Tu zaczynają się Twoje wakacje

Gdzie na wakacje w grudniu?

Gdzie na wakacje w grudniu
Gdzie na wakacje w grudniu – Melinda Nagy – shutterstock.com

Chcesz uciec przed zimową aurą i szukasz inspiracji dotyczących tego, gdzie jechać na wakacje w grudniu w ciepłe miejsce, aby spędzić Święta Bożego Narodzenia w stroju kąpielowym? Poznaj 13 destynacji, które nie zawiodą w grudniu i dadzą idealną możliwość na wypoczynek w ciepłej atmosferze. Wybierz ten kierunek podróży, który będzie Ci najlepiej odpowiadał, a jest przecież w czym wybierać. Pamiętaj, że wylot na grudniowy urlop nie zawsze musi być drogi. Warto polować na lasty, a najtańszym miejscem wśród wskazanych przez nas lokalizacji powinien być Egipt. Czasami można też upolować ciekawe opcje na wyjazd grudniowy do Kenii, kiedy ceny na ostatnią chwilę znacznie spadają. Trzeba jednak mieć na uwadze, że aktualnie wylot do Kenii wiąże się z koniecznością posiadania wizy, której wyrobienie powinno potrwać dwa dni robocze. 

Gdzie jest ciepło w Grudniu?

Grudzień to idealny czas na odwiedzenie tropikalnych krajów w południowej Azji, na Karaibach, czy w Afryce gdzie dobiegł już końca mokry, monsunowy sezon i rozpoczyna się idealny sezon na plażowanie, że słonecznymi dniami i brakiem deszczu. Jest to również idealny czas na odwiedzenie bliskiego wschodu. Czy jest jakieś miejsce, gdzie jest ciepło w grudniu w europie? W żadnym europejskim kraju nie panują komfortowe warunki na plażowanie, i większość atrakcji w typowo turystycznych miejscach jest zamknięta, niemniej, jednak jeśli rozszerzysz swoje poszukiwania np. o Wyspy Kanaryjskie, które dzieli tylko 5 godzin lotu z Polski, czy Wyspy Zielonego Przylądka, sytuacja ta diametralnie się zmienia!

Wyspy Kanaryjskie

Chociaż jest to naciągane stwierdzenie, ponieważ wyspy te leżą w Afryce, ale są przecież częścią Hiszpanii, tak więc miejscem, gdzie w europie jest ciepło w grudniu, są Wyspy Kanaryjskie. Dzięki bliskości afrykańskiego wybrzeża mają one fantastyczny klimat. 300 słonecznych dni w roku oznacza, że wyspy przyciągają wszelkiego rodzaju turystów przez cały rok, w tym podczas łagodnej grudniowej zimy, kiedy wielu odwiedza je, aby uciec od europejskich mrozów.

Wyspy Kanaryjskie
Wyspy Kanaryjskie | źródło: Lobachad – shutterstock.com

Wyspy Kanaryjskie są polecanym miejscem na wakacje w grudniu ze względu na spektakularne plaże, egzotyczny krajobraz wulkaniczny, tętniące życie nocne i bogactwo typowo “resortowych” atrakcji. 

Pogoda na Wyspach Kanaryjskich w grudniu charakteryzuje się przyjemną średnią temperaturą 18°C, a średnia temperatura w nocy to 17°C a w dzień 19°C. Która Wyspa Kanaryjska jest najcieplejsza w grudniu? Gran Canaria i Lanzarote są najgorętszymi wyspami w grudniu. Istnieje bardzo mała szansa na deszcz (od 3 do 6 dni lekkiego deszczu, w zależności od wyspy), a temperatury mogą osiągnąć nawet 26ºC, nawet w okresie Bożego Narodzenia.

Egipt

Z wyjątkiem stycznia, grudzień jest najzimniejszym miesiącem w roku w Egipcie. Chociaż “zimno” jest pojęciem względnym w kraju, który zawsze jest upalnie jak na nasze warunki. Zalecane jest jednak zabranie lekkiej kurtki na chłodniejsze wieczory.

