Tu zaczynają się Twoje wakacje
Tu zaczynają się Twoje wakacje

First Minute – co to dokładnie znaczy?

First Minute - co to dokładnie znaczy
First Minute – co to dokładnie znaczy – Day2505 – shutterstock.com

Kiedy planujemy urlop, pojawia się dylemat – czy warto rezerwować go z dużym wyprzedzeniem? Każde rozwiązanie ma swoich zwolenników i przeciwników. Czy first minute jest korzystniejsze niż last minute? Zobacz, czym są oferty z tzw. wyprzedzeniem? Czy z First Minute można zaoszczędzić? Na co zwracać uwagę podczas wyboru oferty z przedsprzedaży? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Co to znaczy First Minute?

Są to wyjazdy w przedsprzedaży, także poza sezonem wakacyjnym. Klienci są kuszeni gwarancją najniższej ceny. Można je wykupić na długo przed urlopem i uniknąć tłumów. Pozwalają one wszystko dokładnie zaplanować. Zyskały one popularność i swego rodzaju przewagę nad wakacjami typu last minute. Zastanawiasz się, co to znaczy First minute? To oferta, która umożliwia zaplanowanie urlopu nawet do kilkunastu miesięcy wcześniej.

Najczęściej pojawiają się zaraz po zakończeniu sezonu, ale nie jest to warunkiem. Zwykle dotyczą popularnych lokalizacji i hoteli, gdzie trudno jest uzyskać ofertę last minute. Ta opcja często jest wybierana przez osoby podróżujące w grupach, rodziny z dziećmi, dla których ważny jest dostęp do pokojów rodzinnych, animacji dla najmłodszych i możliwości korzystania z hotelowego basenu. To też dobre rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych, którym zależy na rezerwacji pokoju dostosowanego do ich indywidualnych potrzeb. Takich pokojów w hotelach jest zwykle ograniczona ilość, tym samym first minute to najlepszy pomysł. 

Kiedy najlepiej szukać First Minute?

Wcześniejsze planowanie urlopu daje dostęp do większej ilości kierunków i obiektów wypoczynkowych o lepszym standardzie. Nie ma jednak jednej określonej zasady, kiedy najlepiej szukać First Minute. Jeżeli nie chcemy nic przegapić, można zacząć przeglądać oferty zarówno podczas trwania bieżącego sezonu, jak i zaraz po jego zakończeniu. Już we wrześniu biura podróży zaczynają prezentować propozycje na kolejny sezon wakacyjny. Dobre oferty pojawiają się często na końcu i początku roku. Przełom grudnia i stycznia to szczególnie polecany czas, kiedy szukać First Minute.

Kiedy szukać ofert w przedsprzedaży
Kiedy szukać ofert w przedsprzedaży | źródło: Alena Ozerova – shutterstock.com

Polecanym rozwiązaniem jest zapisanie się do newslettera wybranych biur podróży, aby być na bieżąco z najnowszymi ofertami. Umożliwi to upolowanie najlepszej i najciekawszej oferty, jak i zyskanie dostępu do najlepszych hoteli. Wcześniejsze zarezerwowanie urlopu jest obecnie w pełni bezpieczne. Nawet w sytuacji, kiedy biuro podróży okaże się niewypłacalne, Turystyczny Fundusz Gwarancyjny zapewnia powrót do kraju i zwrot 100% kosztów danego wyjazdu. Niweluje to obawy wcześniejsze rezerwacji i strach przed utratą pieniędzy odłożonych na wymarzony wyjazd wakacyjny.

Sprawdź również co to jest Last Minute

Na co zwracać uwagę podczas wybierania ofert w przedsprzedaży?

Decydując się na First Minute, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na regulamin danego biura podróży, czy organizatora. Należy zachować czujność i nie kierować się emocjami, ale po prostu zdrowym rozsądkiem. Wybór zwykle jest bardzo duży. Dokładna analiza takiej oferty pozwoli uniknąć ewentualnych niemiłych niespodzianek, które mogą popsuć wymarzone wakacje. Warto po prostu wiedzieć dokładnie First Minute co to znaczy. Takie wyjazdy planowane są z bardzo dużym wyprzedzeniem, nawet rok wcześniej. Nikt z nas jednak nie wie, co mogą przynieść kolejne miesiące, czy tygodnie: utrata pracy, źródła przychodu, zleceń, zdarzenia losowe, choroba, śmierć, nieszczęśliwy wypadek, komplikacje związane z ciążą, utrata dokumentów. Należy upewnić się, jak wyglądałoby ewentualne rozwiązanie umowy z biurem umowy i czy nie będzie wiązać się z nieoczekiwanymi kosztami. Może okazać się, że z różnych powodów chcemy zmienić kierunek podróży. Tym samym trzeba sprawdzić, czy organizator daje możliwość bezkosztowej zmiany kierunku wykupionego już wyjazdu.

