Tu zaczynają się Twoje wakacje

Gdzie na wakacje we wrześniu?

Gdzie na wakacje we wrześniu
Gdzie na wakacje we wrześniu – RossHelen – shutterstock.com

W dzisiejszych czasach coraz więcej pracujemy i nie mamy czasu na odpoczynek. Na szczęście każdy ma prawo do urlopu, który to coraz częściej jest spędzany w ciepłych krajach. Najlepiej odwiedzić je trochę poza sezonem, gdy turystów jest nieco mniej, a warunki pogodowe nadal fantastyczne. Idealnym miesiącem jest wrzesień. Gdzie jest ciepło we wrześniu w Europie? Jakie kraje warto odwiedzić i na jaką pogodę można liczyć w tym miesiącu? Oto zestawienie najciekawszych kierunków, które mają wiele do zaoferowania.

Gdzie jest ciepło we wrześniu?

Wrzesień ciepły bywa nawet w Polsce, a w tym miesiącu panują świetne warunki do wypoczynku nie tylko w Europie. Gdzie na wakacje we wrześniu zatem warto pojechać? Przede wszystkim dla tych, którzy nie lubią dalekich podróży, polecane są Włochy. Oczywiście warto też wziąć pod uwagę jedne z chętniej wybieranych kierunków, a więc Grecję, Turcję i Egipt. Tam zawsze można liczyć na dobrą pogodę i atrakcje, które można oglądać niejednokrotnie. Można też wybrać się na Wyspy Kanaryjskie lub na Maderę, która jest wyjątkową wyspą. Poniżej znajdziemy 13 krajów, które są doskonałym wyborem na urlop we wrześniu.

Grecja

Jeśli nie wiemy, gdzie we wrześniu na wakacje pojechać, to warto rozważyć ciepłą i słoneczną Grecję. Temperatury w ciągu dnia wynoszą około 27 stopni, a w nocy spadają do 19. Woda jest również ciepła i ma temperaturę około 23 stopni, co zachęca do kąpieli i plażowania. Deszcz może pojawić się przez 3 dni w miesiącu, a więc raczej nastawmy się na słoneczną pogodę i weźmy ze sobą kapelusz i krem z filtrem.

Grecja
Grecja | źródło: fokke baarssen – shutterstock.com

Grecja nie jest dużym krajem, ale ma wiele do zaoferowania. Warto oczywiście zobaczyć stolicę Ateny, ale też urokliwa i wyjątkowa jest wyspa Rodos, jak również i Kreta. Do najważniejszych atrakcji należy Olimpia, miasto poświęcone kultowi Zeusa, a także Delfy, Zakynthos i Santorini nazywana wyspą zakochanych. Ciężko jest wymienić wszystkie atrakcje, a więc warto zaplanować wyjazd wcześniej, by wybrać te, które na pewno chcemy zobaczyć. Następnym razem będziemy mogli wybrać się w inny zakątek Grecji i zwiedzać pozostałe zabytki. Na pewno jest to doskonały kierunek dla wszystkich, którzy uwielbiają słońce, ciepło i pyszne jedzenie. 

Włochy

Gdzie w Europie jest ciepło we wrześniu? Oczywiście we Włoszech, które są pełne atrakcji i miejsc, które zapierają dech w piersi. Jeśli chodzi o temperatury, to można liczyć w ciągu dnia na 26 stopni, a w nocy nie znajdziemy dużej ochłody, bo spadają one do 20 stopni. Woda też jest ciepła i nawet cieplejsza o 2 stopnie niż w Grecji, bo wynosi około 25 stopni. Słońce świeci przez około 10 godzin, a więc można naładować się energią i łapać witaminę D, by zimą mieć dużo siły. Włochy są sporym krajem, w którym można spędzić czas nad morzem, jeziorem położonym na północy lub w Rzymie czy w innych miastach, które są znane na całym świecie. Na pewno należy odwiedzić wspomniany Rzym, ale też Wenecja jest niesamowita. Warto wybrać się do Neapolu, ale też i Mediolanu.

Włochy
Włochy | źródło: leoks – shutterstock.com

Można spędzić wakacje na Sycylii, a będąc we Włoszech, nie możemy nie spróbować pizzy i past, z których to państwo słynie. Warto też zarezerwować sobie trochę czasu na zwykłe pochodzenie po wąskich uliczkach, a najlepiej zrobić to bez planu i mapy. Wówczas można poczuć swoisty klimat Włoch. Możemy wybrać się do mniejszej miejscowości, w której najlepiej usiąść w podmiejskiej kawiarence, zamówić sobie lampkę wina i po prostu patrzeć, jak toczy się życie. A życie w tym kraju biegnie swoimi torami. Na pewno jeden wyjazd do Włoch to będzie za mało, by poznać wszystkie uroki, ale z racji tego, że Italia nie leży daleko, to można wybrać się tam ponownie. 

Turcja

Kolejnym polecanym krajem jest Turcja, w której we wrześniu panują idealne warunki do odpoczynku. Temperatury w ciągu dnia wzrastają do 27 stopni, a w nocy spadają do 20. Woda jest ciepła i ma temperaturę 26 stopni, a więc ciężko będzie znaleźć w niej nieco ochłody, ale na pewno można spędzić w niej cały dzień z całą rodziną. Rzadko pojawiają się opady, a słońce świeci przez 13 godzin, co zachęca do aktywności i spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Turcja
Turcja | źródło: Tatiana Popova – shutterstock.com

Jadąc do Turcji, warto odwiedzić Stambuł, który jest atrakcją samą w sobie jako całość. Jest to dość tani kraj, co tym bardziej zachęca do wyjazdu. Możemy zdecydować się na wakacje na riwierze Tureckiej, Marmaris i Bodrum. Są to jedne z popularniejszych kurortów, w których znajdziemy hotele all inclusive, a także wiele atrakcji. Z pewnością nie będą się nudzić dzieciaki, młodzież i starsze osoby. Na liście popularnych zabytków znajduje się Błękitny Meczet oraz Meczet Hagia Sophia. Warto też wybrać się do Efez, a także zobaczyć wodospady Duden i Antalya. Są tak zjawiskowe, że można patrzeć na nie godzinami. Także, wiemy już, gdzie we wrześniu na ciepłe wakacje możemy wyjechać, a przy tym się świetnie bawić. 

Egipt

We wrześniu gdzie na wakacje pojechać, by temperatury przekraczały 30 stopni? Kierunkiem takim jest Egipt, gdzie temperatura w nocy spada do 23 stopni, a woda ma 28 stopni. Słońce świeci przez 11 godzin, a więc są to wyborne warunki na odpoczynek. Należy pamiętać, że w tym kraju obowiązują pewne zachowania, których warto przestrzegać. Powinniśmy unikać krótkich spódnic i spodenek czy strojów kąpielowych w innych miejscach niż hotele, czy plaże. Warto też być z dala od wszelakich zgromadzeń czy demonstracji. Atrakcji jest co niemiara i ciężko byłoby je zobaczyć wszystkie podczas jednego wyjazdu.

Egipt
Egipt | źródło: lara-sh – shutterstock.com

Wszystkim nam Egipt kojarzy się z piramidami w Gizie, które są chyba atrakcją numer jeden. Jednak sam Kair jest bardzo ciekawym miastem. Dodatkowo warto wybrać się też do Aleksandrii, a także nie można przegapić Białej Pustyni. Dla osób lubiących relaksujące wycieczki polecany jest rejs po Nilu. Miejsc historycznych jest mnóstwo, ale też i infrastruktura turystyczna jest bardzo rozbudowana i zachęca do korzystania z warunków, jakie panują na miejscu. Egipt to wyjątkowy kraj z wieloma tajemnicami, które może nigdy nie zostaną odkryte. 