W Kairze średnie temperatury wahają się między 10 °C a 21°C. Dalej na południe, w miejscach takich jak Luksor i Abu Simbel, dni są cieplejsze (średnie między 9 °C a 23°C). W nadmorskich kurortach wzdłuż Półwyspu Synaj średnie temperatury osiągają 15 °C do 23°C. Grudzień jest najbardziej deszczowym miesiącem w roku, jednak to wciąż tylko około trzech dni opadów. 

Egipt
Egipt | źródło: Oleg_P – shutterstock.com

Dzięki niższym temperaturom Egipt jest idealnym krajem, gdzie w grudniu na wakacje wybierają się tłumy turystów. Pogoda jest przyjemna, i miesiąc ten obfituje w wydarzenia kulturalne. Praktycznie nigdzie w Egipcie nie ma miejsca, które byłoby niepolecane  w grudniu. Na przykład w Kairze, czy Aleksandrii przyjemnie zwiedza się starożytne piramidy lub wędruje się po tętniących życiem rynkach w tym miesiącu.

Plaże są również wspaniałe o tej porze roku, jest wystarczająco ciepło, aby pływać, nurkować lub bawić się w piasku, ale nie tak gorąco, że chodzenie przebywanie na zewnątrz staje się nie do zniesienia. Wszystkie kurorty tętnią życiem, ponieważ zarówno mieszkańcy, jak i turyści udają się na wybrzeże na wakacje. Dodatkowi ludzie oznaczają, że jest też więcej do zrobienia. Restauracje i bary organizują specjalne wydarzenia, a w ciągu dnia dostępna jest ogromna liczba wycieczek.

Tajlandia

Gdzie lecieć na wakacje w grudniu? Większość podróżników zgodzi się, że grudzień to jeden z najlepszych miesięcy na wizytę w Tajlandii. Temperatury spadają, więc nie jest już tak gorąco, a deszcze ustają prawie wszędzie (chociaż na niektórych plażach nadal występują deszcze, szczególnie w Zatoce Tajlandzkiej). Jest gorąco, ale nie upalnie i wszystko jest znowu otwarte. Jedyna wada: wspaniała pogoda przyciąga tłumy turystów, więc będziesz zmagać się z większymi kolejkami i nie ma tak doskonałego wyboru tanich noclegów w wysokim standardzie, z czego słynie Tajlandia – mimo to jest to fantastyczny czas na zaplanowanie wizyty.

Tajlandia
Tajlandia | źródło: Egeris – shutterstock.com

Większość Tajlandii jest wspaniała w grudniu. Udaj się do Bangkoku, aby zwiedzić tętniącego życiem “azjatyckiego tygrysa”, oraz do Chiang Mai i Chiang Rai, gdzie znajdziesz wyjątkowe świątynie. Na wakacje na plaży polecane są miejsca ze świetną infrastrukturą takie jak Koh Samui, Phuket, czy Krabi.

Jeśli chodzi o pogodę, to w całej północnej i środkowej część kraju jest pora sucha. Deszcz może padać na Koh Samui (średnio 15 deszczowych dni w tym miesiącu), na Phuket jest średnio 7-8 dni deszczowych), niemniej jednak, deszcz nawet gdy pada, zwykle nie trwa długo, ale jest bardzo intensywny. Średnie temperatury wynoszą od 24ºC do 31 ºC i.

Meksyk

Meksyk to kolejne legendarny już kraj, gdzie w grudniu na ciepłe wakacje uwielbiają wybierać się turyści z Polski. W najpopularniejszym regionie wśród turystów, czyli w Cancún, grudzień to szczyt sezonu, z wieloma gośćmi podróżującymi z każdego zakątka świata, dlatego trzeba liczyć się z jeszcze wyższymi kosztami.

Meksyk
Meksyk | źródło: javarman – shutterstock.com

Nie jest to jednak powód, aby zrezygnować z podróży do Meksyku w grudniu! Jako alternatywę warto wybrać tańsze i dostępniejsze, ale równie pięknie plaże półwyspu Jukatan, gdzie możesz pływać, nurkować i łowić ryby w spokojniejszych i mniej zatłoczonych miejscach. Swoją drogą Jukatan jest najbezpieczniejszym stanem w Meksyku! Odwiedź także niektóre z 200 ruin rozsianych po całym półwyspie, takich jak Chichén Itzá, ruiny Tulum, Uxmal, Coba i Ek Balam. Coba jest najwyższą piramidą Majów i można wspiąć się na jej szczyt, aby podziwiać spektakularny widok na dżunglę Majów.

Tysiące kilometrów dalej, na drugim wybrzeżu w Meksyku, w Baja California w grudniu można doświadczyć zobaczenia fantastycznego życia morskiego, dlatego jest to jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia w grudniu. W tym okresie szare wieloryby zaczynają przybywać na wybrzeże Pacyfiku i pozostaną tu przez kilka miesięcy. Oznacza to wiele okazji do zobaczenia tych fantastycznych stworzeń, a nawet nurkowania z nimi.

Miasto Meksyk jest również niesamowite podczas grudniowych dni i Świąt Bożego Narodzenia, kiedy to główny plac w centrum miasta, Zocalo, jest wspaniale udekorowany. Wokół placu wyświetlanych jest ponad 35 000 światełek, a budynki ozdobione są kolorowymi wzorami. Dodatkowo w regionie odbywają się słynne Posadas (procesje).

Grudzień w Meksyku jest ciepły na południu i zimny na północy. Możesz cieszyć się ciepłą pogodą na słynnych plażach, a nawet zobaczyć trochę śniegu na dalekiej północy. Temperatury w Mexico City wynoszą około 22ºC w ciągu dnia i spadają do około 5ºC w nocy. Na Jukatanie temperatury wynoszą około 26-30ºC, a w Baja California 10-32ºC. 

Wyspy Zielonego Przylądka

Wyspy Zielonego Przylądka oferują piękne plaże, takie jak plaża Santa Maria na wyspie Sal czy plaża Praia de Chaves na Boa Vista, eksploracje przyrody w Parku Narodowy Serra Malagueta na wyspie Santiago, Parku Narodowym Monte Gordo na São Nicolau czy Parku Narodowym Fogo, oraz są rajem do uprawiania sportów wodnych, takich jak surfing, kitesurfing, windsurfing czy nurkowanie. 

Wyspy Zielonego Przylądka
Wyspy Zielonego Przylądka | źródło: Elena_Panova – shutterstock.com

Położenie Wysp Zielonego Przylądka na północnym Oceanie Atlantyckim u zachodnich wybrzeży Afryki Północnej oznacza, że wyspy cieszą się gorącą pogodą przez cały rok. Nazywane “afrykańskimi Karaibami” Wyspy Zielonego Przylądka charakteryzują się kilkoma różnicami w pogodzie, choć jeśli wybierzesz się tam w tym grudniu, czeka Cię dużo słońca i prawie żadnych opadów deszczu. Wyspy są chłodniejsze niż Afryka kontynentalna ze względu na ocean, które utrzymuje chłód w grudniu wraz z bryzą i wiatrami handlowymi, zwłaszcza na wybrzeżu. Wyspy Zielonego Przylądka są stosunkowo płaskie, co oznacza, że jest dość wietrznie, choć pomaga to utrzymać niską wilgotność i stwarza doskonałe warunki wodne, jeśli lubisz sporty wodne. Średnia  temperatura w grudniu w ciągu dnia wynosi 26ºC, co czyni Wyspy Zielonego Przylądka idealnym miejscem na zimowe wakacje. W nocy nie ochładza się zbytnio, więc nie będziesz potrzebować wielu ciepłych rzeczy.

Oman

Tradycyjny urok Omanu, bogate dziedzictwo kulturowe i zróżnicowany krajobraz sprawiają, że jest to ekscytujący cel podróży przez cały rok. Jeśli jednak planujesz wycieczkę na pustynię i/lub chcesz zwiedzać miasta, najlepiej wybrać się tam w okresie zimowym. Grudzień to optymalny czas na wizytę w Omanie, ponieważ jest to miejsce, gdzie jest ciepło w grudniu, ale nie jest zbyt gorąco, ani nie zbyt zimno, wiec można cieszyć się aktywnościami na świeżym powietrzu, w komfortowych warunkach. Średnie temperatury wynoszą 21.5ºC – 25ºC w ciągu dnia i 18ºC w ciągu nocy, ale w nocy na pustyni i w górach może być dość zimno. Deszcze nie będzie żadnym problemem, występują maksymalnie 2 deszczowe dni w grudniu. Popularne zajęcia w Omanie zimą w grudniu to biwakowanie, piesze wędrówki, oraz wyprawy na wydmy. Najlepsze miejsca na pustynną przygodę w Omanie to: Pustynia Wahiba Sands, Wydmy Bausher i Rub Al Khali.

Oman
Oman | źródło: peter jesche – shutterstock.com

Poza tym stolica, czyli miasto Muscat jest popularnym miejscem w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Tak! W Omanie także można poczuć świąteczny klimat, mimo że większość Omańczyków wyznaje islam Ibadi, który jest zarówno umiarkowany, jak i tolerancyjny wobec wszystkich przekonań religijnych, więc nie jest niczym niezwykłym dekorowanie choinek w centrach handlowych i hotelach, czy usłyszenie kolędujących ludzi, gdy zbliża się 24 grudnia.

Barbados

Barbados jest synonimem błogich plaż, oszałamiającej przyrody, sportów wodnych i energicznego życia nocnego. W połączeniu z imponującą architekturą jest to miejsce idealne na wakacje w grudniu.

Barbados
Barbados | źródło: Simon Dannhauer – shutterstock.com

Pomimo niewielkich rozmiarów, Barbados zaspokoi wszystkie gusta plażowiczów. Jego zachodnie wybrzeże oferuje spokojne wody, idealne do pływania i relaksu na wielu plażach z białym piaskiem. Ci, którzy szukają większej dawki adrenaliny, mogą udać się na wschodnie wybrzeże, gdzie ogromne fale przekraczają najśmielsze marzenia każdego surfera. Pozostała część wyspy ma wszystkie inne zalety. Godne pozazdroszczenia pola golfowe, zabytki, unikalną dziką przyrodą.

Na tej małej, tropikalnej wyspie w południowo-wschodniej części Karaibów, pogoda w grudniu jest idealna. Średnia temperatura to 26ºC, z nieznacznymi wahaniami między dniem a nocą. Styczeń to pora sucha na Barbadosie, niemniej jednak można spodziewać się 13 deszczowych dni, ze średnią 66 mm.

Kenia

Kolejnym polecanym krajem, gdzie w grudniu jest ciepło, jest Kenia. Od majestatycznych sawann Masai Mara po lśniące wody plaży Diani – Kenia ma wszystko. W tym kraju zobaczysz Wielką Migrację zwierząt, zobaczysz “Wielką Piątkę” podczas ekscytującego safari i poznasz fascynujące tradycje ludu Masajów. Kenia jest idealnym miejscem dla poszukiwaczy przygód, miłośników przyrody i entuzjastów kultury. 

Kenia
Kenia | źródło: BlueOrange Studio – shutterstock.com

Grudzień to początek krótkiej pory suchej w Kenii i jest to świetny czas, aby zobaczyć ptaki, w tym flamingi i gatunki wędrowne. Krajobraz zyskuje zastrzyk zieleni i rodzą się młode zwierzęta. Listopad to również świetny czas, aby udać się na nadmorskie plaże, aby odpocząć od upałów. Jest to niski sezon w Kenii, więc ceny zakwaterowania i wycieczek są ogólnie niższe, ale nadal można wiele zobaczyć i doświadczyć (chociaż niektóre obozy safari są zamknięte). Podróżni, którzy chcą być świadkami Wielkiej Migracji, powinni przyjechać na jej koniec maksymalnie pod koniec listopada, kiedy to zwierzęta wypełniają Maasai Mara. Pogoda w grudniu jest przeważnie sucha i słoneczna, występują krótkie, ale ulewne deszcze – około 9 deszczowych dni w tym miesiącu. Temperatury są wyższe na wybrzeżu, ze średnią 27ºC i niższe w głębi kraju, ze średnią 19 ºC.

Gambia

Gambia może być najmniejszym krajem na kontynencie afrykańskim, ale jej urzekający wachlarz atrakcji przeczy jej niewielkim rozmiarom. Otoczona przez Senegal, Gambia ma zaledwie 50 mil linii brzegowej, ale co za wspaniały odcinek, który obejmuje: złote plaże otoczone kołyszącymi się palmami i posypane malowniczymi lagunami, sennymi wioskami rybackimi i bogatymi biologicznie rezerwatami przybrzeżnymi. Jest to jeden zwciąż mało znanych kierunków na wakacje, który nie został jeszcze opanowany przez masową turystykę – może się to jednak zmienić w niedalekiej przyszłości.

Gambia
Gambia | źródło: evenfh – shutterstock.com

Jeśli chodzi o warunki pogodowe w Gambii, tropikalne deszcze ustają między listopadem a majem, co oznacza, że grudzień charakteryzuje się suchą i gorącą pogodą z nutą północno-wschodnich wiatrów. Średnia temperatura w ciągu dnia wynosi 30°C w kurortach takich jak Bijilo na zachodnim wybrzeżu. Typowa temperatura w nocy będzie wynosić około 19°C na wybrzeżu. Nasłonecznienie w grudniu jest imponujące, ponieważ jest średnio dziesięć godzin słonecznych każdego dnia, a słońce zachodzi dopiero około 18:45. Opady deszczu w Gambii w grudniu są bardzo niskie, deszcz podczas podróży będzie zaskoczeniem. 

Indie

Gdzie jechać na wakacje w grudniu? Grudzień jest często uważany za jeden z najlepszych miesięcy, na wizytę w Indiach. Warunki klimatyczne są ciepłe i suche, ze średnimi temperaturami od 15°C do 27°C w głównych miastach turystycznych. To sprawia, że grudzień to świetny czas na aktywność na świeżym powietrzu, taką jak zwiedzanie zabytków, polowanie na słynny indyjski street-food, trekking, a także relaks na plaży. 

Indie
Indie | źródło: George Trumpeter – shutterstock.com

Jeśli nie masz nic przeciwko tłumom, grudzień to dobry miesiąc na wizytę w Kerali. Ten indyjski stan słynie z bujnej zieleni, która będzie w pełni rozwinięta po monsunie. Grudzień to także szczyt sezonu, w którym można zobaczyć tradycyjne przedstawienia theyyam. Ponadto w Kerali mieszka duża populacja chrześcijan, więc może to być interesująca okazja do przeżycia Świąt Bożego Narodzenia w Indiach. Możesz także odwiedzić Radżastan, gdzie w grudniu odbywa się wiele interesujących festiwali – między innymi Festiwal Kumbhalgarh i Zimowy Festiwal Mount Abu. 

Grudzień oznacza początek zimy i tym samym rozpoczyna się sezon turystyczny w Indiach. Chociaż w większości części Indii jest ciepło i sucho, istnieją pewne różnice między północą a południem. Na obszarach północnych, takich jak Delhi, Agra, Jaipur i inne miasta Radżastanu, maksymalne temperatury w ciągu dnia wynoszą około 24°C. Środkowe Indie (Mumbaj i Goa) oraz południowe Indie (Kerala) są znacznie gorętsze niż północ. Na przykład w grudniu w Bombaju średnie temperatury wahają się od 19°C do 32°C. Na dalekiej północy Indii, na przykład w Leh w Ladakh, jest bardzo zimno, a średnie temperatury wynoszą od -12°C do 2°C). Wiele tras trekkingowych jest zablokowanych przez śnieg.

Emiraty Arabskie

Emiraty Arabskie bez wątpienia wypromowały się jako jedno z najpopularniejszych i najbardziej pożądanych miejsc na wakacje na świecie. Czy słusznie? Opinie są skrajnie, co nie zmienia faktu, że kraj ten ma wszystko, od najwyższego budynku na świecie po drugie co do wielkości centrum handlowe na świecie i liczne parki rozrywki. Jest to miejsce na wakacje dla osób z całego świata, które chcą spędzić wakacje w komforcie i ekstrawagancji. Od spektakularnych widoków po luksusowe zakwaterowanie, pustynne safari po plaże, oraz możliwości spędzenia czasu wewnątrz i na zewnątrz.

Emiraty Arabskie
Emiraty Arabskie | źródło: Cara-Foto – shutterstock.com

Choć kraj ten jest słoneczny przez cały rok, najlepszym czasem na wizytę jest grudzień, kiedy pogoda jest chłodniejsza niż latem, które jest nie do wytrzymania. To właśnie w sezonie zimowym Emiraty Arabskie tętnią życiem i wszystkie atrakcje turystyczne są otwarte. Jeśli chodzi o warunki pogodowe, to w Emiratach Arabskich panuje tropikalny klimat pustynny. W grudniu temperatura u waha się od 26°C do 14°C.

Dominikana

W letnim okresie na Dominikanie można odetchnąć z ulgą od letnich upałów tam panujących, tak więc kolejnym regionem, w grudniu gdzie na wakacje polecamy się wybrać, są Karaiby! Sezon huraganów na Atlantyku kończy się w listopadzie i nie jest już głównym zmartwieniem podróżnych udających się na Karaiby. Wraz z grudniem na Dominikanie zaczyna się pora sucha, która oznacza więcej słońca, wspaniałe błękitne niebo i wspaniałą pogodę na plaży bez upałów i nieznośniej wilgotności charakterystycznej dla miesięcy letnich. Chociaż o tej porze roku występują sporadyczne ulewy, zwykle są one krótkie. Pogoda wzdłuż rozległego wybrzeża kraju jest spójna, z niewielkimi różnicami regionalnymi. Dzienne temperatury mogą sięgać nawet 29°C, a w nocy jest około 21°C.

Dominikana | źródło: photopixel – shutterstock.com


Oczywiście Dominikana kojarzy się z plażami, dlatego większość odwiedzających spędza wakacje w grudniu na jednej z wielu plaż usytuowanych na 1287-kilometrowej linii brzegowej tego kraju. Popularne plaże są rozrzucone między stolicą Santo Domingo a Punta Cana na wschodnim wybrzeżu. Jedną z nich jest Playa Bayahibe, która stanowi doskonałą bazę wypadową do pobliskich lasów, plaż i jaskiń Parku Narodowego Cotubanamá, czy na wyspy Catalina i Saona. Inną opcją jest północne wybrzeże, gdzie można znaleźć małe hotele i apartamenty, które zaspokajają potrzeby żądnych przygód podróżników. Sprawdź miasta, takie jak Las Terrenas i Cabarete.

Kuba

Kuba jest znana jako kraj, w którym czas się zatrzymał, i to właśnie to “poczucie autentyczności” oprócz rajskich plaż sprawia, że kraj ten jest tak popularnym celem podróży. Jednak pomimo historycznej architektury i obfitości obszarów wiejskich, Kuba wypełniona jest tętniącą życiem energię, która objawia się w jej muzyce i serdeczności jej mieszkańcach, dzięki czemu wyspa jest naprawdę różnorodnym i wyjątkowym miejscem do odwiedzenia. Kuba polecana jest dla podróżników “all inslusive” którzy w odpowiedniej cenie przeżyją karaibskie wakacje życia, oraz poszukiwaczom niezapomnianych przygód na budżecie, którzy jednak nie mają nic przeciwko problemom z dostępem do Internetu, czy przerwom w dostawie prądu i ogólnym brakiem produktów.

Kuba
Kuba | źródło: Kamira – shutterstock.com

W grudniu panuje najlepsza pogoda na Kubie w ciągu całego roku, z suchymi i słonecznymi warunkami klimatycznymi prawie każdego dnia. Statystycznie jest 6 dnia deszczowym, w tym istnieje możliwość nadejścia zimnego frontu z północy. Średnia temperatura w Hawanie wynosi 23.5°C, a w dzień 27°C i w nocy 21.5°C. Wschodnie prowincje są nieco cieplejsze.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Gdzie na wakacje w listopadzie?

Next Post

Czy w Egipcie jest bezpiecznie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next