Na co zwracać uwagę przy wybieraniu First Minute
Na co zwracać uwagę przy wybieraniu First Minute | źródło: Sven Hansche – shutterstock.com

Istotne jest też zapoznanie się z opiniami na temat danego hotelu, czy ośrodka wypoczynkowego. W przypadku First Minute mamy sporo czasu na zastanowienie się, wybór obiektu i kierunku wyjazdu, odpowiadającego oczekiwaniom. Kluczowym zapisem jest też gwarancja niezmienności ceny. Należy upewnić się, czy organizator nie zastrzegł w umowie prawa do podwyższenia ceny do 21 dni przed datą wylotu. Kiedy wraz z wyjazdem dostajemy pakiet ubezpieczeń, trzeba sprawdzić, czy obejmuje on zabezpieczenie od ewentualnych kosztów rezygnacji z wakacji. Istotny jest też zwrot różnicy w kosztach. Ceny trzeba obserwować samodzielnie, gdyż pracownicy biur podróży rzadko kontaktują się w tym celu z klientami. Zwrot jest transakcją jednorazową i biuro podróży musi takie pieniądze zwrócić.

Sprawdź również czym jest Super Last Minute

Czy First Minute to oszczędność?

Nie ulega wątpliwości, że wakacje wykupione ofercie first minute są tańsze od last minute. Aczkolwiek także w ostatniej chwili można znaleźć bardzo korzystne cenowo wyjazdy. Trzeba dobrze zrozumieć, oferta First Minute co to znaczy. Last minute to oferty, które się nie sprzedały. Mowa tu zarówno o kierunku wyjazdu, jak i standardzie danego obiektu. Z wyprzedzeniem mamy szansę na rezerwację pokoju z widokiem na morze, tarasem, blisko plaży, czy aneksem kuchennym. W przypadku last minute możemy trafić do hotelu w centrum miasta, blisko hałaśliwej ulicy, w nieciekawej dzielnicy, obok dyskotek, dostać pokój bez okna, czy nad barem i wspólną łazienką na korytarzu. 

Wczesna rezerwacja oznacza bardzo niską zaliczkę. Dzięki temu możemy wybrać się na wymarzone wakacje i nie musimy od razu nadwyrężać domowego budżetu. Całość opłacana jest ok. 30-40 dni przed planowanym wyjazdem. Tym samym spokojnie i bez stresu można co miesiąc odkładać na ten cel określoną kwotę. First Minute daje też dostęp do wielu atrakcyjnych zniżek za sam wybór oferty w przedsprzedaży. Mogą to być bonusy w postaci zniżki na pobyt dla dzieci, darmowy pobyt pociech, możliwość podniesienia standardu, darmowy parking na lotnisku, czy zniżki dla podróżujących w pojedynkę. Wszystko to może korzystnie wpłynąć na ostateczny koszt wykupowanych rodzinnych wakacji. Możemy też zyskać gwarancję niezmienności ceny (kurs walut, opłaty lotniskowe i koszt transportu), pakiet ubezpieczeń, czy wycieczki fakultatywne w cenie.

Sprawdź również co obejmuje oferta All Inclusive

Czy na ofertach First Minute można zaoszczędzić?

Wyjazd wykupiony na kilka miesięcy wcześniej to oszczędność nawet kilkuset złotych. First minute jest zdecydowanie korzystniejszy cenowo niż urlop kupowany np. w trwającym już okresie wakacyjnym.

Kiedy szukać ofert First Minute?

Biura podróży mogą zacząć udostępniać propozycje na przyszły rok jeszcze podczas trwającego sezonu i na początku września. Jeżeli chcemy znaleźć wyjątkowo atrakcyjne cenowo oferty, warto szukać First Minute pod koniec grudnia i na początku stycznia.

Dla kogo właściwie są oferty w przedsprzedaży?

Oferty First Minute polecane są dla osób, które mogą zaplanować urlop na kilka do kilkunastu miesięcy wcześniej. Korzystają z nich głównie rodziny z dziećmi i grupy znajomych, planujący wspólne wakacje. Nie jest to raczej opcja dla małżonków pracujących na etacie, gdyż uzyskanie urlopu kilkanaście miesięcy wcześniej i w tym samym czasie, może być problemem.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Last Minute – co to dokładnie znaczy?

Next Post

Pierwszy lot samolotem — co należy wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next