Cypr

Wymarzone warunki do wyjazdu we wrześniu na urlop panują na Cyprze. Temperatury w ciągu dnia wynoszą około 28 stopni, a w nocy spadają do 23. Woda jest bardzo ciepła, bo ma aż 26 stopni, a słońce świeci aż 12 godzin, co pozwala na pełne wykorzystanie dnia do odpoczynku i zwiedzania. Choć wyspa nie jest duża, to każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego i wyjątkowego. Na Cyprze możemy pochodzić po górach, a także podziwiać formacje skalne, które zrobią wrażenie na każdym.

Cypr
Cypr | źródło: Vlas Telino studio – shutterstock.com

Oprócz plażowania można uprawiać trekking, a ścieżek jest mnóstwo do tego typu aktywności. Jednym z ciekawszych miejsc jest przylądek Cape Greco, który jest parkiem narodowym. Możemy więc liczyć na wspaniałe okoliczności przyrody. Znajduje się tam wiele podwodnych jaskiń i grot, a także możemy zapoznać się z endemicznymi roślinami, które zrobią wrażenie na wszystkich nawet tych, którzy nie bardzo interesują się roślinnością. To też wspaniałe miejsce do uprawiania sportów wodnych, a także wycieczek rowerowych. Będąc na Cyprze, warto też zobaczyć stolicę Nikozję oraz drugie co do wielkości miasto Limassol.

Tunezja

Znakomite warunki we wrześniu panują w Tunezji, w której w ciągu dnia temperatury sięgają 28 stopni. W nocy nie spadają poniżej 20, a temperatura wody wynosi około 24 stopni, a więc można się kąpać nie tylko w ciągu dnia, ale i po zmroku. To idealne miejsce, by odpocząć, naładować się energią, a przy okazji zobaczyć wiele ciekawych atrakcji, które wzbudzą zachwyt.

Tunezja
Tunezja | źródło: Valery Bareta – shutterstock.com

Jedną z ciekawszych atrakcji jest Szott El Jerid, które znajduje się w centralnej części kraju. Znajduje się on na styku pustyni piaszczystej i skalnej i jest największym słonym obszarem na Saharze. Soleniska rozciągają się aż na długość 350 kilometrów, ale należy pamiętać, że panują tam ekstremalne warunki. Temperatura może wzrosnąć nawet do 50 stopni. Kolejnym godnym uwagi miejscem jest Chebika, która znajduje się w pobliżu Tozeur. Jest to gaj palmowy znajdujący się na górskiej pustyni. Miłośnicy street artu powinni zobaczyć Djerbahood. Warto też wybrać się do miasteczka Tatooine, które znane jest miłośnikom Gwiezdnych Wojen. 

Wyspy Kanaryjskie

Gdzie jest ciepło we wrześniu, ale nie na tyle gorąco, by trzeba było chować się w cień? Takim kierunkiem są Wyspy Kanaryjskie, na których panują optymalne warunki pogodowe. Temperatury w ciągu dnia wynoszą średnio 25 stopni, a w nocy nie spadają poniżej 20. Możemy zażywać kąpieli wodnych przez całą dobę, bo temperatura wody wynosi około 24 stopni. Są to najlepsze warunki dla wszystkich, którzy lubią ciepło, ale nie upały, a przy okazji kochają kąpiele i plażowanie.

Wyspy Kanaryjskie
Wyspy Kanaryjskie | źródło: Aleksandar Todorovic – shutterstock.com

Choć oczywiście Wyspy Kanaryjskie obejmują wiele wysepek, to są wśród nich bardziej i mniej popularne. Jednak na wszystkich są ciekawe miejsca i atrakcje, które warto zobaczyć. Taki wyjazd jest polecany nie tylko młodym osobom, bo Wyspy Kanaryjskie kojarzą się z imprezowaniem, ale też rodzinom z dziećmi i seniorom. W pięknych okolicznościach przyrody można odpocząć, a przy okazji pozwiedzać wyjątkowe atrakcje. Na uwagę zasługują dwa parki narodowe Timanfaya i Garajonay.

Madera

Portugalska wyspa jest idealnym miejscem na wakacje wrześniowe. Temperatury w ciągu dnia nie przekraczają 24 stopni, a w nocy wynoszą około 19. Woda jest również ciepła, bo ma aż 23 stopnie, a dni deszczowych praktycznie nie ma. Zwiedzanie warto rozpocząć od stolicy Funchal, która jest jednocześnie uzdrowiskiem. Warto zarezerwować jeden dzień, by nie tylko zobaczyć liczne zabytki, ale też poczuć portugalski klimat z malowniczymi kamienicami, wąskimi uliczkami, pomnikami czy muzeum Ronaldo.

Madera
Madera | źródło: Eva Pruchova – shutterstock.com

Madera zachwyci też wszystkich miłośników wina, bo na tej wyspie wytwarzane jest od 200 lat wino Madera, ale też i inne alkohole, których warto spróbować. Wyspa jest charakterystyczna ze względu na wyjątkową kuchnię, której musimy spróbować. Zacząć powinniśmy od owoców morza, ale też i tropikalnych owoców nie możemy pominąć. Możemy też przejechać się kolejną z Funchal do Telefericos. Będzie to niezapomniana frajda nie tylko dla dzieciaków. 

Malta

Gdzie we wrześniu jest ciepło w Europie? Między innymi na Malcie. To niewielkie państwo oferuje doskonałe warunki pogodowe w tym miesiącu. Możemy liczyć na temperatury sięgające w ciągu dnia 29 stopni, a w nocy 23. Woda jest również bardzo ciepła, bo nie spada poniżej 25 stopni. To wymarzony kierunek dla wszystkich, którzy chcą przeżyć niezapomnianą przygodę. Przede wszystkim na uwagę zasługują zabytki, które są starsze od egipskich piramid. Nie każdy zapewne wie, że znajdują się tam megality, grobowce starożytne czy katakumby, a trzy zabytki są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Malta
Malta | źródło: Parilov – shutterstock.com

Historyczne budowle to nie wszystko, bo jeszcze możemy zobaczyć widowiskowe klify, a także kościoły, których jest mnóstwo na Malcie. Najlepiej zwiedzać Maltę autem, a czasami warto po prostu przemierzyć trasę pieszo. Komunikacja miejska nie jest na najwyższym poziomie, a że Malta nie jest duża, to można spokojnie zwiedzić pieszo wiele miejsc.

Seszele 

Państwo wyspiarskie w Afryce Wschodniej to egzotyczny kierunek dla wszystkich, którzy chcą przeżyć coś innego i niezapomnianego. Na Seszelach we wrześniu panują doskonałe warunki, bo temperatury w ciągu dnia wynoszą około 27 stopni, a w nocy 25. Woda jest również ciepła i ma 23 stopnie.

Seszele
Seszele | źródło: fokke baarssen – shutterstock.com

Przez wielu Seszele nazywane są rajem na ziemi, ale nie trudno o taką opinię, bo fantastyczne widoki, ocean w kolorze szmaragdu i palmy na plaży sprawiają, że możemy zapomnieć o całym świecie. Klimat ten wzbudza zachwyt nie tylko turystów, ale też osobistości z całego świata. Na Seszelach swój miesiąc miodowy spędziła książęca para Kate Middleton i książę Wilhelm. 

Tanzania

Kolejnym kierunkiem we Wschodniej Afryce jest Tanzania, w której we wrześniu temperatury w ciągu dnia wynoszą około 28 stopni. Woda ma około 26, a w nocy możemy liczyć na ciepło sięgające 24 stopni. Ten kraj jest wyjątkowy nie tylko pod względem warunków pogodowych, ale przede wszystkim ze względu na przepiękne widoki. W Tanzanii znajduje się najwyższy szczyt Afryki, czyli Kilimandżaro. Oprócz tego na uwagę zasługuje Serengeti. Są to przeolbrzymie równiny, na których możemy spotkać największą populację ssaków dziko żyjących.

Tanzania
Tanzania | źródło: EcoPrint – shutterstock.com

Na liście najważniejszych miejsc Tanzanii znajduje się Ngorongoro, czyli niecka po wygasłym wulkanie. Jest to starsza część Zanzibaru, na którym urodził się znany chyba wszystkim Freddie Mercury. Miłośnicy nurkowania znajdą idealne warunki w Nungwi, które charakteryzuje się piękną białą plażą i lazurowym kolorem morza. Tanzania to wyjątkowe miejsce na mapie świata, które każdy choć raz powinien zobaczyć. 

Macedonia

Jeśli nie wiemy, gdzie jechać na wakacje we wrześniu, to możemy zdecydować się na Macedonię. Półwysep Bałkański oferuje dobre warunki pogodowe, a temperatury w ciągu dnia wynoszą do 23 stopni. W nocy nie ochładza się mocno, choć czasami może się zdarzyć, że będzie około 10 stopni. Warto zatem wziąć ze sobą trochę cieplejszych ubrań na wieczór. Morze jest ciepłe, a woda ma około 22 stopni, a więc można się zrelaksować i popływać. Jest to jeszcze dość mało popularny kraj na urlop, ale za to ma wiele do zaoferowania.

Macedonia
Macedonia | źródło: marketa1982 – shutterstock.com

Na pewno perełką Macedonii jest Ochryda, miasto, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Symbolem tego miejsca jest cerkiew św. Jana Teologa, którą koniecznie musimy zobaczyć. Znajduje się tam też jezioro Ochrydzkie i można skorzystać z licznych wycieczek wodnych. Warto też wybrać się do stolicy Skopje, która jest dość oryginalna. Dlaczego? Ponieważ w 1963 roku miasto zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi i wraz z odbudową miasta i programem rządowym oblicze tego miejsca się bardzo zmieniło. Trzeba to zobaczyć na własne oczy. 

Albania

Jeśli nie Macedonia, to może Albania, która jest bardzo ciekawym krajem z licznymi zabytkami i niesamowitą historią. Pogoda jest umiarkowana, a temperatura w ciągu dnia wzrasta do 23 stopni, przy czym w nocy jest niewiele niższa, bo wynosi około 19 stopni. Można spokojnie zażywać kąpieli w morzu, bo temperatura wody nie spada poniżej 22 stopni.

Albania
Albania | źródło: Arton – shutterstock.com

Na pewno nie wolno pominąć jezior, będąc w Albanii. Jedno z nich znajduje się na pograniczu Albanii i Czarnogóry i jest to jezioro Szkoderskie. Kolejnym, o którym już wcześniej było wspominane, jest jezioro Ochrydzkie, a dodatkowo jest też sztuczny akwen Koman, który określany jest albańskim fiordem. Wspaniały czas możemy przeżyć w Parku Narodowym Thethit, w którym znajduje się jedna z ważniejszych atrakcji, a mianowicie Błękitne Oko. Jest to wywierzysko, z którego woda wypływa spod ziemi, a przyciąga swoją uwagę kolorami, bo woda ma barwy błękitu, turkusu i zieleni. Albania to kraj dla osób lubiących aktywnie spędzać czas, ale też dla tych, którzy szukają ciszy i spokoju. 

Chyba już wiadomo, gdzie lecieć na wakacje we wrześniu. Możemy wybierać spośród mniej lub bardziej egzotycznych kierunków, ale w każdym z wyżej wymienionych krajów pogoda jest wyśmienita. Do wyboru są bliżej położone państwa, jak i te nieco dalej, które zachwycają wyjątkowymi okolicznościami przyrody i miejscami egzotycznymi. Wrzesień to czas, kiedy można przed jesienią naładować swoje akumulatory na słońcu, wypocząć i przywieźć ze sobą niezapomniane wspomnienia.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Gdzie na wakacje w sierpniu?

Next Post

Gdzie na wakacje w październiku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next