowej, kierujący może podlegać odpowiedzialności karnej. Problemy mogą zostać spotęgowane ze względu na budzącą wątpliwość rzetelność tamtejszej policji.

Sprawdź również czego nie robić na Malediwach

Co jest zakazane w Wietnamie?

Wietnamczycy bardzo rygorystycznie podchodzą do kwestii posiadania narkotyków. W przypadku dużych ilości może być to zagrożone karą długoletniego więzienia, a nawet karą śmierci. Dodatkowo warto unikać wywożenia cennych i zabytkowych przedmiotów bez wcześniejszego sprawdzenia, czy dane rzeczy nie znajdują się na liście towarów objętych zakazem wywozu. Dotyczy to w szczególności przedmiotów antycznych i dóbr kulturowych. 

Co jest zakazane w Wietnamie
Co jest zakazane w Wietnamie | źródło: Hien Phung Thu – shutterstock.com

Turyści muszą dostosować się również do zakazu fotografowania obiektów wojskowych i niektórych instytucji administracji rządowej. Także kwestie związane z posiadaniem i użytkowaniem dronów są ściśle uregulowane. Korzystanie z nich możliwe jest wyłącznie po uzyskaniu specjalnego zezwolenia od władz. Wszelkie wątpliwe kwestie najlepiej zweryfikować na stronie rządowej, która odnosi się do aktualnej sytuacji na tamtejszym terenie.

Sprawdź również czego nie robić w Omanie

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Czy w Katarze jest bezpiecznie?

Next Post

Czy na Sri Lance jest bezpiecznie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *