Tu zaczynają się Twoje wakacje
Tu zaczynają się Twoje wakacje

Czy na Wyspach Kanaryjskich jest bezpiecznie?

Czy na Wyspach Kanaryjskich jest bezpiecznie
Czy na Wyspach Kanaryjskich jest bezpiecznie – NeonShot – shutterstock.com

Wyspy Kanaryjskie to niebywale ciekawy kierunek turystyczny, który jest chętnie odwiedzany przez wielu turystów. Wyspy te słyną nie tylko z wyjątkowego klimatu i pięknej pogody, ale również bardzo dużej liczby atrakcji dla przyjezdnych. Wielu turystów przed odwiedzeniem Wysp Kanaryjskich zastanawia się jednak, czy destynacja ta jest bezpieczna. Jak jest w praktyce – czy przestępstwa na Wyspach Kanaryjskim są chlebem powszednim czy raczej rzadkością?

Informacje ogólne – czy Wyspy Kanaryjskie są bezpieczne?

Analizując bezpieczeństwo Wysp Kanaryjskich, warto na wstępie wspomnieć, że pojęcie to jest bardzo szerokie. W skład całych Wysp Kanaryjskich wchodzi bowiem wiele różnych wysp, które różnią się nie tylko obowiązującymi przepisami, ale też stopniem bezpieczeństwa. Największą popularnością cieszy się bezsprzecznie Teneryfa, aczkolwiek coraz więcej fanów mają też wyspy takie jak La Palma, Gran Canaria czy Fuerteventura. Choć między tymi wyspami występują pewne różnice, to ogółem rzecz ujmując Wyspy Kanaryjskie są naprawdę bezpiecznym miejscem. Co prawda, panuje na nich niemały ruch turystyczny, aczkolwiek przestępstwa są tutaj relatywnie rzadkie. Szczególnie bezpiecznym miejscem jest Teneryfa. Według rankingów jest to jedna z najbezpieczniejszych destynacji na Starym Kontynencie. Przestępstwa są tam prawdziwą rzadkością, dlatego też turyści mogą cieszyć się wypoczynkiem w pełni. Oczywiście, przyjezdnym rekomenduje się pamiętanie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, do których zaliczamy chociażby niepozostawianie cennych rzeczy w miejscach publicznych oraz unikanie opuszczonych miejsc, jednak w większości przypadków zwiedzanie Teneryfy jest w pełni bezpieczne. 

Czy Wyspy Kanaryjskie są bezpieczne
Czy Wyspy Kanaryjskie są bezpieczne | źródło: Merla – shutterstock.com

Choć przestępstwa na Wyspach Kanaryjskich zdarzają się naprawdę rzadko, to i tak przylatując w to miejsce, warto pamiętać o zachowaniu odpowiednich standardów bezpieczeństwa. Dotyczą one przede wszystkim obowiązkowych szczepień. Pomimo że Wyspy Kanaryjskie słyną z pięknych widoków i wielu walorów krajobrazowych, to w miejscu tym występuje także całkiem sporo chorób, na które warto przygotować się przed wyjazdem. Specyfika szczepień zależy przede wszystkim od planowanych aktywności turysty. Jeśli interesuje Cię tylko pobyt hotelowy, to wystarczy szczepienie na grypę, meningokoki i WZW B. Jeśli natomiast planujesz wycieczki objazdowe, to obowiązuje Cię znacznie dłuższa lista szczepień. Osoby planujące intensywne zwiedzanie powinny pamiętać przede wszystkim o zaszczepieniu się przeciwko tężcowi i wściekliźnie. Dzięki temu ryzyko poważnego zachorowania zostanie zredukowane do absolutnego minimum. W kontekście bezpieczeństwa na Wyspach Kanaryjskich warto wspomnieć także o zwierzętach. W miejscu tym występuje bowiem wiele nietoperzy, które niekiedy przenoszą groźne choroby. Aby nie narażać swojego zdrowia na szwank, należy więc mocno uważać na te ssaki.

Sprawdź również czy Hiszpania jest bezpieczna

Na co uważać na Wyspach Kanaryjskich?

Na Wyspach Kanaryjskich należy uważać nie tylko na nietoperze, które mogą przenosić wściekliznę, ale także na kilka innych rzeczy. Osoby planujące odwiedzenie tego miejsca powinny przede wszystkim uważać na słońce. Choć brzmi to dość banalnie, to w praktyce słońce jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń na Wyspach Kanaryjskich. Zarówno na Teneryfie, jak i na Gran Canarii czy Fuerteventurze panują naprawdę wysokie temperatury. Niezależnie od pory roku, słońce jest na Wyspach Kanaryjskich czymś oczywistym. Choć dla wielu osób słoneczna pogoda może być zaletą, to warto pamiętać, że niekiedy może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Na Wyspach Kanaryjskich występują naprawdę olbrzymie upały, dlatego też poparzenia słoneczne zdarzają się tam relatywnie często. Aby im zapobiegać, warto stosować specjalne kremy, które chronią skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym. W przypadku wystąpienia poparzenia można także skorzystać z aloesu, który słynie z wielu pozytywnych właściwości umożliwiających bardzo szybkie poradzenie sobie z poparzeniem. 

Będąc na Wyspach Kanaryjskich, trzeba także uważać na kieszonkowców. Jak już wspomnieliśmy, przestępczość jest w tym miejscu utrzymana na względnie niskim poziomie, ale jak wszędzie istnieje pewne ryzyko trafienia na złodziei. Kieszonkowcy zazwyczaj grasują na większych wyspach, takich jak Las Palmas czy Fuerteventura. Aby chronić się przed atakami kieszonkowców, należy pamiętać o tym, by rozsądnie przechowywać telefon i portfel. Dla własnego bezpieczeństwa, najlepiej unikać trzymania drogich rzeczy w tylnej kieszeni spodni, gdyż wówczas najłatwiej je ukraść. Równocześnie należy zachować czujność w miejscach, gdzie zgromadzonych jest wielu ludzi. Niezależnie od tego, czy jesteś na plaży, w klubie czy w galerii handlowej, pamiętaj o tym, aby zawsze być uważnym i pilnować swojego mienia. Wakacyjne szaleństwo sprzyja piciu dużej ilości alkoholu, jednak zawsze należy zachować umiar. Nawet w najbezpieczniejszym miejscu na ziemi istnieje bowiem ryzyko padnięcia ofiarą przestępstwa, dlatego nigdy nie można zapomnieć o czujności i ostrożności.

Sprawdź również na co uważać w Albanii

Czego nie robić na Wyspach Kanaryjskich?

Wyspy Kanaryjskie to naprawdę piękne miejsce, które jest idealną opcją dla spragnionych wrażeń turystów. Trzeba jednak mieć na uwadze, że na każdej wyspie obowiązują przepisy, do których trzeba się stosować, aby nie złamać obowiązującego prawa. Jedną z najważniejszych zasad, którą muszą przestrzegać turyści przylatujący na Wyspy Kanaryjskie, jest zachowanie na plaży. Wiele osób odwiedzających Wyspy Kanaryjskie w przeszłości zabierało do domu piasek, muszelki czy rodolity. Choć z pozoru wydaje się to niegroźne, to w praktyce takie postępowanie jest niezgodne z prawem. Szczególnie mocno przestrzegają tego na Fuerteventurze, gdzie zabieranie jakichkolwiek kamyczków z plaży jest surowo karane. Aby nie narazić się na żadną grzywnę ani konsekwencje prawne, należy więc unikać robienia sobie takiej pamiątki. Jedną z najważniejszych wskazówek dla osób planujących odwiedzenie Wysp Kanaryjskich jest także unikanie kupowania urządzeń elektronicznych. Wielu turystów, szczególnie na Teneryfie, szuka okazji, aby kupić telefony za niewielkie pieniądze. W większości przypadków sprzedawane urządzenia elektroniczne są podrobione, a także mogą pochodzić z nielegalnych źródeł. Aby nie paść ofiarą oszustwa, warto więc unikać kupowania elektroniki na Wyspach Kanaryjskich. 

Czego nie robić na Wyspach Kanaryjskich
Czego nie robić na Wyspach Kanaryjskich | źródło: natakontur – shutterstock.com

Będąc na Wyspach Kanaryjskich, warto unikać kupowania jedzenia w restauracjach wątpliwej jakości. Popularność turystyczna tej destynacji sprawia, że znajduje się tam wiele knajpek i barów, jednak nierzadko serwują one potrawy niskiej jakości. Aby skusić potencjalnych klientów, zazwyczaj oferują bardzo atrakcyjne ceny za posiłki, które normalnie powinny kosztować znacznie więcej. Niestety, w przypadku dużej części punktów gastronomicznych jakość serwowanych dań nie jest zbyt wysoka. Aby nie narazić swojego żołądka na cierpienie, warto kupować jedzenie wyłącznie w sprawdzonych i zaufanych miejscach. Jedzenie w przydrożnych budkach czy barach może skończyć się bólem brzucha, dlatego też jest odradzane. Równocześnie jedną z najważniejszych zasad, która obowiązuje wszystkie osoby odwiedzające Hiszpanię, jest zakaz palenia. Osoby odwiedzające Wyspy Kanaryjskie nie mogą palić na plażach, a za złamanie tego przepisu grozi surowa grzywna, która niekiedy wynosi nawet kilka tysięcy euro. Decydując się na odwiedzenie Wysp Kanaryjskich, należy pamiętać też o zasadach savoir-vivre’u i dobrego wychowania. Hiszpanie słyną z tego, że niezbyt chętnie mówią po angielsku i pielęgnują rodzime tradycje. Dlatego też warto nauczyć się kilku najważniejszych hiszpańskich zwrotów, aby na Wyspach Kanaryjskich porozumiewać się w lokalnym języku. Dzięki temu z pewnością zyskasz przychylność osób pracujących w hotelu czy restauracji.

Sprawdź również czego nie robić na Malcie

Co jest zakazane na Wyspach Kanaryjskich?

Jeden z najważniejszych zakazów dla turystów chcących odwiedzić Wyspy Kanaryjskie dotyczy leków zawierających substancje psychotropowe. Zgodnie z lokalnym prawem, osoby przylatujące na Wyspy Kanaryjskie nie mogą mieć ze sobą żadnych medykamentów zawierających nielegalne substancje, pod warunkiem, że nie posiadają one specjalnego pozwolenia na przewóz takich środków od Głównego Inspektora Farmaceutycznego w Polsce. Jeśli więc zażywasz lekarstwa z dodatkiem substancji psychotropowych, to przed odwiedzeniem Wysp Kanaryjskich koniecznie musisz wyrobić sobie pozwolenie na ich przewóz. W przeciwnym razie narazisz się bowiem na bardzo surowe sankcje. Bardzo ważnym zakazem, który jest respektowany na Fuerteventurze, czyli jednym z najważniejszych miejsc na Wyspach Kanaryjskich, jest także brak pozwolenia na bezpłatne biwakowanie. Oznacza to, że rozbijanie namiotów, korzystanie z przyczep kempingowych, a także domów mobilnych bez posiadania żadnego zezwolenia jest nielegalne na tej wyspie. Jak tłumaczą władze, wprowadzenie takiej decyzji miało na celu ochronę środowiska przyrodniczego na całej wyspie. 

Co jest zakazane na Wyspach Kanaryjskich
Co jest zakazane na Wyspach Kanaryjskich | źródło: LuisMiguelEstevez – shutterstock.com

Na Wyspach Kanaryjskich zakazane jest również żebranie z psami. Choć miejsce to słynie z wielu walorów turystycznych, to niestety znajduje się tam także wielu bezdomnych. Jeszcze do niedawna do żebrania wykorzystywali oni zwierzęta, które nierzadko głodzili, aby wzbudzały u ludzi jeszcze większą litość. Nieuczciwe postępowanie bezdomnych zostało jednak szybko skrytykowane i obecne przepisy zabraniają proszenia o pieniądze, wykorzystując do tego celu zwierzęta. Ważny jest także przepis dotyczący braku pozwolenia na wchodzenie na plażę z psami. Choć nie jest on respektowany w całej Hiszpanii, to większość Wysp Kanaryjskich dba o to, aby na plaży nie znajdowały się zwierzęta domowe. Ma to na celu ochronę walorów przyrodniczych plaż i zapewnienie bezpiecznego wypoczynku turystom. Pomimo że na Wyspach Kanaryjskich obowiązuje kilka istotnych przepisów, to ogólne prawo jest tutaj dość łagodne. Przed przylotem na wymarzoną wyspę warto jednak dokładnie sprawdzić lokalne przepisy, aby nie narazić się na niechciane reperkusje prawne. Każda wyspa może mieć bowiem nieco inne reguły, dlatego należy się z nimi wnikliwie zapoznać.

Sprawdź również co jest zakazane na Cyprze

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Czy na Malcie jest bezpiecznie?

Next Post

Czy w Omanie jest bezpiecznie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *