Tu zaczynają się Twoje wakacje

Gdzie na wakacje w listopadzie?

Gdzie na wakacje w listopadzie
Gdzie na wakacje w listopadzie – frantic00 – shutterstock.com

Kiedy nadchodzą zimne miesiące, nie ma nic lepszego niż “ucieczka” na wakacje do ciepłego kraju, najlepiej na plażę. Ale gdzie w listopadzie na ciepłe wakacje jechać? Zapomnij o szarej pogodzie w Polsce i udaj się do jednego z przedstawionych przez nas poniżej krajów, jeśli masz ochotę cieszyć się dobrą pogodą w środku listopada.

Gdzie jest ciepło w listopadzie?

Listopad to doskonały miesiąc, aby wybrać się do wielu ciepłych krajów, ponieważ w różnych regionach świata jest to okres przejściowy między wysokim a niskim sezonem (w Europie), oraz niskim, a wysokim sezonem (w egzotycznych kierunkach, takich jak Meksyk, czy Tajlandia), co oznacza, że pogoda jest dobra na ciepłe wakacje, a ceny oraz ilość turystów mniejsze. Gdzie jest ciepło w listopadzie w Europie? Na przykład na Cyprze, w Turcji oraz na Malcie. Polecane są także kraje arabskie, północne kraje w Afryce, oraz inne egzotyczne kierunki, takie jak Mauritius, czy Kuba.  

Cypr

W listopadzie zamknięte już jest wiele tawern, barów i parków wodnych, co nieco ogranicza listę dostępnych rozrywek. Nie brakuje atrakcji dla fanów aktywnego spędzania czasu i łatwiej jest znaleźć noclegi, oraz loty w atrakcyjnych cenach!  Silniejsze wiatry przyciągają entuzjastów sportów wodnych, takich jak windsurferzy i kitesurferzy. 

Cypr
Cypr | źródło: feelthedrone – shutterstock.com

Listopad, ze względu na przyjemne temperatury jest również dobrą okazją do odwiedzenia stanowisk archeologicznych, miejsc historycznych i kulturowych, spacerów szlakami turystycznymi i degustacji lokalnych win. Ponadto listopad to idealny miesiąc na wycieczki w góry. 

W listopadzie klimat zmienia się na zimowy, na wyspie nadal panuje ciepła pogoda, ale wzrasta ilość opadów. Cypryjskie plaże są prawie puste w listopadzie, ale warunki pogodowe w pierwszej połowie miesiąca wciąż pozwalają na kąpiele w morzu. Średnia temperatura to od 17°C do 21°C.

Egipt

Jeśli zastanawiasz się, gdzie lecieć na wakacje w listopadzie, powinieneś/ powinnaś wiedzieć, że listopad to jeden z najlepszych miesięcy na wizytę w Egipcie. Jest to początek zimy, przez co temperatury znacznie się obniżają i stanowią wytchnienie od letnich upałów. Egipt przyciąga tłumy turystów w listopadzie, ale nie jest to jeszcze szczyt sezony, który przypada na grudzień i styczeń. To fantastyczny miesiąc na odkrywanie wielu skarbów najstarszej cywilizacji świata.

Egipt
Egipt | źródło: frantic00 – shutterstock.com

Każda część kraju ma coś do zaoferowania. Kair i Wielkie Piramidy są świetnym punktem startowym, a plaże Morza Czerwonego wzdłuż Półwyspu Synaj są wystarczająco ciepłe i suche, aby pływać i opalać się, ale nie tak upalne, że przebywanie na zewnątrz jest niewygodne.

Luksor, Asuan i Abu Simbel to również świetne miejsca na listopadowe wycieczki. Możesz wybrać się na rejs po Nilu, aby odwiedzić wszystkie miejsca w głębi lądu, które są pełne świątyń i starożytnych ruin.

Listopad charakteryzuje się stopniowym spadkiem temperatury. Od około 28°C w Kairze (16°C w nocy), a pod koniec miesiąca spada do około 21°C i 10 °C w nocy. W kurortach można spodziewać się około 25.5 °C w dzień i 19°C w nocy. W listopadzie jest bardzo mało opadów, z wyjątkiem północnego wybrzeża, gdzie miasta takie jak Aleksandria doświadczają średnio około pięciu dni opadów w ciągu miesiąca.

Oman

Oman to fascynujący kraj na Bliskim Wschodzie. Z krajobrazami od plaż po pustynie i tętniące życiem miasta, kraj ten charakteryzuje się gorącą pogodę przez cały rok. Listopad jest jednak jednym z najbardziej komfortowych okresów w roku na wizytę w Omanie, ponieważ jest bardzo ciepłe, ale temperatura nie powoduje dyskomfortu. 

Oman
Oman | źródło: Patrik Dietrich – shutterstock.com

Listopad to jeden z najbardziej wyczekiwanych miesięcy w Omanie, ponieważ odbywają się w nim jedne z największych obchodów narodowych w kraju. Jest to miesiąc, w którym urodził się sułtan Qaboos. 18 listopada cały kraj zostaje udekorowany, szkoły i biura rządowe biorą do trzech dni wolnego, a wszystkie regiony i gubernatorstwa przygotowują się do imprez, występów i uroczystości. Jest to wyjątkowy festiwal kulturalny, który warto obejrzeć

Średnia temperatura w stolicy Muskat wynosi 28°C w ciągu dnia, oraz 20.5 w ciągu nocy. Jeśli chcesz ochłodzić się w morzu, wody Zatoki Omańskiej mają w tym czasie zachwycającą temperaturę 28°C, idealną do pływania i nurkowania z rurką. W listopadzie w Omanie zazwyczaj nie występują żadne opady deszczu.

Malta

Listopad to dość spokojny miesiąc na Malcie. Mieszkańcy są zajęci codziennymi czynnościami, takimi jak praca, szkoła i wieczorne zajęcia. Jednak od piątku wieczorem do niedzieli wiele miejsc zapełnia się biesiadnikami.

Bardziej prawdopodobne jest, że natkniesz się na grupy dzieci w wieku szkolnym w miejscach historycznych i muzeach niż na turystów. Z drugiej strony, restauracje, bary i sklepy będą wypełnione ludźmi w przerwie na lunch lub załatwiającymi sprawy w dzień wolny.

Malta
Malta | źródło: Karina Movsesyan – shutterstock.com

Dzięki częstszym opadom deszczu i łagodniejszemu nasłonecznieniu okolica w tym miesiącu staje się bardziej zielona, oferując piękne tło do spacerów i wycieczek.

W listopadzie zdarzają się nagłe zmiany pogody i temperatury, co oznacza, że opalanie się na plaży nie jest gwarantowane. Podczas gdy temperatura wody jest daleka od zera, chłodne wiatry, szare niebo i silne prądy mogą utrudniać czas spędzony na plaży. Niemniej jednak w pierwszych dniach listopada powinno to być rzadkością. W te piękne słoneczne dni wielu mieszkańców wyrusza na szybką kąpiel, wędkowanie i opalanie. Niemniej jednak jest mało prawdopodobne, abyś zastał/ zastała duże tłumy na plaży w tym czasie.

Malta jest jednym z miejsc, gdzie w Europie jest ciepło w listopadzie. Jest ona stosunkowo płaska, co oznacza, że pogoda jest dość podobna na całej wyspie. Jest również dość odsłonięta, co oznacza, że jest dość wietrzna, a wiatry są najsilniejsze w listopadzie.

Średnia wysoka temperatura w listopadzie w dzień wynosi 21ºC, więc jest wystarczająco ciepło, aby zrelaksować się na plaży lub przy basenie. Temperatury spadają do 14ºC w nocy, więc warto zabrać ze sobą cieplejszy sweter na wieczory. Temperatura morza wynosi około 22ºC. Opady deszczu oscylują w granicach 74 mm w ciągu 8 deszczowych dni, choć zwykle są to krótkie ulewy. 

Tajlandia

Listopad oznacza koniec pory deszczowej i rozpoczęcie wysokiego sezonu turystycznego w Tajlandii, więc lista dotycząca tego, gdzie w listopadzie na ciepłe wakacje się wybrać nie byłaby pełna bez tego kraju. Plaże wzdłuż południowego półwyspu pozostają deszczowe, ale reszta kraju odnotowuje gwałtowne spadki opadów (i temperatury), szczególnie w połowie i pod koniec miesiąca. To świetny czas na odwiedzenie dowolnego miejsca w kraju – pogoda szybko się poprawia, a większość turystów jeszcze nie przyjechała.

Tajlandia
Tajlandia | źródło: Sven Hansche – shutterstock.com

Listopad to świetna pora roku, aby udać się do Bangkoku, ponieważ rolnicy nie zaczęli jeszcze wypalać upraw, więc powietrze jest czystsze, a zachody słońca są piękne. Ponadto, jeśli napotkasz deszcz prysznice, stolica jest łatwym miejscem do znalezienia szybkiego schronienia.

Chiang Mai jest również świetne w listopadzie. W połowie miesiąca odbywa się Festiwal Loi Krathong. Jest to również doskonały czas na zwiedzanie nocnych bazarów i doświadczenia nocnego życia, które o tej porze roku znów zaczyna tętnić życiem. Plaże również mogą być dobrym miejscem na wakacje. Jeśli wybierzesz się do Phuket lub Krabi, prawdopodobnie będziesz miał/ miała udane wakacje. 

W Bangkoku i Chiang Mai średnia liczba dni deszczowych w całym miesiącu wynosi zaledwie 5. Jeśli chodzi o temperaturę, Chiang Mai w dzień będzie około 30°C, podczas gdy Bangkok ma około 32 °C. W nocy odpowiednio 19 °C i 23 °C.

Na południowym półwyspie oba wybrzeża nadal podlegają monsunom. Na Phuket jest średnio 14 deszczowych dni, podczas gdy na wschodnim wybrzeżu wokół Hua Hin i Koh Samui jest około 20 deszczowych dni. Temperatury wahają się między 25  °C a 31 °C.

Dubaj

Dubaj jest kolejnym miejscem, gdzie jest ciepło w listopadzie – charakteryzują go słonecznie dni i przyjemne wieczory. Odwiedzający mogą podziwiać cuda architektury, takie jak Burj Khalifa, odkrywać luksusowe kurorty Palm Jumeirah i robić zakupy w ekstrawaganckich centrach handlowych, takich jak Dubai Mall. Miłośnicy przygód mogą wybrać się na pustynne safari, zjeżdżać z wydm lub zrelaksować się na dziewiczych plażach.

Dubaj
Dubaj | źródło: Captured Blinks – shutterstock.com

W listopadzie odbywa się również Dubai Fitness Challenge – promujący sprawność fizyczną poprzez różne wydarzenia sportowe, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Dubaju – największy w świecie arabskim i  Dubai Design Week – podczas którego celebruje się kreatywność i innowacyjność. Odbywają się także tradycyjne festiwale, takie jak Diwali i urodziny proroka Mahometa.

Planując podróż, przygotuj się na przyjemną i łagodną pogodę, ponieważ następuje przejście od upalnego lata do nadchodzącego sezonu zimowego. Średnia temperatura zazwyczaj waha się od 19°C do 31°C. Opady deszczu w tym miesiącu są minimalne, a listopad jest jednym z najbardziej suchych miesięcy w Dubaju – średnio 5 mm opadów.

Turcja

Listopad to późna jesień w Turcji i podczas gdy temperatury pozostają ciepłe na południowym wybrzeżu, gdzie indziej zaczynają się znacznie ochładzać. Jest to jednak dobra pora roku, aby cieszyć się atrakcjami kulturalnymi Turcji, których jest wiele. Jeśli lubisz piesze wędrówki, początek listopada to przyzwoity czas na wędrówkę wzdłuż Drogi Licyjskiej. Ten starożytny szlak handlowy biegnie wzdłuż południowego wybrzeża, więc temperatury będą komfortowe do wędrówek na świeżym powietrzu. 

Turcja
Turcja | źródło: fokke baarssen – shutterstock.com

Duże miasta, takie jak Stambuł i Ankara, a nawet Izmir i Antalya, są idealnymi miejscami do odwiedzenia w tym miesiącu. W miastach tych znajduje się wiele atrakcji kulturalnych i historycznych, od Wielkiego Bazaru i Hagia Sofia w Stambule, przez operę i balet w Ankarze, po agorę w Izmirze. Większość podróżnych uważa także, że spacery po miejscach na świeżym powietrzu, takich jak Efez i Pamukkale, są bardziej komfortowe w chłodniejsze dni niż w szczycie lata. Niemniej jednak w Alanya w pierwszej połowie miesiąca wciąż są dobre warunki na plażowanie i pływanie w morzu. 

Podczas gdy na południowym wybrzeżu nadal może cieszyć się średnimi temperaturami do 20°C, przy 8-10 deszczowych dniach, inne miejsca położone dalej na północ lub w głębi lądu są znacznie chłodniejsze. Spodziewaj się temperatur około 15°C w Stambule, 13°C w Ankarze i 12°C w Kapadocji.

Meksyk

Eksploracja dżungli, pływanie w ciepłych wodach i uroczystości typowe dla Meksyku, ponieważ w tym miesiącu odbywa się słynne święto “Dia de los Muertos” –  tak w skrócie wygląda listopad w Meksyku, w kraju, gdzie w listopadzie jest ciepło. O tej porze roku jest mniej turystów niż w nadchodzącą zimę, ale pogoda jest przyjemna, zarówno na wybrzeżu Pacyfiku jak i w okolicach Cancun. W Chiapas o tej porze warto wybrać się do parku wodospadów Agua Azul lub mniej odwiedzanej Laguna Miramar. 

Meksyk
Meksyk | źródło: Evgeny Drablenkov – shutterstock.com

Niemniej jednak jest wiele miejsc do odwiedzenia w Meksyku w listopadzie. Baja California Sur i Cabo, Riviera Maya, Jukatan, Chiapas i Puerto Vallarta to jedne z najpopularniejszych miejsc w tym czasie. 

W listopadzie zarówno sezon huraganów, jak i pora deszczowa dobiegają końca w Meksyku. Dni są bardziej słoneczne, a wieczory często orzeźwiające, z chłodniejszymi nocami w wielu obszarach. W okolicach Cancun występuje niewiele opadów deszczu, a temperatura wody jest przyjemna – idealne do pływania. Możesz spodziewać się około 29.5°C. W mieście Meksyk pogoda staje się chłodniejsza od 7°C w nocy, po 21°C w dzień, z okazjonalnymi opadami deszczu. W Baja California temperatury w ciągu dnia są w przybliżeniu takie same jak w Cancun, noce stają się jednak chłodniejsze ze średnimi temperaturami około 17°C. Ocean również znacznie się ochładza. Deszcz w tym miesiącu praktycznie nie pada. 

Kuba

A w listopadzie gdzie na wakacje warto wyruszyć na Karaiby, poza Meksykiem? Na Kubę, ponieważ poza deszczowa na tej wyspie dobiega właśnie końca, więc listopad to świetny czas na odwiedzenie tego fascynującego karaibskiego kraju. Główny sezon turystyczny na Kubie rozpoczyna się dopiero pod koniec listopada, więc w pierwszej połowie tego miesiąca atrakcje kraju będą prawie puste, a zakwaterowanie łatwe do zdobycia. Loty na Kubę są również tańsze o tej porze roku, a dzięki niższym kosztom wynajmu samochodów, hoteli i wycieczek, możesz za mniejsze pieniądze zorganizować podróż na Kubę i zobaczyć więcej tego pięknego kraju.

Kuba
Kuba | źródło: murkalor – shutterstock.com

Pogoda na Kubie w listopadzie jest umiarkowanie gorąca, a temperatury w Hawanie osiągają średnio od 22.5°C w nocy, do 27,7°C w dzień. Jest to ostatni miesiąc pory deszczowej i można spodziewać się około sześciu dni opadów. Temperatura Morza Karaibskiego wynosi tropikalne 26.9 °C. 

Mauritius

Mauritius to spektakularny wyspiarski kraj z przepięknymi wybrzeżami i malowniczymi widokami, które przypominają raj na ziemi. Jest to idealne miejsce dla miłośników plaż i przygód. Tak naprawdę jest to popularny cel podróży przez cały rok, mimo że dla nielicznych, ponieważ miejsce to jest stosunkowo drogie i nie nie jest łatwo dotrzeć na wyspę, co sprawia, że Mauritius jest jeszcze bardziej wyjątkowym krajem, gdzie na wakacje w listopadzie polecamy zorganizować wakacje. 

Mauritius
Mauritius | źródło: fokke baarssen – shutterstock.com

Na Mauritiusie jest ciepła pogodę przez cały rok, z powodu położenia na Oceanie Indyjskim u południowo-wschodniego wybrzeża Afryki. Jeśli wybierzesz się tam w listopadzie, będziesz mieć tropikalną pogodę i dużo słońca. Temperatury są zawsze wysokie, ale ilość deszczu zmienia się w ciągu roku. Pora deszczowa rozpoczyna się pod koniec listopada i trwa do kwietnia, więc można spodziewać się, że ilość deszczu wzrośnie wraz z upływem miesiąca. Bryza zapewni chłód na wybrzeżu, choć zazwyczaj jest na nim goręcej niż w głębi lądu. Najcieplejsza i najsuchsza pogoda panuje na północy i zachodzie wyspy. Temperatura będzie się wahać między 22.3°C w ciągu nocy, po 28°C w ciągu dni.

Wyspy Kanaryjskie

gdzie jechać na wakacje w listopadzie? Na liście nie mogło zabraknąć Wysp Kanaryjskich. Listopad jest idealnym miesiącem na odłączenie się i naładowanie baterii przed rozpoczęciem obchodów Bożego Narodzenia. Podróżowanie na Wyspy Kanaryjskie o tej porze roku sprawia, że zima wydaje się odległa, ponieważ średnia temperatura 24ºC i 9 godzin słońca dziennie pozwalają nadal cieszyć się morzem, piaskiem i czystym niebem, pomimo bliskości zimy.

Wyspy Kanaryjskie
Wyspy Kanaryjskie | źródło: Sopotnicki – shutterstock.com

Przyjemny klimat Wysp Kanaryjskich umożliwia spokojne spacery wzdłuż brzegu morza i kąpiele, nawet pod koniec listopada. Ciepłe temperatury zachęcają do odkrywania białych, złotych, oraz czarnych piaszczystych plaż.  Listopad jest także jednym z najlepszych miesięcy na surfowanie. Wyspy oferują wiele usług dla miłośników tego sportu, w tym punkty wynajmu sprzętu i materiałów, oraz doświadczonych trenerów.

Podsumowując, temperatury na wszystkich wyspach będą podobne, od 17.2°C w nocy, po 24.2°C w dzień. Różnice są w ilości deszczu, najwięcej pada na Teneryfie – 47 mm, następnie Gran Canarii – 32 mm, a na Lanzarote i Fuerteventura odpowiednio 15 mm i 12 mm opadów. 

Maroko

Chociaż listopad nie jest zwykle pierwszym miesiącem, który przychodzi na myśl, gdy ludzie myślą o wakacjach, jest to świetny czas na odwiedzenie Maroka. Ruch turystyczny jest nieco mniejszy o tej porze roku, co daje szansę na przeżycie przygód bez tłumów. W słoneczne dni w większości obszarów kraju jest nadal dość ciepło i cudownie.

Niezależnie od tego, czy chcesz cieszyć się nadmorską bryzą w jednym z kurortów, wybrać się na przejażdżkę wielbłądem po pustyni, czy zwiedzać zabytki w miastach, listopad to świetny czas, aby to zrobić. Jeśli trafisz na deszczowy dzień, może to być idealny czas, aby udać się do jednej z wielu niesamowitych restauracji i spędzić czas delektując się pyszną marokańską kuchnią!

Maroko
Maroko | źródło: Matej Kastelic – shutterstock.com

W listopadzie w Maroku panuje jesień. Zima również zaczyna zaznaczać swoją obecność, co objawia się chłodem w niektóre dni. W Podczas gdy w ciągu dnia temperatura może sięgać nawet 27°C w niektóre dni, w większości miejsc średnia temperatura wynosi od 18°C do 23°C.

Prawdopodobieństwo opadów deszczu wzrasta nieco w listopadzie.  Nie ma również gwarancji, że w ogóle będzie padać. Kluczem do odwiedzin o tej porze roku jest bycie przygotowanym! Podczas wizyty późną jesienią i zimą warto również wziąć pod uwagę, gdzie będziesz. Podczas gdy pogoda w Marrakeszu i bardziej południowych obszarach będzie prawdopodobnie cieplejsza w ciągu dnia, odwiedzanie obszarów górskich lub przybrzeżnych będzie oznaczać spadek temperatury.

Tunezja

Podobnie jak w przypadku pobliskiego Maroko, Tunezja to także godny polecenia kierunek, gdzie w listopadzie na wakacje warto się wybrać.  Temperatury w ciągu dnia są niższe niż w szczycie lata, dlatego zwiedzanie i wycieczki są bardziej atrakcyjną propozycją, więc jak najlepiej wykorzystaj to, co jest w ofercie! Polecamy rzymskie ruiny w Kartaginie, niebiesko-białe miasto Sidi Bou Said, pustynne lokalizacje filmowe w pobliżu Tozeur i stanowiska archeologiczne Dougga – wszystkie te atrakcje można zwiedzać w komfortowych warunkach pogodowych. W tym miesiącu panują przyjemne warunki na opalanie przy basenie lub na plaży, a także na kąpiele w morzu do około połowy listopada. 

Tunezja
Tunezja | źródło: Valery Bareta – shutterstock.com

Pogoda w Tunezji w listopadzie jest wystarczająco ciepła, aby odkrywać malownicze wybrzeże kraju. Tunezja pozostaje bardzo łagodna jesienią i zimą ze względu na swoje położenie na północnym krańcu Afryki. Ciepłe Morze Śródziemne, które w listopadzie będzie miało temperaturę około 21°C, wpływa na wysokie temperatury w głębi lądu. Południe Tunezji będzie nieco cieplejsze niż północ.
Średnie

Tunezja cieszy się niesamowitą średnią temperaturą 23°C w listopadzie. Nawet w łagodniejsze dni temperatury nadal przekraczają 17°C, ale wieczorami może być chłodno i będziesz potrzebować swetra lub kurtki. W listopadzie pada średnio zaledwie 20 mm opadów deszczu, w ciągu siedmiu dni. 

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Gdzie na wakacje w październiku?

Next Post

Gdzie na wakacje w grudniu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next

Gdzie na wakacje w lutym?

Luty to idealny miesiąc dla tych, którzy pragną uciec od chłodu. Wielu z nas zastanawia się: gdzie w lutym jest…
Gdzie na wakacje w lutym